Nieodkryte szlaki w Pieninach. Gdzie się wybrać?
Regiony górskie to popularne miejsca wypoczynku większości turystów i to niezależnie od pory roku. Cieszą się zainteresowaniem wśród osób poszukujących spokoju i tych, którzy uwielbiają górskie wędrówki. Które szlaki górskie w Pieninach można uznać za te nieodkryte i gdzie się wybrać?
Warto podkreślić, że podczas tegorocznych wakacji można było zaobserwować wzmożony ruch, jeśli chodzi o miejscowości górskie. Były to m.in. kolejki osób, oczekujące na wejście na dany szczyt. Wystarczy tu m.in. wspomnieć o oblężeniu Śnieżki w Karkonoszach, czy Tarnicy w Bieszczadach. W przypadku Pienin, spory ruch można było zauważyć na Trzech Koronach, ale do tego chyba już wszyscy się przyzwyczaili.
Nie da się ukryć, że spora część osób wybrała na tegoroczne wakacje polski kierunek, w związku z trwającą pandemią koronawirusa. Dużym zainteresowaniem cieszy się każdy region górski, w tym Pieniny. To miejsce atrakcyjne z wielu powodów. Zachwyca krajobrazami, atrakcjami, wspaniałymi szlakami górskimi i bogactwem kolorów w sezonie jesienno-zimowym. Warto podkreślić, że w Pieninach oprócz popularnych szlaków górskich, znajdziemy również i mniej oblegane miejsca, w niczym nieustępujące bardziej popularnym szlakom. Gdzie warto się wybrać, by przemierzać szlaki w zupełnej ciszy i spokoju? Przygotowaliśmy kilka propozycji.
Dlaczego warto wyjechać w Pieniny w sezonie letnim i jesiennym?
Warto zaznaczyć, że każdy region górski ma wiele do zaoferowania, jednak to w Pieninach wydaje się być najwięcej magii na każdym kroku. Można je lubić z wielu powodów. Jest to widoczne szczególnie w sezonie jesiennym. A wszystko przez dominację niezwykłych kolorów, które nadają krajobrazom niezwykłego i magicznego charakteru. Wędrując w takich warunkach bez wątpienia można delektować się klimatem i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej. Można tu nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, naładować “akumulatory” i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Czy trzeba w związku z tym chcieć więcej? Niezwykłym atutem tego regionu jest również bliskość granicy ze Słowacją, do której bez problemu dostaniemy się nawet spacerem, czy rowerem.
Wyjazd w Pieniny to przede wszystkim:
-
wiele wspaniałych przeżyć
-
zapierające dech w piersiach widoki
-
doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych pasm górskich
-
bliskość granicy ze Słowacją
-
bogactwo atrakcji i zabytków
-
magia Małopolski z pewnością zadziała na każdego
-
możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności
W tym regionie na pewno nie będziemy się nudzić. Warto odpowiednio zaplanować swój pobyt, by zobaczyć wszystko, co najciekawsze. Czas można urozmaicać na różne możliwe sposoby. Jak? Przeczytaj koniecznie: Jesienny wyjazd w góry. 5 pomysłów na urozmaicenie czasu
Na które szlaki w Pieninach się wybrać, by uniknąć tłumów?
Pieniny, podobnie jak każdy region górski, z powodzeniem możemy podzielić na część bardziej popularną i taką, o której praktycznie mało kto wie. My postanowiliśmy się skupić właśnie na tej drugiej stronie. Jeśli chcesz pobyć w Pieninach sam ze sobą, to przygotowane przez nas podpowiedzi powinny Cię zadowolić i na pewno ułatwią podjęcie właściwej decyzji, dotyczącej wyboru szlaku górskiego. W Pieninach znajdziemy naprawdę kilka wyjątkowych miejsc. Gdzie się wybrać? Sprawdźmy!
-
Z Wąwozu Homole na Wysoką
Wysoka to najwyższy szczyt w Pieninach Właściwych, liczący 1050 m n.p.m. Pomimo tego, że szczyt jest najwyższy, nie jest tak bardzo oblegany, jak np. Trzy Korony, czy Sokolica. Jeśli chcemy zdobyć ten szczyt w miarę łatwą i nieobleganą trasą, to powinniśmy wybrać wariant trasy z Wąwozu Homole.
Sam wąwóz, jako jedna z głównych atrakcji Pienin, jest chętnie odwiedzany przez turystów, natomiast sam szlak, prowadzący z tego miejsca na sam szczyt nie jest już tak bardzo oblegany. Trasa prowadzi głównie przez lasy, ale i przez wspaniałe polany, z których możemy podziwiać malownicze widoki górskie. Na szczycie Wysokiej znajduje się bowiem platforma widokowa z rewelacyjną platformą Tatr. Jeśli chcemy kontynuować wspaniałą wędrówkę, to warto wybrać przemarsz z polany w kierunku Przełęczy Rozdziela. Na koniec zostaje spacer wzdłuż żółtych oznaczeń przez urokliwy Rezerwat Biała Woda. Samo przejście całej trasy na szczyt i z powrotem, powinno nam zająć nieco ponad 5 godzin.
-
Wejście na Wysoki Wierch
To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych panoram w całym paśmie Pienin. Wysoki Wierch nie jest zbyt oblegany, ale na pewno bardzo wyjątkowy. Z powodzeniem każdy znajdzie tu swój kawałek trawy pod karimatę i wypoczynek. Z samego szczytu możemy podziwiać Tatry, Pieniny Właściwe na zachodzie, Wysoką na wschodzie, a także Beskid Sądecki z Wielką Przehybą i Radziejową na północy. Samo podejście nie jest zbyt wymagające, dlatego ta trasa będzie odpowiednia dla każdego. Dojdziemy tu żółtym szlakiem ze Szlachtowej lub spacerem drogą, która prowadzi z Jaworek do schroniska pod Durbaszką. Na szczycie powinniśmy być po około 2 godzinach marszu.
-
Grzbiet Małych Pienin
To dość długa trasa, ale jeśli poszukujemy ciszy i spokoju, to nie mogliśmy lepiej trafić. Warto podkreślić, że na sam grzbiet możemy dotrzeć poprzez wybór kilku wariantów tras. Warto jednak wyruszyć z Przełęczy Rozdziela, a zakończyć wędrówkę nad samym Dunajcem. Z Przełęczy Rozdziela warto jest wybrać niebieskie oznaczenia. Trasa liczy łącznie 13,5 km, a jej pokonanie powinno zająć około 5 godzin. Naprawdę warto!
-
Z Czorsztyna na Chwała Bogu
By dobrze poznać region Pienin, warto jest wybrać się na wędrówkę właśnie tym szlakiem. Czas potrzebny na jego przejście to około 5 godzin. Jednak podczas tej wędrówki zobaczymy wszystko, co najpiękniejsze w Pieninach. W pierwszej części mierzymy się z zachodnią częścią Pienin Właściwych, dotrzemy również do Hali Majerz, uznawanej za najpiękniejsze miejsce w Pieninach. Kres naszej wędrówki wyznacza Przełęcz Osice, gdzie przecina się równie widowiskowa trasa z Krośnicy do Sromowiec Niżnych. Szczyt, który zdobędziemy w tym przypadku to Marcelak, na którym to według legend znajdują się rozmaite skarby.
-
Rezerwat Biała Woda
Może nie jest to wspinaczka górska, ale jedno z piękniejszych miejsc w Pieninach. To propozycja wędrówki dla miłośników leniwych spacerów. Przejście całej trasy w dwie strony powinno nam zająć około 2 godzin. Z podejściami przyjdzie nam się zmierzyć dopiero w drugiej części trasy. Z tego miejsca możemy również wejść na Wysoką. Miejsce warte odwiedzenia podczas wypoczynku w Pieninach.
Już dziś zaplanuj wędrówkę po pienińskich szlakach i zarezerwuj dla siebie najlepszy nocleg w Pieninach
Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom, pobyt w Pieninach będzie wyjątkowy, a cisza i spokój będą Wam towarzyszyć na każdym możliwym kroku.
Komentarze