Nieodkryte szlaki w Rudawach Janowickich. Gdzie warto się wybrać?

Nieodkryte szlaki w Rudawach Janowickich. Gdzie warto się wybrać?

Każda pora jest dobra, by wyjechać w góry. Warto to zrobić choćby dziś, jutro lub za miesiąc. To, co nas zachwyci, to na pewno rozmaitość kolorów. Do tego wszystkiego nie bez znaczenia pozostaje sprzyjająca aura, która urozmaica nasze wędrówki po górach. Spora część osób poszukuje ciszy i spokoju i miejsc, w których mogą odpocząć z dala od ludzi. Doskonale sprawdzą się tu Rudawy Janowickie, które słyną z Kolorowych Jeziorek, ale nie tylko. Znajdziemy tu wiele wspaniałych szlaków, którymi możemy wędrować w ciszy i spokoju. Które z nich wybrać? O tym poniższy artykuł.

Każdy wyjazd w góry, niezależnie od regionu i miejsca, gwarantuje wspaniałe przeżycia, związane ze zdobywaniem szczytów, odkrywaniem nowych miejsc, podziwianiem malowniczych widoków i korzystaniem ze znajdujących się tutaj atrakcji. O popularności regionów górskich, mogliśmy się przekonać podczas dopiero co zakończonych wakacji. W wielu przypadkach musieliśmy wykazać się cierpliwością, przy zdobywaniu popularnych szczytów. Godzinne, czy nawet dłuższe oczekiwanie, było w tym przypadku normalnością. Nikogo to nie powinno dziwić, bo góry korzystnie wpływają na każdą sferę naszego życia. Warto również podkreślić, że w tym roku, regiony górskie obok morza, były najchętniej wybieranym miejscem na wypoczynek wśród Polaków. Miało to przede wszystkim ścisły związek z obostrzeniami i pandemią koronawirusa. Każdy miło spędził czas w Polsce, dzięki czemu krajowa turystyka przetrwała te trudne czasy i mamy nadzieję, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze lepiej. Każdy turysta, poszukujący miejsca na nocleg, kierował się przede wszystkim tym, by było ono ustronne i z dala od tłumów turystów. Każdy, kto pragnie delektować się ciszą i spokojem, powinien wyruszyć w mniej znane miejsca. Takie są m.in. Rudawy Janowickie, w których znajdziemy absolutnie wszystko, co najpiękniejsze w górach.


Rudawy Janowickie - podstawowe informacje


Rudawy Janowickie to pasmo górskie, znajdujące się we wschodniej części Sudetów Zachodnich, zajmujące powierzchnię około 90 km2. Warto podkreślić, że Rudawy Janowickie po wojnie do roku 1947 nosiły nazwę Gór Łomnickich.


Charakter tego miejsca podkreśla to, że na północy od Gór Kaczawskich oddziela je przełomowa dolina Bobru. Od zachodu graniczy z Kotliną Jeleniogórską, od wschodu z Kotliną Kamiennogórską, a od południa przez Przełęcz Kowarską z Lasockim Grzbietem w Karkonoszach.


Analizując rzeźbę terenu, warto podkreślić, że w Rudawach Janowickich występuje duża liczba skałek, zbudowanych przede wszystkim z granitów, ale również z gnejsów, amfibolitów, czy zlepieńców.


Nie da się ukryć, że największą atrakcję tego regionu stanowią Kolorowe Jeziorka. To niezwykła atrakcja przyrodnicza, znajdująca się w Rudawskim Parku Krajobrazowym, na terenie wsi Wieściszowice. To na pewno ewenement na skalę światową i prawdziwy skarb Ziemi Kamiennogórskiej. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim kolory jezior. Każde z nich jest inne i na swój sposób wyjątkowe. Do tego wszystkiego, warto jest również podkreślić niezwykły charakter tego miejsca, które zachwyca niezwykłą przyrodą, malowniczymi pozostałościami skalnymi i klimatem, który tu panuje. 


Więcej informacji o Kolorowych Jeziorkach znajdziesz tutaj: Polska jest piękna - Kolorowe Jeziorka


Atrakcje Rudaw Janowickich nie kończą się tylko i wyłącznie na Kolorowych Jeziorkach. Z powodzeniem możemy tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną, jak i narciarstwo biegowe. Rudawy Janowickie umożliwiają również lepsze poznanie magicznego regionu Dolnego Śląska, jak i terenów naszych sąsiadów - Czechów. Rudawy Janowickie na pewno zachwycą każdego jesienią - dominuje tu bogactwo kolorów oraz cisza i spokój.


Jeśli chcesz lepiej poznać pozostałe pasma Sudetów, to już dziś wybierz się na nieodkryte szlaki. Przeczytaj koniecznie:


Nieodkryte szlaki w Górach Bardzkich

Nieodkryte szlaki w Górach Bystrzyckich

Nieodkryte szlaki w Górach Kamiennych

Nieodkryte szlaki w Górach Wałbrzyskich

Nieodkryte szlaki w Górach Opawskich

Nieodkryte szlaki w Górach Sowich

Nieodkryte szlaki w Górach Stołowych

Nieodkryte szlaki w Górach Złotych i Bialskich

Nieodkryte szlaki w Karkonoszach

Nieodkryte szlaki w Górach Orlickich


Dlaczego warto wyjechać w Rudawy Janowickie w sezonie letnim i jesiennym?


Każdy wyjazd w góry gwarantuje wspaniałe przeżycia, niezależnie od miejsca i pory roku. To, co zachwyci turystów to przede wszystkim klimat i wspaniała paleta barw. Wszystko to korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Warto podkreślić również niezwykłość widoków, które w jesiennej szacie powinny zrobić wrażenie absolutnie na każdym turyście. Rudawy Janowickie, co warto podkreślić, nie są górami zbyt wysokimi, dlatego ich zdobywanie nie powinno być dla nikogo skomplikowane. Każdy powinien dać sobie radę w tym właśnie paśmie górskim. Podczas wędrówek w takim klimacie, na pewno będziemy delektować się klimatem, widokami i wspaniałymi warunkami do uprawiania turystyki górskiej.


Wyjazd w Rudawy Janowickie to przede wszystkim:


  • wspaniałe przeżycia, związane z turystyką górską

  • malownicze widoki

  • doskonała baza wypadowa do zwiedzania pozostałych pasm Sudetów, całego Dolnego Śląska i Czech

  • liczne atrakcje i zabytki

  • cisza i spokój

  • magia regionu, która korzystnie wpłynie na każdego, kto wybierze się w Rudawy Janowickie

  • możliwość oderwania się od obowiązków i szarej codzienności

Na które szlaki w Rudawach Janowickich warto się wybrać, by uniknąć tłumów?


W Rudawach Janowickich do wyboru mamy naprawdę dużo wyjątkowych szlaków górskich, które pozwolą nam zobaczyć wszystko, co najpiękniejsze w tym regionie. Odnajdziemy tu na pewno tak potrzebną tutaj ciszę i spokój. Nie ulega żadnej wątpliwości, że każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. W zdecydowanej większości, trasy są w miarę proste. Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom, podjęcie decyzji w kwestii spacerów po szlakach w Rudawach Janowickich będzie o wiele prostsze. Gdzie w związku z tym warto się wybrać? Sprawdźmy!


  • Szlak ze Strużnicy na Starościńskie Skały i do Zamku Bolczów


Wędrówkę po Rudawach Janowickich rozpoczynamy od najprawdopodobniej najpiękniejszego szlaku w tym paśmie górskim. Do przejścia mamy łącznie 10 km, a trasa wiedzie szlakiem żółtym, niebieskim, czarnym i zielonym. W opinii wielu osób szlak ten jest obowiązkowym punktem wędrówki podczas wypoczynku w Rudawach Janowickich. Wędrówka tą trasą powinna nam zająć około 3-4 godzin. Warto podkreślić, że spotkamy tu najbardziej spektakularne formy skalne. Każda z nich oferuje innego rodzaju wrażenia. Celem naszej wędrówki są początkowo Starościńskie Skały - stanowiące skalny labirynt na szczycie Lwiej Góry i zapewniające absolutnie malownicze widoki. Warto w tym miejscu zobaczyć również Zamek Bolczów, będący jedyną tego typu atrakcją w Sudetach. Średniowieczny zamek wybudowany został z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, pod postacią murów dobudowanych do skalnych filarów. Koniecznie każdy powinien przejść się tym właśnie szlakiem.


  • Szlak z Wojanowa na Sokolik


Kolejna z propozycji będzie na pewno równie wyjątkowa, co ta wcześniejsza. Do przejścia mamy odcinek około 2,5 km, co powinno nam zająć nieco ponad godzinę. Trasa prowadzi szlakiem zielonym i czerwonym. Co warto podkreślić, szlak ten jest rzadko uczęszczany i stanowi wyjątkowy punkt widokowy na szczycie Sokolika. To właśnie z tego miejsca można oglądać lasery, które przyciągają fotografów. To prawdziwy raj dla miłośników fotografii, szczególnie o wschodzie i zachodzie słońca. Wszelkie górskie przeżycia również gwarantowane.


  • Szlak na Skalnik


To bez wątpienia najładniejsza z tras, prowadząca na szczyt Skalnik o wysokości 945 m n.p.m. Do pokonania mamy łącznie 10 km, wędrówka wiedzie szlakiem czerwonym i żółtym. Warto również podkreślić, że Skalnik stanowi jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Sudetach. Sam szlak prowadzi przez malownicze tereny i lasy, przez co powinniśmy mieć wędrówkę pełną wspaniałych, górskich przygód. Trasa w miarę łatwa. Namęczyć będziemy musieli się dopiero przy końcowym podejściu. Zdobycie szczytu warte jest jednak każdego wysiłku. Panorama obejmuje niemal całe Sudety Zachodnie. Warto odwiedzić to miejsce.


  • Szlak wokół Kolorowych Jeziorek


Skoro jesteśmy w Rudawach Janowickich, to nie może się obejść bez wędrówki wokół największej atrakcji tego regionu, czyli Kolorowych Jeziorek. Do pokonania mamy łącznie dystans o długości 8,2 km - szlak niebieski i zielony. Uwieńczeniem tej wędrówki będzie zdobycie Wielkiej Kopy. Całość tej przyjemnej wędrówki powinna nam zająć około 3-4 godzin. Sam spacer na pewno będzie w miarę przyjemny - dominują tu lekko pofalowane tereny. W sezonie jesiennym możemy spotkać tu zdecydowanie mniej turystów, bo w sezonie letnim jest ich tu naprawdę dużo.


  • Ze Schroniska Szwajcarka na Krzyżną Górę


Ostatni szlak może nie jest zbyt długi, jednak na pewno bardzo wyjątkowy. Dlaczego? Schronisko Szwajcarka uznawane jest za jedno z najpiękniejszych widokowo schronisk górskich w Polsce. Do przejścia mamy niecały kilometr. Na szczycie Krzyżnej Góry mieście się podniebna platforma skalna u podstawy wielkiego żelaznego krzyża. Wrażenia są niesamowite. Możemy podziwiać niezwykłe widoki Kotliny Jeleniogórskiej. To świetna propozycja wędrówki dla osób w każdym wieku.


Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Ciechanowicach, Janowicach Wielkich, Kowarach, Łomnicy, Miedziance, Mysłakowicach, Ogorzelcu, Rędzinach, Strużnicy i Wojanowie


Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi pozwolą miło spędzić czas w Rudawach Janowickich. Cisza i spokój na pewno będą tu obecne, podobnie jak i wspaniałe przeżycia, związane z wyprawami górskimi. Odkryj ten niezwykły region już dziś.


Następny artykuł Śnieżka - szlaki i ciekawostki

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!