Nietypowy mocny finisz wakacji. Sierpień lepszy od lipca

Nietypowy mocny finisz wakacji. Sierpień lepszy od lipca

Rekordowa sierpniówka i mocne ostatnie weekendy – drugi miesiąc wakacji poprawił nieco nastroje rodzimej branży turystycznej. Rezerwacji w sierpniu było o 35% więcej niż w lipcu, a chętnych do spędzenia nad morzem najbliższego weekendu wciąż przybywa. Jednak podsumowując sezon trudno mówić o sukcesie finansowym branży, bo pobyty były bardzo krótkie, średnio mniej niż czterodniowe – wynika z analizy Nocowanie.pl przeprowadzonej na kilka dni przed pierwszym dzwonkiem.

To spore zaskoczenie. Zazwyczaj sierpień w obiektach noclegowych w Polsce jest minimalnie słabszy niż lipiec. Bywa, że – tak jak w zeszłym sezonie – liczba rezerwacji rozkłada się na oba miesiące równomiernie.

Tymczasem z naszych danych wynika, że w tym sezonie sierpień był o 35% lepszy od lipca – zauważa Agnieszka Rzeszutek, ekspert Nocowanie.pl, największego polskiego portalu rezerwacyjnego. – Za ten wynik odpowiada rekordowa sierpniówka. Świetna pogoda i dobrze układający się kalendarz zachęciły Polaków do wyjazdu. Aż 21% wszystkich naszych wakacyjnych rezerwacji w Polsce dotyczyło właśnie okresu 15-18 sierpnia – wyjaśnia.

Letnie weekendy z dużym zainteresowaniem


Również miniony weekend przyniósł spory ruch. Prawdziwe oblężenie przeżyły Zakopane, Karpacz oraz miejscowości nadmorskie, takie jak Gdańsk i Jastarnia.

Ta ostatnia, podobnie jak Karwia, może cieszyć się sporym obłożeniem, także w najbliższy weekend. Dostępność miejsc spadła już poniżej 50%, a rezerwacji nadal przybywa – dodaje ekspert.

Wracając do podsumowań. Znak rozpoznawczy mijających wakacji to krótkie weekendowe wypady. 

Średni czas wypoczynku podczas wakacji wyniósł 3,95 doby, czyli nieznacznie więcej niż w zeszłym roku, kiedy Polacy na indywidualnych wyjazdach krajowych spędzali 3,71 doby. To jednak wciąż bardzo krótko. Dla właścicieli obiektów noclegowych puste pokoje w środku tygodnia oznaczają zdecydowanie mniejsze przychody – podkreśla Agnieszka Rzeszutek.

Tym bardziej, że przy dużej podaży miejsc noclegowych, turyści poszukujący rozwiązań ekonomicznych mogli wybierać w tańszych opcjach. Stąd średnia wartość rezerwacji dla całego kraju w 2024 wynosząca 1431,85 złotych, czyli o 7% mniej niż w zeszłym roku.

Polacy nie chcą zrezygnować z wyjazdów całkowicie, więc je skracają i szukają wśród ofert tańszych opcji. Obiekty oferujące tanie noclegi w dobrym standardzie najmniej odczuwają odpływ turystów – ocenia Agnieszka Rzeszutek. Z drugiej strony na obłożenie mogły liczyć też obiekty o standardzie najwyższym, które niezmiennie przyciągają turystów o zasobniejszych portfelach, a także gości zagranicznych.


Letnie podróżnicze trendy 2024


W tym sezonie utrwalił się też trend skracania okna rezerwacyjnego. Polacy podejmują decyzje o wyborze miejsca noclegowego naprawdę na ostatnią chwilę, dosłownie na kilka dni przed wyjazdem.

Bez większych zmian jest także na liście wybieranych kierunków. Najpopularniejszymi miejscowościami nadmorskimi w Nocowanie.pl były tego lata: Kołobrzeg, gdzie średnia cena noclegu dla jednej osoby w całym sezonie kształtowała się na poziomie 119 złotych, Władysławowo (105 złotych), Karwia (101 złotych), Krynica Morska (117 złotych), Jastrzębia Góra (112 złotych) oraz Jastarnia (124 złote).

Wśród miejscowości górskich niepodzielnie króluje Zakopane, w którym osobodoba kosztowała średnio 104 złote. Za nim uplasowały się Karpacz (103 złote) i Kudowa Zdrój (110 złotych).

Zdjęcie główne: fot. petrenkod / gettyimages.com, CC0

Następny artykuł Jakie kurtki męskie warto...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!