Nieznany Grudziądz

Nieznany Grudziądz

Grudziądz to jedno z tych miejsc, o których niewielu słyszało, a każdy powinien zobaczyć. Historia tego wielowiekowego kujawsko-pomorskiego miasta sięga jeszcze czasów pierwszych Piastów. Na pierwszy rzut oka królują tutaj imponujące wysokością spichlerze, przypominające średniowieczną warownię. Miasto zajmuje dwie wysokie kępy na prawym brzegu Wisły, płynącej tu w szerokiej na kilkanaście kilometrów kotlinie, zwanej Basenem Grudziądzkim. Sprawdźcie, jakie atrakcje powinniście wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności przy zwiedzaniu tego niezwykłego zakątka.

Góra Zamkowa z Wieżą Klimek


Niegdyś, na najwyższym wzniesieniu w Grudziądzu powstał wybudowany przez zakon krzyżacki - zamek obronny. Na jego dziedzińcu stanęła wtedy wieża, zwana Klimkiem, która w czasie pokoju pełniła też funkcję więzienia. Zamek był wielokrotnie niszczony podczas wojen szwedzkich, aż w końcu całkowicie rozebrano go na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Po zamku pozostała jedynie zrewitalizowana wieża oraz głęboka na 50 metrów studnia. Z dwudziestotrzymetrowego reliktu można podziwiać teraz wspaniałą panoramę miasta, a w pogodne dni widać nawet budynki Chełmna, Świecia i Nowego nad Wisłą.

Szukasz ofert noclegowych w tym mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Grudziądzu


Rynek


Grudziądzki rynek to prostokątny plac o wymiarach 54 x 70 metrów. Dawniej znajdował się na nim  dom kupiecki oraz gotycki ratusz, lecz po rozbiórce sukiennic wybudowano tutaj kościoł ewangelicki, który w okresie II wojny światowej działał jako luksusowy hotel i restauracja. Prawdziwą perłą tego miejsca jest bardzo stara kamienica „Pod Łabędziem”, pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku. W centralnej części placu mieści się pomnik Żołnierza Polskiego, a w północno-zachodnim narożniku ławeczka z Mikołajem Kopernikiem, który podobno wygłosił tutaj swoje przemówienie dotyczące pieniądza.

 

Stare Miasto, fot. tomasz przechlewski, Flickr.com, (CC BY 2.0)


Spichlerze


Dzięki zespołowi murowanych spichlerzy, usytuowanych na wiślanej skarpie, miasto było kiedyś ważnym ośrodkiem handlu zbożem. Większość budowli pochodzi z XVI-XVIII wieku. Od strony rzeki są to zabytki wielokondygnacyjne, natomiast od strony miasta posiadają tylko dwie kondygnacje. Wewnątrz budowli można dzisiaj podziwiać doskonale zachowane drewniane konstrukcje i belkowe stropy. Uwagę turystów przyciągają wmurowane w zewnętrzne elewacje kule armatnie. Za spichrzami znajduje się stara część miasta, między innymi z bazyliką św. Michała i dawnym kolegium jezuickim, w którym obecnie mieści się ratusz.


Brama Wodna


To jedyna zachowana do dzisiaj grudziądzka brama miejska. Wzniesiono ją w XIV wieku w celu dogodnego przejścia w kierunku zamku krzyżackiego. Została ona dwukrotnie spalona i odbudowana, przez co utraciła swój gotycki charakter. Prostokątna brama od strony miasta posiada przejazd otwarty arkadą o łuku półkolistym, zaś od strony zewnętrznej otwór ostrołukowy z uskokiem. W malownicze sąsiedztwo spichlerzy i Bramy Wodnej wkomponowano wykonaną z mosiądzu rzeźbę Flisaka - mężczyzny, który dawniej trudnił się rzecznym transportem towarów.

 

Brama Wodna, fot. Iwona_Olczyk, Pixabay.com, CC0 Creative Commons


Marina Grudziądz


Miłośnicy turystyki i sportów wodnych powinni udać się do nowej mariny, przekształconej z historycznego portu Schulza. Można się tam dostać specjalnym kanałem, zaopatrzonym w obrotową kładkę, która podnoszona jest w przypadku wpływania większych jednostek. Ruchoma kładka prowadzi prosto do Starego Miasta, a także do centrum handlowego Alfa. Do dyspozycji cumujących przeznaczono nowoczesną keję z 14 miejscami dla jachtów, łodzi motorowych, czy houseboatów, z bezpośrednim dostępem do wody i prądu. Nie brakuje tutaj także obiektu noclegowego, licznych ścieżek rowerowych, które biegną w stronę gotyckich spichlerzy, a także oświetlonego kortu tenisowego z syntetyczną nawierzchnią.


Cytadela


Ci, którzy lubią oglądać militaria, muszą koniecznie przyjrzeć się Cytadeli Twierdzy Grudziądz. Zabytek powstał w związku ze zdobyciem terenów na skutek pierwszego rozbioru Polski. Obiekt, będący jedyną taką fortyfikacją w Europie zachował się w bardzo dobrym stanie. Cytadela jest obecnie użytkowana przez wojsko, ale po uprzednim zgłoszeniu istnieje możliwość zwiedzania. Odbywa się ono zarówno w grupach, jak i indywidualnie w okresie od 15 marca do 11 listopada.

 

panorama miasta, fot. tomasz przechlewski, flickr.com, (CC BY 2.0)


Jezioro Rudnickie Wielkie


Grudziądz może również pochwalić się akwenem wodnym o powierzchni 170 ha. Jezioro stanowi ulubione miejsce rekreacji wodnej mieszkańców i przybywających tutaj turystów. Zbiornik posiada trzy strzeżone kąpieliska, a przy dwóch z nich w okresie letnim działają wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na sezonowych gości czekają liczne kempingi, hotel, a także kilka leśnych szlaków biegowych. Warto wspomnieć, że przez cały rok odbywają się tutaj imprezy sportowe takie jak Bieg Trzech Plaż, rozgrywki w siatkówkę oraz rekreacyjne - szkółka biegowa, marsze nordic walking, czy kąpiele morsów.

 

zdjęcie główne: fot. tomasz przechlewski, Flickr.com, (CC BY 2.0)

Następny artykuł Jakie noclegi w Korbielowie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!