Niezwykłe miejsca w Polsce, o których mogłeś nie słyszeć!
Nasz kraj potrafi być zaskakujący na wiele wyjątkowych sposobów. Lista niepowtarzalnych zakątków, które możemy odwiedzić, jest naprawdę ogromna! Wiele z nich już dawno zyskało status kultowych, a inne powoli zyskują na popularności! W Polsce są jednak niezwykłe miejsca, o których mogliście nie słyszeć! Zajrzyjcie na naszą listę, sprawdźcie, ile z tych miejsc rzeczywiście znacie i dajcie się zaskoczyć!
Polska pełna jest niezwykłych zakątków! Każdy z nas bez problemu mógłby wymienić dziesięć cudownych miejsca znajdujących się naszym kraju - i to bez dłuższego zastanowienia! Na turystycznej mapie znajdziemy zapierające dech w piersiach pasma górskie, wyjątkowe rezerwaty przyrody, imponujące świątynie, zjawiskowe zamki czy klimatyczne ruiny. Nie możemy zapominać oczywiście o ważnych muzeach, urokliwych skansenach, a także wodospadach, jeziorach, puszczach czy nawet pustyni! W Polsce znajduje się jednak wiele niezwykłych miejsc, o których mogliście nie słyszeć! Oto kilka z nich!
Rezerwat przyrody nieożywionej “Skałki Piekło pod Niekłaniem”
Zachwycających i nieznanych jeszcze miejsc możemy poszukać między innymi w województwie świętokrzyskim. Region ten nie znajduje się na szczytach turystycznych rankingów, jednak z pewnością nie można odmówić mu uroku oraz wyjątkowości. Dużą zaletą okolicy są przede wszystkim walory przyrodnicze.
Na szczególną uwagę zasługuje rezerwat przyrody nieożywionej znajdujący się w okolicy niewielkiej miejscowości Niekłań - położonej między Skarżyskiem-Kamienną a Końskimi. Skałki Piekło pod Niekłaniem to zachwycające miejsce oraz jeden z najciekawszych zakątków w Świętokrzyskiem. Ten rezerwat przyrody obejmuję powierzchnię ponad 6 hektarów, a na jego terenie znajdziemy liczne skałki osiągające wysokość nawet 8 metrów! Charakterystyczne i niesamowite kształty tutejszych formacji skalnych tworzą niezwykłą i wręcz piekielną atmosferę! Rozsiane po okolicy ogromne grzyby, kominy, gzymsy oraz stoły skalne przywodzą na myśl piekielne krajobrazy. Stąd też charakterystyczna nazwa świętokrzyskiego rezerwatu! Ze skałkami związana jest także lokalna legenda. Według niej skały pod Niekłaniem z rozkazu samego Lucyfera stały się miejscem pokuty nieposłusznych mu diabłów.
Rezerwat przyrody stanowi intrygujące miejsce na długi spacer. Ciekawe skałki rozsiane są na odcinku około jednego kilometra i otoczone są 200-letnim lasem. Wyjątkowy klimat tego miejsca z łatwością powinien oczarować niejednego turystę! Dodatkową zaletą jest oczywiście panujące tu spokój i cisza.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Końskie, ul. ul. Relaksowa
Ośrodek Wypoczynkowy Relax
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Zobacz także:
-
Świętokrzyskie dla aktywnych - 8 pomysłów na udany weekend w ruchu!
-
Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!
-
Najciekawsze szlaki turystyczne w województwie świętokrzyskim
Zamek w Łapalicach
Chociaż miejsce to raczej należałoby nazwać przerażającym lub niepokojącym, to jego historia jest również na swój sposób zachwycająca. W Łapalicach – niewielkiej kaszubskiej wsi położonej na obrzeżach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, jedynie 5 kilometrów od Kartuz – znajdziemy pewne wyjątkowe ruiny zamku, które nie są zamkiem i nie do końca są ruinami! Pośród okolicznych lasów skrywa się jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na Kaszubach – Zamek w Łapalicach.
Imponująca i niedokończona rezydencja robi wrażenie swoim architektonicznym rozmachem, nieco upiorną atmosferą oraz intrygującą historią! Jej budowa rozpoczęła się w latach 80., gdy pewien gdański producent mebli zapragną wznieść wyjątkowy dom z własną pracownią rzeźbiarską. Mężczyzna dysponował ogromną wyobraźnią, jednak marzenie nie miało szans w zderzeniu z rzeczywistością. Budowa została wstrzymana i porzucona na lata. Ostatecznie udało się wznieść jedynie szkielet rezydencji o łącznej powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych! Budynek składa się z kilku pięter, 52 pomieszczeń, 265 okien, olbrzymiej sali balowej, basenu oraz 12 wieżyczek! Opuszczona budowla mimo mrocznego klimatu przyciąga co roku wielu turystów, którzy chcą zobaczyć tę nietypową ruinę. Już niedługo zachwycająca atrakcja może stać się jedynie wspomnieniem, gdyż władze miasta zamierzają zaplanować nową przyszłość dla zamku.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Zobacz także: Kaszuby - atrakcje i ciekawe miejsca
Piramida w Rapie
Niezwykłych i nieznanych miejsc możemy szukać także na mazurach. W niewielkiej wis Rapa - położonej niemal na granicy polsko-rosyjskiej znajduje się charakterystyczny grobowiec pochodzący z początku XIX wieku. Niezwykły obiekt ukryty pośród mazurskich lasów jest jedną z nielicznych i charakterystycznych piramid znajdujących się w naszym kraju. Budowla została wzniesiona z polecenia pruskiego barona von Fahrenheida, będącego także właścicielem okolicznej wsi. Mężczyzna pragnął, aby cała jego rodzina została pochowana we własnej piramidzie. Ostatecznie w jej wnętrzu spoczęło siedmioro członków rodziny barona. Grobowiec o nietypowym kształcie znajdujący się na uboczu szybko obrósł kolejnymi lokalnym legendami. Snuto straszne historie na temat znalezisk odkrytych we wnętrzu grobowca. Według jednej z nich piramida jej obłożona klątwą. Natomiast inna zakłada, że zmumifikowane szczątki rodziny Fahrenheid pozbawiono głów, ponieważ okoliczna ludność obwiniała barona za pomór bydła.
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Kamienne Kręgi w Odrach
Co prawda Kamienne Kręgi znajdujące się w Odrach nie są tak imponujące jak słynne Stonehege, jednak z całą pewnością nie można odmówić im wyjątkowości oraz klimatu. W niewielkiej miejscowości Odry – położonej w pobliżu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – znajdziemy niezwykły rezerwat przyrody. Na jego terenie będziemy mogli zobaczyć największe kamienne kręgi w Polsce oraz drugie pod względem wielkości w całej Europie! Według badań archeologicznych charakterystyczne kręgi są cmentarzyskiem grobowców rodzinnych pochodzących z przełomu I i II wieku naszej ery! Na terenie rezerwatu znajduje się około 12 kręgów o różnej wielkości oraz około 30 kurhanów! Wiekowe kręgi położone pośród spokojnych lasów wyglądają zachwycająco i bez problemu pobudzają wyobraźnię!
Atrakcyjne noclegi w okolicy:
Karsin, ul. Czarnowodzianka
Ośrodek Wypoczynkowy Largo
Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce k. Krosna
Wśród niezwykłych miejsc, o których mogliście nie słyszeć, warto wymienić także jeden z najciekawszych skansenów Podkarpacia. W Bóbrce – niewielkiej miejscowości położonej w okolicy Krosna – znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego. Ten niewielki park etnograficzny może i nie należy do najpiękniejszych czy największych skansenów w naszym kraju, jednak z całą pewnością można uznać go za niezwykły. Przede wszystkim dlatego, że został on założony na terenie jednej z pierwszych kopalni naftowych na świecie! Wśród zabytkowych narzędzi wiertniczych, urządzeń wyciągowych oraz interesującej kolekcji lamp naftowych warto zobaczyć tu nieustannie funkcjonujące kopanki z naturalną ropą naftową!
Atrakcyjne noclegi w Bóbrce:
Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Niezwykłym miejscem na mapie naszego kraju, jest również Muzeum Pierwszych Piastów znajdujące się na jeziorze Lednica. Placówka muzealna położona około 16 kilometrów od Gniezna jest jednym z najciekawszych oraz najważniejszych miejsc związanych z historią Polski. Na Ostrowie Lednickim znajdował się niezwykle ważny ośrodek państwowy pierwszych Piastów. To najprawdopodobniej właśnie na tej wyspie książę Mieszko I przyjął chrzest, rozpoczynając tym samym proces chrystianizacji Polski. Samo znacznie historyczne to nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić muzeum. Zwiedzając placówkę, będziemy mogli zobaczyć m.in.: ruiny kompleksu pałacowego wraz z kaplicą oraz pozostałościami basenów chrzcielnych, imponującą kolekcję średniowiecznych militariów i sakraliów oraz pozostałości dawnych pomostów prowadzących na wyspę.
Atrakcyjne noclegi w Gnieźnie:
Ośrodek Wypoczynkowy Jankowo Dolne
Gniezno, ul. Jankowo Dolne
Ośrodki Szkoleniowe i Wypoczynkowe Gniezno 9.7Komentarze