Noc Kultury 2010 – historyczne dziedzictwo Lublina
Popatrzmy na nowo na historyczne dziedzictwo Lublina, poczujmy jego siłę i aktualność, złapmy w żagle wiatr historii, skierujmy nasz kurs w przyszłość – takimi hasłami zachęcają nas organizatorzy do uczestnictwa w tym niecodziennym wydarzeniu kulturalnym.
Wydarzenia tegorocznej Nocy Kultury odbędą się przede wszystkim na terenie naznaczonym historią. Tym razem proponujemy zagłębienie się w miejsca bardziej kameralne, zejście z głównych ulic i odkrycie miejskiego piękna, które umyka nam w codziennej krzątaninie. Wejście w głąb Lublina będzie okazją do intymnego obcowania zarówno z Miastem, jak i ze sztuką, zniwelowania barier pomiędzy widzem a artystą, współczesnością a historią. Bogata, specjalnie przygotowana na Noc Kultury oferta lubelskich artystów zagości na magicznych podwórkach, mniej uczęszczanych uliczkach, w bramach i ukrytych przejściach Starego Miasta, w obrysie Pomnika Historii, wokół miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego.
Niewielu z nas, mieszkańców Lublina wie, że lubelskie Stare Miasto oraz część Śródmieścia zostały w 2007 roku uznane za Pomnik Historii Państwa Polskiego. Historyczny charakter Lublina doceniła także Unia Europejska, przyznając naszemu miastu: „Znak Dziedzictwa Europejskiego”.
Lista Dziedzictwa Europejskiego obejmuje najważniejsze dla kultury i tożsamości europejskiej miejsca, między innymi: Akropol, Mur Berliński, a z polskich obiektów Katedrę Gnieźnieńską, Katedrę Wawelską i Stocznię Gdańską. W Lublinie Znakiem Dziedzictwa Europejskiego opatrzono trzy najcenniejsze obiekty związane z zawarciem w 1569 roku Unii Polsko–Litewskiej, zwanej Unią Lubelską: Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej i Bazylikę św. Stanisława - kościół klasztorny OO. Dominikanów.
Zapraszamy na najbliższą Noc Kultury 5/6 czerwca.
- Zobacz stronę www.nockultury.pl.
Komentarze (1)