Noc Kultury 2012
W dniach 2-3 czerwca 2012 r. w Lublinie odbędzie się po raz kolejny Noc Kultury. Na niepowtarzalne wydarzenie społeczno - kulturalne złoży się ponad 250 wydarzeń ze wszystkich dziedzin sztuki!
Noc Kultury 2012
Tegoroczna Noc Kultury realizowana jest w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Polscy i ukraińscy artyści wspólnie stworzą niezwykłe wydarzenie zaskakujące rozmachem i dynamiką. Noc Kultury ujawni olbrzymi potencjał kulturalny Wschodu. W programie znajdą się między innymi bilaterne projekty artystyczne realizowane na tę okazję oraz prezentacje działalności ukraińskich organizacji i instytucji kultury. Noc Kultury to niepowtarzalna manifestacja kultury i sztuki Lublina. Innowacyjny społecznie projekt daje wszystkim instytucjom kulturalnym, stowarzyszeniom, fundacjom oraz niezrzeszonym artystom możliwość zaprezentowania swojej działalności przed ponad stutysięczną widownią. Podczas trwania Nocy Kultury w Lublinie wstęp na wszystkie wydarzenia i koncerty jest bezpłatny a przestrzenią działań artystycznych staje się całe miasto!
Noc Kultury to wydarzenie, które jest organizowane regularnie już od 2007 roku. Zainspirowana podobnymi wydarzeniami europejskimi zyskała niepowtarzalny charakter w zetknięciu z lubelską kulturą. Dzięki mieszkańcom Lublina Noc Kultury stała się niezwykłym wydarzeniem, które przyjęto z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem.
Oficjalny patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje serwis Nocowanie.pl
Szczegółowe informacje o Nocy Kultury znajdują się na stronie:
www.nockultury.pl
Europejski stadion kultury
Tegoroczna Noc Kultury jest częścią szerszego projektu – Europejskiego Stadionu Kultury 2012, polsko-ukraińskiego programu współpracy kulturalnej i społecznej, realizowanego z okazji EURO 2012. Tworzą go polskie i ukraińskie instytucje pozarządowe i rządowe oraz partnerzy i miasta gospodarze meczów. W ten sposób mamy niepowtarzalną szansę na pokazanie siły, która kryje się w międzykulturowej i międzynarodowej współpracy artystycznej. Po raz pierwszy w historii Nocy Kultury jej program sięga poza Lublin, angażując do współpracy wybitnych artystów z Polski i Ukrainy. Na tydzień przed inauguracją EURO 2012 Polsce i Europie ukaże się bogata i fascynująca kultura naszych sąsiadów a także korzyści płynące z międzynarodowej współpracy artystycznej.
Za realizacje kulminacji polsko - ukraińskiego projektu kulturalnego w kontekście przygotowań do EURO 2012 odpowiedzialny jest Lublin oraz Rzeszów. Wspólnie stworzą kulturalno - społeczną klamrę spinającą zmagania sportowe z czasem twórczego dialogu artystycznego Polaków i Ukraińców. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany zostanie 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury "Lublin w dialogu z Ukrainą", a zakończony zostanie w Rzeszowie w dniach 29.06 - 01.07.
Europejski Stadion Kultury został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt realizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury, Miasto Rzeszów, Estradę Rzeszowską, Miasto Lublin i Warsztaty Kultury w Lublinie. To odpowiedź na porozumienie o współpracy między rządami polskimi i ukraińskimi, gdzie strony zadeklarowały wparcie dla przedsięwzięć kulturalnych oraz artystycznych z udziałem przedstawicieli obu państw w ramach przygotowań do EURO 2012.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie:
www.stadionkultury.eu
"Lublin w dialogu z Ukrainą"
Specjalna edycja Nocy Kultury "Lublin w dialogu z Ukrainą" podkreśla zainteresowanie, możliwości oraz zobowiązania Lublina wobec wschodniego sąsiada. Dialog to współdziałanie środowisk na rzecz inspirowania obiegu kultury ponad granicami, wymiany artystycznej i kulturalnej. To posłannictwo kulturowe ponad granicami, przekazywanie idei i doświadczeń oraz budowanie tożsamości wspólnej Europy poprzez "miękką siłę". To również tworzenie Centrum Kompetencji Wschodnich inspirujących Partnerstwo Wschodnie.
Organizacja Nocy Kultury
Koordynatorem i reżyserem dramaturgii Nocy Kultury są Warsztaty Kultury. Program kilkuset wydarzeń artystycznych został zbudowany z propozycji zgłoszonych przez instytucje kultury, organizacje pozarządowe i artystów niezależnych w odpowiedzi na ogłoszony wcześniej otwarty nabór programowy. To właśnie te podmioty są równoprawnymi współtwórcami Nocy Kultury – jej równoczesnymi reżyserami i aktorami. Sukces organizacyjny tak dużego wydarzenia artystycznego wymaga precyzyjnej współpracy pomiędzy współtwórcami programu, jednostkami samorządu, a także służbą zdrowia, policją, strażą miejską oraz służbami i przedsiębiorstwami komunalnymi. Sprawna organizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie wielkiej rzeszy wolontariuszy.
Program Nocy Kultury 2012:
Program Nocy Kultury 2012 powstał dzięki współpracy pomiędzy partnerami ukraińskimi, samorządowymi instytucjami kultury Lublina, kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi oraz grupami nieformalnymi, doraźnie lub na stałe powoływanymi przez artystów, menadżerów, animatorów i środowiska akademickie.
TEATR
Opera Lwowska w dialogu z lubelskim Teatrem Muzycznym
Carmen Suita - suita baletowa do muzyki R. Szczedrina wg G. Bizeta w wykonaniu artystów baletu Opery Lwowskiej oraz orkiestry Teatru Muzycznego
Teatr Gardzienice w dialogu z Lwowskim Teatrem Akademickim im. Łesia Kurbasa
Ifigenia w T. – spektakl Teatru Gardzienice, reż. Włodzimierz Staniewski
Pieśń Leśna – spektakl Lwowskiego Teatru Akademickiego im. Łesia Kurbasa ze Lwowa
Pęknięty horyzont Schulza wg Leszka Mądzika
Scenografia: Leszek Mądzik, animacje: Scena Plastyczna KUL
Świat Brunona Schulza we współczesnym Lublinie
Scena Prapremier InVitro w dialogu z Teatrem Arabesky z Charkowa Czerwony Elvis – Teatr Arabesky z Charkowa, reż. Switłana Oleszko, wg prozy Serhija Żadana
Nic co ludzkie – Scena Prapremier InVitro, reż. Łukasz Witt-Michałowski, Paweł Passini, Piotr Ratajczak
Dwa ostre, ironiczne spektakle poruszające problemy uważane w Polsce i na Ukrainie za drażliwe, kontrowersyjne czy wręcz niebezpieczne.
Polsko-ukraińskie Euro Impro Grupa improwizacji teatralnej No Potatoes, Teatr Alter z Drohobycza
Mistrzostwa teatrów improwizacji z Polski i Ukrainy w formule Theatresports
Teatr Woskresinnia w dialogu z lubelskimi Sztukmistrzami Gloria, Wiśniowy Sad – spektakle Lwowskiego Teatru Woskresinnia, reż. Jarosław Fedoryszyn
Sztukmistrze – widowisko kuglarskie: występy akrobatów i innych artystów nowego cyrku
Wielkie Księstwo Dramatu
Premierowe czytanie najnowszych dramatów ukraińskich w Teatrze im. J. Osterwy
Ciałem malowane miasto – taniec współczesny w przestrzeni publicznej
Performatywna inwazja tańca współczesnego w przestrzeni miasta w wykonaniu artystów z Lublina i Kijowa w choreografii Willi Dornera (Austria)
MUZYKA
Dialog symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej oraz Chanelle Bednarczyk – skrzypce, Jozef Ormeny – fortepian, Roman Rewakowicz – dyrygent. W programie: W. Kilar, H. Wieniawski, W. Lutosławski
Słuchowisko „MusiCircus” wg koncepcji Johna Cage’a
Nowy wymiar kompozycji Johna Cage’a na kilkanaście zespołów muzycznych, łączący Orient i Okcydent
Scena Lub-reggae
Herbamicze (Polska) / Dubska (Polska) / Perkalaba (Ukraina)
Scena ethno-folk „Mikołaje i przyjaciele”
Burdon (Ukraina) / Tin Sonca (Ukraina) / teatr światła i ognia ProtiNoczi (Ukraina) / Zira (Ukraina) / Ludi Dobri (Ukraina) / Chwyla (Ukraina) / Miatlica (Białoruś, Polska)
Scena Alternatywna
DJe z Lublina i Ukrainy, m. in.: Rekin, Desper, r33lc4sh, Mischa „DaBass”
Scena DJska i VJska
Banda Arkan Huculski Sound System (Ukraina) / Love Sen C Music (Polska) / Roots Defender (Polska) / projekcje wizualizacji VJów z Ukrainy
Muzyka chóralna
Tercja Pikardyjska (Ukraina) / Gospeople (Polska) / Gospel Project (Polska) / Teatr ITP (Polska)
Koncerty w przestrzeniach sakralnych Lublina
Klub Nocy Kultury
Miąższ (Lublin) / Dychka (Ukraina, Polska, Rosja) / Zapaska (Ukraina) / Hycz Orkestr (Ukraina) / Mavbydavby (Ukraina) / Tatvamasi (Polska) / Jean-Claude Meurisse (Francja)
KINO
Klasyka ukraińskiego kina i polskie kino niezależne
Cienie zapomnianych przodków, reż. Siergiej Paradżanow; Studnia dla spragnionych, reż. Jurij Ilienko oraz retrospektywa filmów z festiwali Filmów Dobrze Zakręconych (2011) i Złote Mrówkojady (2011)
SZTUKI WIZUALNE
Kaplica Trójcy Świętej
Nocne zwiedzanie Kaplicy na Zamku w Lublinie z bizantyjsko-ruskimi freskami
Ars loci
Wielowątkowa wystawa sztuki współczesnej, prezentująca klasyczne malarstwo i rysunek, grafikę, rzeźbę, instalację, wideo i animację 40 artystów lubelskich czy też z Lublinem związanych
Współczesne totemy Jarosława Koziary
Instalacje świetlne na Alei Kultur
Ikonostas Nowosielskiego
Unikatowy ikonostas w Seminarium Duchownym udostępniony do zwiedzania specjalnie z okazji Nocy Kultury
Patroni Polski i Ukrainy. Ikona jako źródło i inspiracja
Wystawa ikon stworzonych podczas I Międzynarodowego Pleneru Ikonopisów na Wołyniu
Art-projekt 5 x 5
Wystawa 100 prac fotografików ze Lwowa w przestrzeni publicznej – wzdłuż Alei Kultur
Instalacje - interwencje
Sztuki wizualne i performatywne w przestrzeni miejskiej: Katarzyna Szczypior „Zielone światło”; Grupa Projekt „Trans las”; Serhij Petluk i Oleksij Khoroshko „Exchange 2.012”; Justyna Jasłowska „Sztuka pływania”; Ivent Tektura „Noc kultury osobistej - savoir vivre”
Wielki Format Nocy Kultury
Mural wykonany wspólnie przez zaproszonych artystów z Ukrainy i Polski
S.O.S. Sztuki
Wystawa prac polskich i ukraińskich studentów Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie
SŁOWO
Czytanie Ukrainy w „Akcencie”
Spotkanie redakcji kwartalnika „Akcent” z wybitnymi polskimi i ukraińskimi autorami i tłumaczami. Gośćmi będą m. in: Iwan Andrusiak, Aneta Kamińska, Andrij Lubka, Oksana Zabużko, Bohdan Zadura
Recepcja Twórczości Brunona Schulza na Ukrainie
Spotkanie literackie z Natalią Filewicz ze Lwowa, badaczką twórczości Brunona Schulza
Scena słowa u Pana Hieronima
Specjalny program muzyczno-literacki, w ramach którego na scenie przy Bibliotece im. H. Łopacińskiego wystąpią artyści z Polski i Ukrainy, m. in. Serhij Żadan z zespołem Sobaki v Kosmosie, Ars Libero, Igor Michajłow, Folk Ever, Bogdan Zadura
Ukraińskie ciało – sztuka i polityka
Dokumentacja wystawy „Ukraińskie ciało” oraz debata z przedstawicielami Akademii Kijowsko-Mohylańskiej z Kijowa na temat swobód artystycznych i cenzury na Ukrainie
INNE
Ogrody Kulinariów
Ukraińskie i lubelskie specjały na stylizowanych stoiskach
Wielokulturowy program dla dzieci i młodzieży
Na scenach Starego Miasta wystąpią m. in.: Gwiazdy Czeczenii, Iryna Gerus, Walentyna Berezow i Aleksander Sładkiewicz, beatboxerzy z Polski i Ukrainy.
Ponadto: 200 innych wydarzeń z wolnym wstępem, otwarte całą noc instytucje kultury z programem proporcjonalnym przez artystów profesjonalnych i amatorów, adresowanym do odbiorców we wszystkich grupach wiekowych.
Komentarze (1)
Marzenka