Noc Kupały i Noc Świętojańska. Gdzie świętować nadejście lata?

Noc Kupały i Noc Świętojańska. Gdzie świętować nadejście lata?

W końcu możemy cieszyć się naprawdę ciepłymi temperaturami w praktycznie całej Polsce. Ostatnie dni, pomimo tego, że były upalne i słoneczne, to wypadały w kalendarzowej i astronomicznej wiośnie. A czy wiesz, kiedy wypada pierwszy dzień kalendarzowego i astronomicznego lata?

Nie da się ukryć, że lato, obok wiosny, jest jedną z najbardziej ulubionych pór roku. Dzieje się tak z wielu powodów - to właśnie wtedy rozpoczynają się wakacje, lubimy również podróżować w wiele wspaniałych miejsc w Polsce i to właśnie wtedy aura w wielu miejscach kraju jest sprzyjająca i wyjątkowa. Można śmiało rzec, że ta ostatnia kwestia nieco dzieli Polaków. Podczas wyjazdu na urlop chyba każdy marzy o sprzyjającej pogodzie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy spędzamy czas w pracy lub w domu. Żar, który leje się z nieba, może być w takich sytuacjach nieco uciążliwy. Szukamy miejsc, w których można się ochłodzić, korzystamy z klimatyzacji i wiatraków, a także pijemy dużo wody. Taki już jest urok lata. 

 

 

 

 

fot. marbus_79 (pixabay.com, CC0)

 

 

Niezależnie, czy mamy do czynienia z upałem, czy temperaturą nieco ponad 20 stopni Celsjusza, to powinniśmy wykorzystać ten czas możliwie jak najlepiej - pierwsza okazja ku temu już za chwilę. To właśnie 21 czerwca 2021 rozpoczęło się astronomiczne lato, a 22 czerwca 2021 - kalendarzowe. Za kilka dni, w wielu miejscach w Polsce można będzie świętować nadejście lata podczas Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej. Czym różnią się oba wydarzenia i gdzie się odbędą?


Przeczytaj koniecznie: Nadchodzą upały! Gdzie się wybrać, gdy żar leje się z nieba?


Noc Kupały - najważniejsze informacje


Można śmiało rzec, że lato jeszcze nie rozkręciło się na dobre, a już serwuje nam prawdziwą, letnią aurę i typowe dla tej pory roku - temperatury. Początkowi lata, każdego roku towarzyszą dwa, bardzo ważne wydarzenia, określane mianem Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej. Warto zaznaczyć, że są to zupełnie odrębne wydarzenia. Sporo osób utożsamia je ze sobą, ale w rzeczywistości podczas Nocy Kupały i Nocy Świętojańskiej świętuje się zupełnie co innego.


Noc Kupały to najkrótsza noc w roku, która będzie miała miejsce z poniedziałku na wtorek (21/22 czerwca 2021). Tradycja tego wydarzenia sięga czasów słowiańskich, kiedy to święto było związane z letnim przesileniem słońca. Nazwa “Noc Kupały” jest używana przede wszystkim na Mazowszu i Podlasiu, natomiast na południu naszego kraju obchodzi się sobótkę, a na Mazurach - palinockę.


W dniu 21 czerwca, zachód słońca będzie miał miejsce o godzinie 20.58, natomiast jego wschód o godzinie 4.17. Noc w związku z tym potrwa 7 godzin i 19 minut. Należy podkreślić, że świtać zacznie już dużo wcześniej niż po 4.00. To właśnie tego dnia, spora część turystów wyrusza na szlaki górskie, by wyjątkowo uczcić najkrótszą noc w roku i wybrać się na wschód słońca, który będzie przez nich podziwiany z jednego z najpopularniejszych szczytów górskich w Polsce.

 

 

Leśny Dworek

Leśny Dworek

Biały Dunajec, ul. za torem

Pensjonaty Biały Dunajec 9.6
Willa Świerkowa

Willa Świerkowa

Karpacz, ul. Armii Krajowej

Wille Karpacz 10

 

 


Już dziś sprawdź oferty noclegów w górach


Noc Świętojańska  - co warto wiedzieć?


Warto zaznaczyć, że Noc Świętojańska to kolejne ważne wydarzenie, które jest związane ze świętowaniem nadejścia lata. Każdego roku przypada ona w dniu 23 czerwca. Jej obchody mają miejsce w wigilię Jana Chrzciciela i jest katolicką wersją bardziej pogańskiej wersji - Nocy Kupały, która została wspomniana wyżej.


Nocy Świętojańskiej, co warto podkreślić, bardzo często towarzyszą liczne wydarzenia, imprezy, koncerty, ogniska i to, co jest najbardziej charakterystyczne, czyli puszczanie wianków na rzekach, czy innych zbiornikach wodnych.

 

 

 

 

fot. j.f / zdjecia.nocowanie.pl

 


Nadejście lata w zamierzchłych czasach odgrywało niezwykle ważne znaczenie w życiu mieszkańców wsi. To właśnie wtedy dbano o uprawy i zbierano pierwsze warzywa. Był też czas na odpoczynek i zabawę - miało to miejsce m.in. podczas wspomnianej Nocy Świętojańskiej. 


Obecnie czerwcowe święta to po prostu tradycja, niewiele mająca wspólnego z religią. W obie wyjątkowe noce pali się ogniska, a także plecie i puszcza wianki. Niektórzy spotykają się przy ogniskach na szczytach gór lub nad rzeką, inni biorą udział w plenerowych koncertach i licznych wydarzeniach organizowanych w miastach lub na wsiach. Wciąż popularny jest wśród młodych dziewcząt zwyczaj zakładania wianków i puszczania ich na wodę. Młodzi chłopcy mieli wyciągać je z odmętów rzek i jezior. Złowienie wianku ukochanej zapewniało huczne wesele.


Obrzędy w Noc Świętojańską rozpoczynają się wraz z zapadnięciem zmroku i trwają przez całą noc. W wielu miejscach, z racji, że jest to środek tygodnia, wydarzenia te są przekładane na najbliższy weekend. Pali się wtedy ogniska, przez które skaczą mężczyźni, a dziewczęta puszczają na wodę uplecione wianki. Ten mężczyzna, który go wyłowi, zostanie w przyszłości mężem właścicielki.


Sprawdź również: Pogoda na wakacje 2021 w Polsce, w górach, nad morzem


W których miejscach w Polsce będzie można świętować Noc Świętojańską?


Stopniowy powrót do normalności, w związku z trwającą pandemią, sprawił, że obchody Nocy Świętojańskiej 2021 będą zupełnie inne, niż miało to miejsce przed rokiem. W praktycznie każdym regionie Polski będzie można świętować rozpoczęcie kalendarzowego i astronomicznego lata. Do najpopularniejszych miejsc, należy tu zaliczyć m.in.:


  • 25 - 27 czerwca 2021 - Święto Muzyki Wianki w Krakowie - ulice Powiśle i Nadwiślańska przy kładce Ojca Bernatka, plac Szczepański oraz nowohucka aleja Róż wypełnią się muzyką;

  • 23 czerwca 2021 - Noc Świętojańska w Warszawie - amfiteatr i okolice Służewskiego Domu Kultury, przy ulicy Jana Sebastiana Bacha 15;

  • 25 czerwca 2021 - Noc Świętego Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie;

  • 26 czerwca 2021 - Noc Świętojańska nad Jeziorem Limajno w Dobrym Mieście;

  • 26 czerwca 2021 - Noc Świętojańska w Parku Leśnickim we Wrocławiu;

  • 24 czerwca 2021 - Szukamy Kwiatu Paproci w Muzeum we Wdzydzach;

  • 22 czerwca 2021 - Noc Świętojańska 2021 w Zakopanem (Kuźnicach);

  • 25 czerwca 2021 - Noc Kupały 2021 w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku;

  • 23 czerwca 2021 - Noc Świętojańska 2021 w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu;

  • 26 czerwca 2021 - Noc Świętojańska 2021 nad Zalewem Karczunek w Kałuszynie.


Większości wyżej wspomnianych wydarzeń towarzyszą plenerowe pokazy oraz koncerty. Pogoda na najbliższe dni zapowiada się równie znakomicie, dlatego warto już dziś zaplanować świętowanie nadejścia lata.




Następny artykuł Dobre wiadomości! Polska...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!