Noc Muzeów 2009
Jeśli lubisz kulturę i sztukę tej nocy przespać nie możesz. Z 16 na 17 maja w największych miastach Polski odbędzie się NOC MUZEÓW 2009.
Całkowicie za „free” bedzie można odbyć maraton po wybranych muzeach, galeriach i instytucjach. Oferta jest naprawdę przebogata i jest w czym wybierać.
W Warszawie muzealna noc jest organizowana już po raz szósty, a w tym roku mieszkańcy stolicy będą mogli zwiedzić, aż 141 placówek. Start wyznaczony został na godzinę 19:00, wtedy bowiem na Krakowskim Przedmieściu wystąpi popularna Grupa MoCarta. Otworem stał będzie również Sejm, gdzie zobaczyć będzie można warunki w jakich pracują polscy posłowie. Warto odwiedzić również Państwowe Muzeum Etnograficzne - zobaczymy tam unikalną wystawę o wampirach i posłuchamy folkowych zespołów: Dikanda (19:30) i Dacha-Bracha (22:00). Patriotów miłujących swoją Ojczyznę nie powinno zabraknąć natomiast w warszawskiej Cytadeli. W tamtejszym Muzeum X Pawilonu wszystko rozpocznie się salwą armatnią (19:00) po której zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych. Całość uświetni recital barda o fenomenalnej barwie głosu, Przemysława Gintrowskiego (21:40).
Impreza ciekawie zapowiada się również w Krakowie. W dawnej stolicy Polski Noc Muzeów rozpocznie się dzień wcześniej, z piątku na sobotę, a nie z soboty na niedzielę, jak w pozostałych miastach. A w programie m.in.: zwiedzanie Fabryki Oskara Schindlera, wejście na pokład samolotu sekretarza Władysława Gomułki, spacer murami obronnymi i spotkanie z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci. Krakowianie będą mogli tej nocy zwiedzić łącznie ok. 50 miejsc. Zaprezentowanych zostanie 70 spektakli teatralnych przez grupy instytucjonalne i nieinstytucjonalne. Będzie też nielada gratka dla fanów jazzu, wystąpi: Nils Landgren (po raz pierwszy w Polsce), Władysław "Adzik" Sendecki z towarzyszeniem Big Bandu NDR z Hamburga z autorskim koncertem "My Polish Heart" (Moje polskie serce) oraz zespół Adama Pierończyka, Kwartet Mikołaja Trzaski i Marek Bałata. Miłośnicy muzyki sakralnej będą mogli usłyszeć Nieszpory Ludźmierskie, koncert chóru Kameralnego z Sankt Petersburga czy koncert wokalno-organowy w Bazylice Mariackiej.
We Wrocławiu bogatą ofertę przygotowało Muzeum Architektury: wernisaże, panele dyskusyjne i projekcje filmów zadowolą każdego kto interesuje się architekturą tego miasta. Na pewno warto będzie zajść do Pałacu Królewskiego, w którym zaprezentowana zostanie wystawa „1000 lat Wrocławia” czyli dzieje Wrocławia od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne w ilustracji. Muzeum Narodowe przeniesie mieszkańców w pierwszą połowę XX wieku – zaprezentowana zostanie moda dwudziestolecia międzywojennego, a o 22.30 spod Muzeum Poczty i Telekomunikacji wyruszy nocny korowód w lata dwudzieste i trzydzieste.
Również w mniejszych miastach nie zabraknie tej nocy „kultury wysokiej”. W Rybniku w tamtejszym muzeum będzie można zapoznać się z wystawą poświęconą Japonii. Wieliczka otworzy przed nami swoją kopalnię, a Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku noc tą rozpocznie wystawą pt. „Ludzie bezpieki”, a zakończy Koncertem organowym w kościele Św. Jacka.
Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) odbyła się w Berlinie w 1997. Cieszyła się ogromnym powodzeniem i wkrótce zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
Komentarze