Noclegi służbowe. Kto i jak kontroluje obiekty noclegowe?
Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami, od dnia 6 listopada 2020 roku zawieszona została częściowo działalność obiektów noclegowych. Możliwy jest tylko i wyłącznie nocleg w ramach podróży służbowej, zawodów sportowych lub dla osób wykonujących zawód medyczny. Jak długo będziemy mieć do czynienia z takim stanem rzeczy? Wiele na to wskazuje, że do połowy stycznia i czasu zakończenia ferii zimowych. Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, jak tak naprawdę wygląda nocleg służbowy, kto dokładnie może z niego skorzystać i w jaki sposób odbywa się kontrola i weryfikacja tego, czy faktycznie przebywamy na podróży służbowej. Odpowiedzi na te i inne pytania, w poniższym artykule.
Ograniczenie działalności obiektów noclegowych jest efektem rozporządzenia Rady Ministrów, które obowiązuje od 6 listopada 2020 roku. Przypomnijmy, że nocleg w obiekcie jest możliwy tylko i wyłącznie w przypadku:
Zgodnie z § 1 pkt 1) lit. a) rozporządzenia prowadzenie usług hotelarskich jest zamknięte dla turystów. Dopuszczalne jest tylko i wyłącznie dla gości:
- osób, korzystających z tych usług w ramach podróży służbowej, czyli wykonujących zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, lub w podróży wykonywanej w związku z czynnościami służbowymi lub zawodowymi, lub związanymi z wykonywaniem działalności gospodarczej,
- osób, które są zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
- będących osobami wykonującymi zawód medyczny, tj. dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, felczerów, psychologów, fizjoterapeutów,
- będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.
Więcej informacji o rozporządzeniu znajdziesz tutaj: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r.-stanowisko Nocowanie.pl
By możliwy stał się nocleg w obiekcie, konieczne jest przedstawienie przez osoby z ww. grup dokumentu wystawionego przez pracodawcę albo pisemne oświadczenie gościa lub oświadczenie lub zaświadczenie wystawione przez związek sportowy / wykonujący działalność leczniczą.
Wzór przykładowego oświadczenia możesz pobrać TUTAJ
Warto zaznaczyć, że obowiązujące zasady obowiązuje wszystkie kategorie obiektów noclegowych, a nie tylko hotele. W związku z tym krótkotrwały pobyt w kwaterach, domkach, pensjonatach nie jest możliwe, chyba że kwalifikujemy się do którejś z wyżej wymienionych grup osób.
Kto i jak kontroluje obiekty noclegowe i turystów przebywających podczas podróży służbowej?
Zgodnie z oficjalnymi informacjami, odpowiednie podstawy prawne i kompetencje kontrolne w tym zakresie posiada Główny Inspektorat Sanitarny.
GIS poinformował, że organami mogącym wykonywać kontrole są właściwy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, policja oraz organy kontrolujące obiekty hotelowe na podstawie ustawy o usługach turystycznych.
Sprawdź również: Noclegi służbowe w popularnych miejscach w Polsce. Jak połączyć pracę z wypoczynkiem?
Czy kontrole w obiektach noclegowych faktycznie są możliwe? Zgodnie z zapowiedzią ministra Zdrowia - Adama Niedzielskiego:
W przypadku naruszeń, obiekty noclegowe mogą zostać pozbawione możliwości skorzystania z instrumentów tarczy finansowej. A trzeba pamiętać, że chodzi o ogromne kwoty – łącznie na pomoc przeznaczono między 35 a 40 mld zł.
Kontrole w obiektach noclegowych mimo wszystko są mało prawdopodobne, jednak rząd chce mieć taką możliwość. Warto w związku z tym posiadać przy sobie niezbędne oświadczenie, na podstawie którego będzie można stwierdzić, czy dany turysta faktycznie przebywa tu w ramach podróży służbowej. W przypadku, gdy hotel lub pensjonat będzie dopuszczał się naruszeń na szeroką skalę, to faktycznie może nie otrzymać pomocy z tarczy finansowej. Polski rząd chce też w ten sposób monitorować to, jak wiele osób obecnie korzysta z możliwości wynajęcia pokoju w hotelu.
Złożenie wypełnionego oświadczenia nie jest zagrożone żadną sankcją dla turystów, bo przepis ustanawiający ograniczenie działalności obiektów noclegowych jest skierowany do przedsiębiorców, a nie turystów.
Jak w prosty sposób znaleźć nocleg służbowy?
Portal Nocowanie.pl, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów i właścicieli obiektów noclegowych, uruchomił nową funkcjonalność, umożliwiającą proste znalezienie noclegu służbowego.
Checkbox “podróż służbowa”, bo o nim mowa, znajduje się w formularzu zapytania, z którego turyści korzystają przy wyszukiwaniu noclegu. Przy wysyłaniu zapytania o nocleg, turysta po najechaniu na ikonkę informacji przy “Podróży służbowej” otrzyma jasną informację, że jest to: “wyjazd w celach służbowych, na potrzeby pracy zdalnej lub w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą”.
Warto podkreślić, że checkbox w dniach zakazu wynajmu krótkoterminowego, czyli do momentu odwołania obostrzeń, jest domyślnie zaznaczony. Po tym czasie będzie odznaczony z możliwością samodzielnego zaznaczenia.
Każdy, kto wyśle zapytanie o nocleg w dniach po pełnym wznowieniu działalności obiektów noclegowych wzwyż, będzie mógł dowolnie zaznaczać lub odznaczać tę informację w formularzu.
Informacja o podróży służbowej jest także przekazywania w zapytaniach wysyłanych do obiektów podobnych. Zaznaczona przez turystę informacja o podróży służbowej jest przekazywana do panelu obiektu i będzie w nim widoczna w wątku wiadomości.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: Podróż służbowa. Nowe udogodnienie w formularzu zapytania
Komentarze