poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Augustów

Augustów to miasto położone na Suwalszczyźnie otoczone dziewięcioma pięknymi jeziorami, licznymi rezerwatami przyrody oraz ozdobione przepływającą niedaleko najkrótszą rzeką w Polsce. Dzięki swojemu położeniu stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję dla turystów. Zachęca przyjezdnych jako doskonale zorganizowany ośrodek żeglarski oraz uzdrowiskowy, a także kusi niezwykłym krajobrazem oraz możliwościami spędzenia wolnego czasu. Wizyta w Augustowie pozwoli odpocząć, naładować baterie, dobrze się bawić i odetchnąć świeżym powietrzem – bo gdzie tego wszystkiego szukać, jak nie w krainie zwanej Zielonymi Płucami Polski.

Co robić w Augustowie w wolnym czasie?

Otoczony jeziorami Augustów stanowi idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników wszelkich przejawów wodnego szaleństwa. Ogromne powierzchnie do wykorzystania cieszą przede wszystkim pasjonatów żeglarstwa. Posiadający patent sternika turyści mogą wypożyczyć żaglówkę z jednego z licznych obiektów, a następnie przez cały dzień cieszyć się ciszą i spokojem na tafli okolicznych zbiorników. Tym, którym takie spędzanie czasu dopiero się marzy, mogą wziąć udział w kursach organizowanych regularnie przez okoliczne przedsiębiorstwa, by po zaliczonym egzaminie końcowym móc śmiało chwytać wiatr w żagle. Oczywiście pięknymi okolicznymi jeziorami można cieszyć się bez posiadania odpowiednich kwalifikacji. Wystarczy wsiąść na pokład jednego z trzech statków kursujących między jeziorami, wyruszyć na kilkugodzinny rejs katamaranem lub wynająć gondolę, która zabierze nas w najbardziej malownicze okolice. W ofercie poza zwykłymi podróżami istnieje możliwość wynajęcia jednostek na imprezy integracyjne, wieczory kawalerskie czy panieńskie, a nawet wesela. Dodatkowo po augustowskich jeziorach pływa jednostka stylizowana na jaćwieską łódź wojenną. Podczas wyprawy na jej pokładzie turyści mogą przenieść się do czasów, gdy w okolicy panowali jaćwingowie, a także poznać ich historię, zwyczaje oraz codzienność.


Jednak nie samym jeziorami żyją turyści. Augustów oferuje również dostęp do pięknych rzek. Miłośnicy kajakarstwa znajdą tu dla siebie liczne malownicze i bezpieczne trasy przyjazne dla całych rodziny. Łącznie na turystów czeka 347 kilometrów szlaków do przepłynięcia. Wśród ofert okolicznych organizatorów poza możliwością wypożyczenia sprzętu goście odnajdą propozycje kilkudniowych wycieczek wraz z zagwarantowanym transportem oraz inne atrakcje.


W Augustowie coś dla siebie znajdą również turyści poszukujący zastrzyku adrenaliny oraz dreszczyku emocji. W mieście funkcjonuje wyciąg nart wodnych, który był pierwszym takim obiektem w Polsce. Wyciąg o długości 740 metrów osiąga prędkość nawet do 58 km/h. Turyści mogą spróbować swoich sił na nartach również podczas jazdy za motorówką oraz skuterem wodnym. Na zainteresowanych poza klasycznym przejazdem czeka również slalom, jazda figurowa oraz skoki na odległość. Coraz większą popularnością cieszy się również windsurfing. Dla pragnących nauczyć się serfowania na desce z żaglem czekają instruktorzy pomagający stawiać pierwsze kroki. Później wystarczy wybrać odpowiednie jezioro (np. nieosłonięte przed wiatrem jezioro Białe) i cieszyć się dobrą zabawą.


Jeżeli ktoś lubi bliskość wody, lecz niekoniecznie chce się zamoczyć, może odpoczywać na jednej z licznych pięknych piaszczystych plaż i zażywać kąpieli jedynie słonecznych.


Oczywiście Augustów to nie tylko atrakcje wodne. Na gości czekają tu również liczne szlaki piesze czy rowerowy. Miłośników długich wędrówek skuszą ścieżki o długości nawet 70 kilometrów. Natomiast rowerzyści koniecznie powinni odwiedzić trasy prowadzące przez Puszczę Augustowską – sieć szlaków o łącznej długości 281 km zabierze zwiedzających do wszystkich najciekawszych zakątków Puszczy. Piękne widoki i niezapomniane przeżycia gwarantuje również Szlak konny Puszczy Augustowskiej i Mazur.

Augustów – co warto zobaczyć?

Przebywając w Augustowie warto przeznaczyć nieco czasu na zwiedzanie okolicznych zabytków. Każdy z turystów z pewnością wcześniej czy później trafi w okolice Kanału Augustowskiego. Powstały w pierwszej połowie XIX wieku połączył okrężną drogą dopływy Wisły z Bałtykiem. Kanał stanowi unikatowe dzieło budownictwa wodnego w skali europejskiej. Chociaż powstał z przyczyn polityczno-ekonomicznych dziś wywołuje głównie uśmiech wśród dużych i małych turystów przepływających nim kajakami czy gondolą.


Na potrzeby budowy Kanału Augustowskiego wzniesiony został Budynek Zarządu Portu, który dziś również stanowi atrakcję turystyczną. We wzniesionym w 1829 roku budynku początkowo mieściło się biuro portu, a następnie mieszkanie nadzorcy oraz śluzowych. Obecnie znajduje się tam Dział Historii Kanału Augustowskiego będącego częścią Muzeum Ziemi Augustowskiej. W środku na zwiedzających czekają materiały związane z budową kanału. W znajdującym się niedaleko drugim budynku będącym częścią Muzeum turyści mogą zobaczyć wystawę poświęconą kulturze ludowej Puszczy Augustowskiej. Goście mogą podziwiać tam eksponaty garncarskie, tkackie, rolnicze, rzemieślnicze czy rybołówcze. Na terenie muzeum znajduje się również biblioteka gromadząca zbiory regionalne.


Niezwykle klimatycznym miejscem wartym odwiedzenia jest również Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej. Turyści znajdą tutaj okazję do wyciszenia, a także piękną okolicę do podziwiania. W skład sanktuarium wchodzi kościół, cudowna studzienka oraz Kapliczna Najświętszej Maryi Panny. W murowanej kapliczce znajduje się obraz Matki Boskiej Studzienicznej stworzony na podobieństwo obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W okolicy Sanktuarium znajdują się również dwa pomniki przyrody, zabytkowy cmentarz parafiany z XIX wieku oraz pomnik upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II.


Zabytkowe miejsca to nie jedyne atrakcje, jakie turyści powinni uwzględnić w swoich planach. Od niedawna podczas pobytu w Augustowie turyści mają możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze słynną Beatą, o której śpiewał Janusz Laskowski. Pomnik pod restauracją Albatros został odsłonięty w 2017 roku, a jego autorem jest rzeźbiarz Michał Selerowski. Jako że szczegóły dotyczące Beaty pozostają tajemnicą, swojego wyglądu użyczyła jej następczyni wybrana przez mieszkańców w plebiscycie. Gdzie można spotkać pozostałe dziewczyny z Albatrosa? Tego niestety nie wiadomo, ale zawsze warto się za nimi rozejrzeć podczas podróży po mieście. A jeżeli zwiedzający wyruszą już na spacer, powinni z całą pewnością udać się na augustowskie bulwary, przebiegające wzdłuż rzeki Netty oraz Jeziora Necko. Na koniec warto udać się na także na molo Radiowej Trójki – drugi co do wielkości pomost w Polsce, zaraz po molo sopockim. Na gości czekają tam platformy widokowe, mała gastronomia, kawiarenka oraz cztery podświetlane kąpieliska. Niedaleko znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, park linowy oraz Miejsce Obsługi Rowerów szlaku Green Velo.

Augustów – walory uzdrowiskowe

Na turystów chcących skorzystać z uzdrowiskowej oferty miasta czekają przede wszystkim okłady borowinowe oraz lecznicza woda źródlana wydobywana z jednego z najgłębszych ujęć w Polsce. Uzdrowiska w Augustowie specjalizują się przede wszystkim z zabiegów wspomagających leczenie chorób ortopedycznych, reumatologicznych, schorzeń dróg oddechowych oraz wielu innych. Dodatkowo otaczające miasto bujne lasy sprawiają, że przebywający w nim goście mogą cieszyć się czystym i świeżym powietrzem. Na kuracjuszy czeka również kilometrowa ścieżka zdrowia.

Noclegi w Augustowie

Najbardziej reprezentatywną kategorią noclegów w Augustowie są kwatery i pokoje, a podobną liczbę ofert prezentują domki. Cena za usługę w tych kategoriach może wynieść nawet 80 złotych. Najkorzystniej jednak zwrócić uwagę na obiekty w kategorii agroturystyka, gdzie koszt noclegu może wynieść 70 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory, dostęp do internetu bezprzewodowego oraz dobrze wyposażonej kuchni.


Część właścicieli obiektów poza dostępem do podstawowych udogodnień zapewnia również bliskie odległości od okolicznych atrakcji. Oferty często zawierają możliwość wypożyczenia sprzętu do pływania, rowerów oraz miejsca na grilla i ogniska, a także place zabaw dla dzieci. W niektórych przypadkach właściciele oferują możliwość korzystania z sauny, stołu do bilarda, jachtu motorowego, a także organizują jednodniowe spływy kajakowe.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Augustowie

Turyści poszukujący noclegu w Augustowie liczą przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki oraz miejsc parkingowych. Zależy im również na dostępie do telewizora oraz internetu, a także możliwości łatwego korzystania z kuchni czy wyżywienia na miejscu. Istotną kwestią przy wyborze noclegów była możliwość organizacji spływu kajakowego, przybycie z psem, a także odległość od głównych atrakcji i okolicznych jezior.

Ceny noclegów w Augustowie

Średnia cena noclegów Augustowie wynosi 206 złotych. Najkorzystniejsze oferty można odnaleźć w kategorii agroturystyka, gdzie kosz noclegu może wynieść nawet 70 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu. Cenny weekendowe w Augustowie mogą być nawet o 26% wyższe niż w dzień powszedni. Warto jednak zwrócić uwagę, że właściciele niektórych obiektów noclegowych oferuję specjalne rabaty dla seniorów czy rodzin z małymi dziećmi, czy też zniżki w sezonie letnim, w weekend majowy czy Wielkanoc.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Augustowie

Ile kosztuje nocleg w Augustowie?
Cena za nocleg w Augustowie zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje Augustów, wtedy koszt noclegu może wynieść od 35 zł. Średnia cena noclegu w Augustowie wynosi 250 zł.
Czy ceny noclegów w Augustowie w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 30% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Augustowie?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Augustów”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Augustowie zaczynają się od kwoty 35.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Augustowie?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: kwatery i pokoje, domki. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Augustowie mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Augustów opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Augustowie to: Agroturystyka Pod Sosnami, Portowe Klimaty, Agroturystyka U Małgosi.
Które noclegi w Augustowie są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Augustowie poleca Willa Kormoran, Noclegi Domek i Pokoje Nad Kanałem, Pensjonat Ateny.
Które noclegi w Augustowie są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Domwlesie, Domek Letniskowy, Chomiczówka - Dom wczasowy.
Jakie są największe atrakcje w Augustowie?
Dużą atrakcję Augustowa, szczególnie latem, stanowi plaża miejska nad jeziorem Necko. Warto również zobaczyć Kanał Augustowski, będący najważniejszym zabytkiem regionu, oraz bazylikę wybudowaną w stylu eklektycznym.
Co zjeść w Augustowie?
W Augustowie koniecznie trzeba spróbować tradycyjnej podlaskiej kuchni. Sztandarową potrawą tego regionu są kartacze, a poza tym również babka i kiszka ziemniaczana, soczewiaki i kindziuk. Do tego ryby z podlaskich jezior i rzek, a na deser oczywiście sękacz!
Nad jakimi jeziorami leży Augustów?
Augustów leży nad trzema jeziorami: Białym, Necko i Sajno.
Co można robić w Augustowie?
Miasto położone jest na rzeką, pomiędzy trzema jeziorami. Jest to więc świetne miejsce dla żeglarzy i amatorów kajakarstwa. W Augustowie dostępna jest plaża, przy której znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Czy Augustów to uzdrowisko?
Augstów to uzdrowisko, które specjalizuje się w leczeniu chorób ortopedycznych, różnego rodzaju urazów, osteoporozy czy chorób naczyń obwodowych.
Jakie są sanatoria w Augustowie?
W Augustowie dostępne jest sanatorium uzdrowiskowe oraz zakład przyrodoleczniczy, oferujące zabiegi z zakresu między innymi balneologii, hydroterapii i kinezyterapii.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!