Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Elbląg leży na granicy dwóch krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej, dzięki temu może pochwalić się malowniczymi widokami oraz osobliwą urodą miasta. Dla turystów jest atrakcyjne głównie ze względu na liczne zabytki pochodzące jeszcze z czasów średniowiecza. Miasto należy do najstarszych w województwie warmińsko-mazurskim, a także jednego z najstarszych w Polsce i Niemczech. Jego zabudowę dzieli na dwie części przepływająca przez jego środek rzeka Elbląg.
Zwiedzanie Elbląga warto rozpocząć od starego miasta. W wyniku działań wojennych zostało zniszczonych ponad 60 procent dawnych zabudowań, z których jedynie część udało się odbudować. Nieustanne prace rewitalizacyjne sprawiają, że na fundamentach starych kamieniczek, powstają zupełnie nowe domy, wzorowane na dawnej zabudowie. Stare miasto w Elblągu to również wiele urokliwych uliczek, zachowanych w historycznym układzie urbanistycznym. Na turystów czekają kawiarenki, puby i nastrojowe restauracje.
Jednym z najstarszych zabytków miasta, ocalałym ze zniszczeń jest gotycka katedra św. Mikołaja. Budynek praktycznie doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej, przetrwało jedynie miedziane pokrycie ostatniej kondygnacji wieży wraz z imponującym krzyżem. Dodatkowo zachowało się wiele z gotyckiego wyposażenia, które przed ostrzałem artyleryjskim wywieziono do podelbląskich kościółków. Dzięki temu dziś możemy podziwiać cenne gotyckie figury apostołów z lat 1400-1414, krucyfiks z początku XV wieku, brązową chrzcielnicę z XIV wieku, późnogotyckie ołtarze oraz renesansową ambonę. Warto także przejść się ścieżką kościelną, która stanowi przejście między domami łącząc ulicę Wigilijną i Mostową. Dawniej jej szlak był nieco dłuższy i prowadził od starego miasta wprost do bramy kościoła.
Do najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych zabytków w Elblągu należy Brama Targowa, XIV wieczna budowla będąca kiedyś fragmentem dawnych murów obronnych miasta. Na bramie znajduje się zegar — prezent dla miasta od senatu Hamburga. Od 2006 roku jest dostępna dla mieszkańców i turystów, którzy z jej szczytu mogą podziwiać panoramę Elbląga. Wejście na bramę jest bezpłatne. Obok niej został usytuowany pomnik dzielnego piekarczyka, z którym związana jest jedna z najpopularniejszych legend miasta. Podobno podczas wojen polsko-krzyżackich w roku 1531, rycerze oddziału krzyżackiego chcąc zdobyć miasto, zakradli się w okolice bramy. Wczesnym rankiem, kiedy mieszkańcy byli jeszcze pogrążeni we śnie, rycerze ruszyli w kierunku bramy. Na szczęście dostrzegł ich idący do pracy piekarz i mocnym uderzeniem łopaty do wypieku chleba przeciął sznury przytrzymujące kratę bramy. Od tamtej pory legenda o dzielnym piekarzu jest wiecznie żywa.
Niedaleko bramy targowej znajduje się centrum sztuki Galeria El, która mieści się w dawnym XIII-wiecznym podominikańskim kościele NMP. Średniowieczne mury stanowią idealne tło dla obrazów współczesnych twórców. W galerii możemy podziwiać wystawy artystów pochodzących zarówno z Polski, jak i z całego świata. Dodatkowo w jej wnętrzach organizowane są liczne imprezy muzyczne i warsztaty.
Idąc od centrum sztuki, wzdłuż ulicy Wodnej, dotrzemy do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Początkowo muzeum mieściło się w kamieniczkach przy ul. Wigilijnej, jednak w roku 1973 zostało przeniesione do gmachu dawnego gimnazjum. Dziedziniec muzeum zdobi gotycka kolumna, jedyna pozostałość po dawnym zamku krzyżackim, zburzonym w 1454 roku. W muzealnych sala możemy prześledzić dzieje miasta.
Kuchnia regionalna Warmii i Mazur jest bardzo zróżnicowana, głównie z powodu tego, że na wspomnianych terenach mieszkało wiele narodowości m.in. Niemcy, Holendrzy, Szwajcarzy, w późniejszym czasie doszli ludzie z Kresów, Mazowsza, Pomorza i Kaszub. Główny składnik wielu potraw stanowiły ziemniaki, oprócz tych, jadanych w wersji klasycznej, przyrządzano również kluski ziemniaczane, które później jedzono np. z zupą śliwkową. W menu miejscowych restauracji gości dziczyzna, zupy rybne, w tym słynna zupa z łososia oraz kartacze. Te mazurskie podawane są głównie ze smażoną cebulką i boczkiem.
Najpopularniejsze wśród turystów odwiedzających Elbląg stanowią obiekty z kategorii kwatery prywatne i pokoje oraz agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale także dogodna lokalizacja. Im bliżej miejsce noclegowe znajduje się centrum miasta, tym lepiej. Turyści zwracają także uwagę na standard obiektu oraz opinie pozostałych gości, którzy polecają bądź nie konkretne miejsce.
Obiekty z kategorii agroturystyka, stają się coraz popularniejsze wśród osób, chcących odetchnąć od codziennego zgiełku dużego miasta, a także spędzić urlop blisko natury. Często w obiektach agroturystycznych zyskujemy dodatkowo możliwość skorzystania na miejscu ze smacznych, domowych posiłków.
Ceny noclegów w Elblągu mogą różnić się w zależności od standardu oraz lokalizacji. Średni koszt noclegu w Elblągu wynosi 59 zł, jednak najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach oferujących wynajem pokoi, wówczas za nocleg możemy zapłacić od 20 zł.
Planując urlop, warto wziąć pod uwagę fakt, że większość właścicieli indywidualnie ustala cennik, dlatego ceny mogą różnić się w zależności od sezonu czy weekendu. Zdarza się, że podczas weekendu za nocleg zapłacimy o 15% więcej niż w dzień powszedni.
Turystom, poszukującym noclegu w Elblągu głównie zależy na dostępie do prywatnej łazienki. Liczy się także parking, na którym można zostawić samochód. Chcą mieć dostęp do telewizora i sprawnego internetu oraz kuchni. Ważną kwestię stanowi lokalizacja, najpopularniejsze są obiekty znajdujące się blisko centrum.
Rodziny z dziećmi poszukują noclegu, w którego sąsiedztwie znajduje się plac zabaw bądź specjalnie wydzielone miejsce do zabaw dla najmłodszych. Coraz więcej osób podróżuje w towarzystwie zwierząt domowych, więc to czy obiekt akceptuje pobyt z pupilem, również jest dla wielu turystów bardzo ważne.
Popularne w Elblągu
Elbląg
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta