Gdańsk to z jednej strony prawdziwa perła Trójmiasta, a z drugiej - jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na Pomorzu i całym polskim wybrzeżu. Stolica województwa pomorskiego zachwyca pięknymi plażami, rozmaitymi zabytkami, atrakcjami turystycznymi dla małych i dużych, jak i możliwościami spędzenia wolnego czasu, niezależnie od pory roku. Każdy turysta, który przynajmniej raz odwiedzi Gdańsk, na pewno tu powróci. A jest do czego wracać, bo miasto oferuje świetnie rozwiniętą bazę noclegową, w tym hotele.
Gdańsk, jako jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, oferuje budżetowe, jak i bardziej luksusowe hotele. Niezależnie od tego, czy to centrum Gdańska, czy jego obrzeża, obiekty z tej kategorii mogą pochwalić się odpowiednim standardem zakwaterowania. Gdańsk oferuje hotele od jedno- do pięciogwiazdkowych. Hotele w Gdańsku znajdują się w różnych lokalizacjach. To oczywiste, że najwięcej jest ich w ścisłym centrum, czyli miejscu, gdzie przebywa najwięcej turystów. Oznacza to, że najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Gdańsku są dostępne na przysłowiowe “wyciągnięcie ręki”.
Hotele w Gdańsku to opcja zakwaterowania dla mniej lub bardziej wymagających turystów. Z powodzeniem, swój wymarzony nocleg znajdą turyści, którzy przyjeżdżają na weekend, rodziny, single, czy biznesmeni, którzy podróżują służbowo. Największy poziom komfortu oferują luksusowe hotele w Gdańsku. Cena zakwaterowania, co prawda, jest tu najwyższa, ale można korzystać z niezwykłego standardu i licznych udogodnień. Taka opcja zakwaterowania jest szczególnie popularna wśród gości z zagranicy, czy biznesmenów, przyjeżdżających na konferencje lub zwiedzanie Gdańska.
Tańsze opcje zakwaterowania w hotelu to budżetowe opcje dla pozostałych grup turystów. Takie hotele oferują bardzo dobre warunki wypoczynku, ale mogą się znajdować nieco dalej od ścisłego centrum miasta. Nie jest to jednak żadną przeszkodą, bo sam Gdańsk, jak i całe Trójmiasto, jest świetnie skomunikowaną metropolią. Najtańszą opcją są tu hotele pracownicze, dostosowane do określonych grup, wykonujących określone prace na terenie Gdańska.
Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, najwięcej hoteli w Gdańsku znajduje się w ścisłym centrum miasta. Jednak, jak dobrze wiemy, stolica Pomorza to dość rozległe miasto. Oznacza to, że te tańsze, jak i bardziej luksusowe hotele znajdziemy również w okolicy stacji kolejowej Gdańsk Główny, w okolicy Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy, czy w pobliżu popularnych gdańskich plaż w dzielnicach Brzeźno, czy Jelitkowo.
Najwygodniejszą lokalizacją wydaje się być ścisłe centrum miasta, które umożliwia bezproblemowy dostęp do największych atrakcji miasta, takich jak fontanna Neptuna, Muzeum II wojny światowej, Muzeum Bursztynu, Bazylika Mariacka, czy Europejskie Centrum Solidarności.
Lokalizacja na obrzeżach Gdańska, co warto podkreślić, nie powinna stanowić żadnego problemu, bo miasto posiada świetnie rozwinięte środki komunikacji publicznej, w tym popularną Szybką Kolej Miejską.
Warto zaznaczyć, że decydując się na hotele w Gdańsku, w pakiecie otrzymujemy cały szereg udogodnień, z których można korzystać podczas naszego zakwaterowania. Oczywiście, wszystko w dużej mierze, jest uzależnione od rodzaju wybranego hotelu i tego, ile ma gwiazdek.
Największej liczby udogodnień można spodziewać się whotelach cztero- i pięciogwiazdkowych. To nie tylko wygodne łóżka, prywatna łazienka, sejf i Wi-Fi, ale również dostęp do strefy SPA, baseny, siłownia, centra biznesowe, czy możliwość skorzystania z wyżywienia w restauracji, która serwuje dania z różnych stron świata. Normą jest tu parking - w jednych hotelach trzeba za niego zapłacić, a w innych jest dostępny bezpłatnie. Wszystko jest uzależnione od lokalizacji i osoby zarządzającej hotelem.
Obiekty z niższej kategorii oferują podstawowe udogodnienia, które zaspokoją potrzeby każdego turysty. Biurko do pracy, łazienka, telewizor, sejf, Wi-Fi to najpopularniejsze udogodnienia.
Biorąc pod uwagę ceny zakwaterowania whotelach w Gdańsku, musimy mieć na uwadze fakt, że jest ona zależna od kilku istotnych czynników. Co prawda, Gdańsk jest miastem, do którego turyści chętnie przyjeżdżają przez cały rok, ale najdrożej jest tu w miesiącach letnich, a dokładniej - wakacyjnych, kiedy miasto przeżywa prawdziwe oblężenie.
Na wyższe ceny, istotny wpływ mają wydarzenia, które odbywają się w Gdańsku - mecze, koncerty, czy Jarmark Dominikański i Bożonarodzeniowy - wszystko to powoduje, że pobyt w hotelach może być nieco droższy niż w pozostałych miesiącach.
Duże znaczenie ma również lokalizacja i standard hotelu - najdrożej będzie w hotelach pięciogwiazdkowych.
Średnie ceny zakwaterowania w hotelach to około 130-150 zł od osoby za dobę. W hotelach z wyższych kategorii, ten wydatek może być dwukrotnie, czy nawet trzykrotnie wyższy.
Perła Trójmiasta, jaką bez wątpienia jest Gdańsk, oferuje praktycznie wszystkie opcje transportu publicznego. Turyści i mieszkańcy mogą korzystać z autobusów, tramwajów, taksówek, czy Szybkiej Kolejki Miejskiej, która wydaje się być najwygodniejszą opcją transportu, nie tylko na terenie samego miasta, ale również Trójmiasta.
Gdańsk, to nie tylko historyczne Stare Miasto i imponujące zabytki – to miasto o bogatej tradycji, żywej kulturze i dynamicznie rozwijającej się przestrzeni miejskiej, która zachwyca na każdym kroku. Jego wielowarstwowa historia, od hanzeatyckiego centrum handlu po kluczowe wydarzenia współczesnych dziejów Polski, sprawia, że każda wizyta tutaj to podróż przez wieki.
Turyści odwiedzający Gdańsk, najczęściej odwiedzają Muzeum II wojny światowej, Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności, dawną Stocznię Gdańską, jak i popularne zabytki, takie jak fontanna Neptuna, czy Bazylika Mariacka. Miłośnicy przyrody chętnie spędzają czas na popularnych gdańskich plażach, czy Ogrodzie Oliwskim w Gdańsku.