Lato to pora wakacyjnych wyjazdów, beztroski i słodkiego, w pełni zasłużonego wypoczynku. Jeśli do tej pory nie wybrałeś wakacyjnej destynacji to miejscem w pełni godnym polecenia jest słoneczna Jastarnia. W skład rozwiniętej infrastruktury turystycznej opisywanej miejscowości, wchodzą zarówno różnego rodzaju obiekty noclegowe – w tym np. domki letniskowe – jak i strefa gastronomiczna oraz oczywiście szereg zróżnicowanych atrakcji.
Nic dziwnego, w końcu Jastarnia położona jest na malowniczej Mierzei Helskiej. Z tego też względu miasto pełni rolę niezwykle popularnego kurortu nadmorskiego, który może poszczycić się aż pięcioma letnimi kąpieliskami morskimi, bogatą ofertą domków letniskowych, własnym portem morskim oraz trzema morskimi przystaniami. Przypuszcza się, że sama nazwa „Jastarnia” pochodzi – zależnie od teorii – albo od słowa „Jastra”, które oznacza coś jasnego, błyszczącego, albo też od identycznie brzmiącego słowa „Jastra”, które w języku kaszubskim oznacza Wielkanoc.
Jastarnia to niezwykle malownicza miejscowość, która posiada jedyny w swoim rodzaju klimat. Naturalnie jej zalety nie przemijają wraz z odejściem lata, w związku z powyższym każda pora roku jest odpowiednia do odwiedzenia Jastarni. Jeśli jednak zależy ci na słonecznej pogodzie, kąpielach w polskim morzu oraz możliwości skorzystania z tutejszych atrakcji, to polecamy wybrać się do Jastarni w miesiącach letnich. W końcu latem pobyt w domku letniskowym jest atrakcją samą w sobie! Rezerwacji warto zatem dokonywać od drugiej połowy maja, aż do końca września.
Ciepłe, letnie dni stanowią idealne wręcz tło dla pobytu w domku letniskowym. Co więcej, latem w Jastarni organizowane są różnego rodzaju imprezy, w tym koncerty, festiwale, festyny oraz wydarzenia sportowe. Do imprez o charakterze cyklicznym zaliczyć należy między innymi czerwcową „Sobótkę” czy lipcowe szanty odbywające się w tutejszym porcie. W sierpniu organizowane są natomiast Dni Węgorza (podczas których można zapoznać się z twórczością zespołów folklorystycznych, spróbować wędzonej ryby i tradycyjnych dań kaszubskich), turnieje piłki siatkowej na plaży czy też Metropolitarny Festiwal Piosenki Religijnej.
Pobyt w domku letniskowym to świetna okazja do relaksu na łonie natury. W jakiej formie? Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli wolimy aktywny wypoczynek, to możemy pokusić się o spacer lub jogging po leśnych ścieżkach. Innym, równie godnym polecenia pomysłem może okazać się praktyka jogi lub choćby krótka medytacja. Taką wyciszającą sesję możemy odbyć nawet na ganku domku letniskowego.
Większość osób wynajmujących domki w Jastarni oddaje do dyspozycji swoich gości różnorodne atrakcje, takie jak np. możliwość korzystania z grilla. Warto pokusić się o przyrządzenie pysznego posiłku na tzw. „żywym” ogniu. To świetna zabawa, która jest zarazem okazją do wspólnego spędzenia czasu.
A co robić po opuszczeniu domku? Jastarnia to jedno z miast, które może pochwalić się posiadaniem różnego typu atrakcji. Przysłowiowe „coś dla siebie” znajdzie tutaj dosłownie każdy; bez względu na wiek czy posiadane zainteresowania.
Z myślą o miłośnikach historii zainteresowanych okresem II wojny światowej, stworzony został Szlak Historii Militarnej obejmujący miejsca, obiekty i wydarzenia związane z w/w konfliktem zbrojnym. Podążając wyznaczonym szlakiem natrafimy na zaporę minową z 1939 r., punkty obserwacyjne niemieckiego poligonu torpedowego, miejsce zatopienia trałowców w porcie w Jastarni czy też baterię przeciwlotniczą „Jastarnia”. Poza tym warto udać się do zabytkowej chaty rybackiej wybudowanej w roku 1881 r. W jej wnętrzu mieści się bowiem muzeum prowadzone przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Co ciekawe, budynek został wzniesiony przy wykorzystaniu wyrzuconego przez morze drewna, będącego resztkami rozbitych statków.
Amatorzy sportów wodnych mogą spróbować swoich sił udając się do zatoki Puckiej. To właśnie tu mieszczą się szkoły windsurfingu i kitesurfingu, a także wypożyczalnie sprzętu. Poza tym na terenie Jastarni zlokalizowana jest Akademia Jachtingu oferująca możliwość odbycia kursów żeglarskich i motorowodnych.
Oczywiście największą, w pełni naturalną atrakcją miasta jest samo… morze. Na terenie Jastarni funkcjonuje 6 kąpielisk morskich: Kuźnica „Kościół”, Jurata „Międzymorze”, Jastarnia „Ogrodowa”, Jastarnia „Leśna”, Jastarnia „Nadmorska-Plażowa” oraz Jastarnia „Zdrojowa”. Należy jednak dodać, iż ze wspomnianych kąpielisk można korzystać wyłącznie w sezonie letnim. Jeśli planujemy spędzić większość wyjazdu na plaży, to dobrym pomysłem jest wynajem domku w Jastarni z widokiem na morze, a zatem takiego, który będzie znajdował się w bliskiej odległości od Bałtyku.
Wśród innych, godnych uwagi atrakcji opisywanej miejscowości warto wymienić obiekty takie, jak na przykład molo w Jastarni, Muzeum Pod Strzechą, ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Torfowe Kłyle”, latarnię morską (niestety, nie ma możliwości wejścia do jej wnętrza), wieżę obserwacyjną ośrodka badawczego torped Luftwaffe Torpedowaffenplatz Gotenhafen-Hexengrund (zlokalizowaną na wodach Zatoki Puckiej), jak również rejsy kutrem rybackim czy też łodziami wycieczkowymi.
Z racji na fakt, iż Jastarnia jest miejscowością nadmorską, toteż w menu większości restauracji królują ryby serwowane na wiele sposobów (np. smażone, duszone, pieczone, grillowane, w galarecie lub z dodatkiem sosów). Nie brak również tradycyjnych przysmaków kuchni kaszubskiej. Do potraw cieszących się dużą popularnością należy zaliczyć przede wszystkim dania z gęsiny będące wizytówką kuchni kaszubskiej. Ponieważ oferta wielu restauracji zmienia się z sezonu na sezon, toteż przed wyborem lokalu dobrze jest zapoznać się z opiniami innych klientów oraz dostępnym aktualnie menu.
Oczywiście większość domków letniskowych jest wyposażona w samodzielną kuchnię. Będąc w Jastarni – czyli na Kaszubach - możemy pokusić się o przygotowanie tradycyjnych dań kuchni kaszubskiej, takich jak np. szmurowany pomuchel (dorsz zapiekany z plastrami boczku), ferkase (gotowany kurczak z ryżem i białym sosem) czy ruchanki (placki z ciasta chlebowego lub drożdżowego). Proste przepisy na wspomniane dania dostępne są w internecie, natomiast naczynia oraz akcesoria potrzebne do gotowania znajdziemy w kuchni wynajmowanego domku.
Jastarnia jest jedną z miejscowości, które mogą pochwalić się silnie rozwiniętą infrastrukturą turystyczną. Nie brak tu pensjonatów, hoteli czy też prywatnych kwater. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza bogata oferta domków letniskowych. Większość obiektów tego typu to konstrukcje wykonane w technologii drewnianej. Domki letniskowe na wynajem świetnie nadają się na pobyt wakacyjny, gdyż stanowią gwarancję wygodnego urlopu spędzanego w zadbanym, estetycznym otoczeniu.
Domki letniskowe w Jastarni różnią się od siebie między innymi standardem wyposażenia, lokalizacją czy wielkością kompleksu, do którego należą. W ofercie wynajmujących można znaleźć zarówno domki budżetowe z podstawowym wyposażeniem, jak i domki letniskowe urządzone zgodnie z najnowszymi trendami wnętrzarskimi i posiadające szereg udogodnień. Kto zatem powinien rozważyć wynajem domku na wakacje w Jastarni?
Domki w Jastarni to godny polecenia wybór dla wszystkich turystów podróżujących w większych grupach. Będzie to świetne rozwiązanie dla grupy przyjaciół czy znajomych. Poza tym wynajem takiego budynku może okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku rodzin z dziećmi. Domki Jastarnia przypadną do gustu zwłaszcza osobom ceniącym sobie swobodę i niezależność, jak również bliskość natury.
Rezerwacja domku w Jastarni to opcja polecana również osobom, które planują zabrać na wakacje czworonożnego ulubieńca w postaci psa, kota czy też innego zwierzęcia (spora część domków zlokalizowana jest na terenie posiadającym własne ogrodzenie). Należy jednak mieć na uwadze to, że nie wszyscy wynajmujący pozwalają na pobyt zwierząt w domku. W związku z tym - przed dokonaniem rezerwacji - warto upewnić się czy dana oferta przewiduje taką możliwość.
Niezaprzeczalną zaletą domku letniskowego jest stosunkowo wysoki poziom komfortu. Dotyczy to nawet opcji budżetowych. Rezerwując nocleg w domku z podstawowym wyposażeniem możemy mieć pewność, że wynajmowany budynek będzie wyposażony we własną łazienkę czy też kuchnię. Takiej gwarancji nie mamy natomiast podczas rezerwacji budżetowego noclegu (przykładowo w hostelu łazienka nierzadko stanowi przestrzeń wspólną, podobnie jak pokój sypialny).
W niemalże wszystkich domkach znajdziemy więc pokój dzienny, łazienkę i kuchnię z wyposażeniem (takim jak kuchenka, lodówka i komplet naczyń). Poza tym większość oferowanych budynków posiada własny taras. Wśród dodatkowych udogodnień, z jakimi często spotykają się letnicy, wymienić należy taras z ogrodem, wyznaczone miejscem do grillowania, bezpłatny parking, atrakcje dla dzieci (takie jak plac zabaw, gry czy zabawki). Ze względu na fakt, iż Jastarnia jest miejscowością nadmorską, wiele obiektów jest wyposażonych w sprzęt i akcesoria (parawan, leżaki, koce, zabawki dla najmłodszych etc.), które można zabrać ze sobą na plażę.
Cena wynajmu domku letniskowego w Jastarni uzależniona jest od wielu czynników. Wśród takowych wymienić należy między innymi planowaną datę przyjazdu, lokalizację (odległość od morza, centrum miasta czy też wybranych atrakcji), wielkość domku, widok roztaczający się z okiem budynku, wyposażenie domku oraz dodatkowe udogodnienia (taras, dostęp do grilla ogrodowego, możliwość przyjazdu ze zwierzęciem, basen, kominek, ogród, klimatyzacja, możliwość wynajmuj sprzętu rekreacyjnego czy Wi-Fi). Naturalnie cena wynajmu domku wzrasta wraz z oferowanym poziomem wypoczynku (a zatem ilością dostępnych udogodnień) oraz atrakcyjną lokalizacją.
Nie bez znaczenia pozostaje również dzień przyjazdu/wyjazdu. W przypadku wybranych obiektów w grę wchodzi cennik weekendowy, a zatem pobyt w sobotę/niedzielę może być nieco droższy, niż wynajem uwzględniający dni powszechnie. Z reguły różnica ta wynosi ok. 30%.
Ile zatem – w praktyce – przyjdzie nam zapłacić za domki Jastarnia w sezonie letnim? Ceny za nocleg w domku zaczynają się od 100 zł, jednak ostateczny koszt uzależniony jest od wielu czynników. Przykładowo pobyt w domku 4-osobowym to koszt ok. 200 – 350 zł/noc, natomiast za domek dla 6 osób zapłacimy ok. 500 – 600 zł/noc. Naturalnie podane powyżej ceny stanowią jedynie wycinek z szerokiej oferty bazy noclegowej, można jednak przyjąć, że średni koszt noclegu wynosi 295 zł. Oznacza to, iż w przypadku domków w Jastarni ceny od osoby mogą zaczynać się nawet od 50 zł.
Wynajmując domek letniskowy w Jastarni zwracajmy uwagę zarówno na wielkość, wyposażenie oraz umiejscowienie budynku, cenę za noc, jak i opinie osób, które skorzystały z danej oferty. Czujność powinna wzbudzić zarówno duża ilość negatywnych opinii, jak i opinie o tej samej lub mocno zbliżonej treści (a zatem stanowiące własną kopię).