poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Potwierdzenie do 24 godzin

Zacisze.pl

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 599 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

Browarówka Łomnica

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 240 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Hostel MILTEX Torzym

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
7.3 Dobry 1 opinia
od 140 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Międzyrzecz

Międzyrzecz to miasto położone na Pojezierzu Lubuskim, pomiędzy rzekami Obrą i Paklicą - stąd też nazwa. Jego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza, a jednym z ważniejszych zabytków w mieście jest XIV-wieczny zamek. W Międzyrzeczu znajdziemy o wiele więcej intrygujących miejsc, na które warto zwrócić uwagę: należy do nich rynek wraz ze starą zabudową, świątynie różnych wyznań, a także bunkry należące do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, powstałe tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej.


Okolica Międzyrzecza świetnie nadaje się do rekreacji - rzeki są popularnymi trasami kajakowymi, przez miasto biegną także piesze i rowerowe szlaki, a pięć kilometrów od zabudowań znajduje się Jezioro Głębokie, popularny ośrodek wypoczynkowy z kilkoma kąpieliskami, wypożyczalnią sprzętu i bazą noclegową.

Co warto zobaczyć w Międzyrzeczu?

Podczas zwiedzania Międzyrzecza warto wybrać się na rynek, będący sercem tego miasta. Jest to plac o nieregularnym kształcie, z trzech stron otoczony zespołami zabytkowych kamienic, jego centralny punkt stanowi XIX-wieczny ratusz, a w północnej części stoi kościół św. Wojciecha, wzniesiony w 1834 r. jako świątynia ewangelicka. Wśród innych zabytków sakralnych na uwagę zasługuje również gotycki kościół św. Jana Chrzciciela, budynek cerkwi greckokatolickiej oraz synagoga, w której obecnie mieści się sklep.


Nie można pominąć także zamku z XIV w., który powstał na polecenie Kazimierza Wielkiego. Na przestrzeni wieków warownia była przebudowywana, a największe zmiany to dobudowanie bastei artyleryjskich w XVI w. Zamek otacza fosa, wzdłuż niej biegnie wał, dawniej otaczający podgrodzie. Nieopodal zamkowego wzgórza znajduje się dawna rezydencja starostów międzyrzeckich, którą wybudowano w 1719 r. gdy zniszczony zamek nie nadawał się do zamieszkania. Dwór można zwiedzać, znajduje się tam bowiem siedziba Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.


Ciekawą częścią Międzyrzecza są Obrzyce, czyli powstały na początku XX w. kompleks szpitala psychiatrycznego. Decyzję o jego budowie podjęły ówczesne władze niemieckie, charakteryzuje się jednolitą architekturą utrzymaną w stylu eklektycznym oraz secesyjnym. Poza szpitalem powstały między innymi mieszkania personelu, kościół, wieża ciśnień i bocznica kolejowa, budynki otoczone są lasem.

Co robić w wolnym czasie w Międzyrzeczu?

Wolny czas w Międzyrzeczu warto poświęcić na jego zwiedzanie, w mieście jest przecież wiele zabytków, które warto obejrzeć. Natomiast aby odpocząć, można udać się do któregoś z parków - jeden to park zamkowy powstały w XIX w., a drugi to park miejski założony na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego, gdzie nadal zachowany jest oryginalny układ alejek. Poza tym warto także pójść na spacer wzdłuż rzeki Obry, korzystając z bulwaru oraz promenady.


Propozycją dla aktywnych jest wypoczynek nad wodą - można korzystać z rekreacji nad Jeziorem Głębokim a także wybrać się na spływ kajakowy Obrą lub Paklicą, będącymi bardzo popularnymi szlakami. Przez miasto biegną również oznakowane trasy rowerowe: niebieska do Międzyrzecza do Jeziora Głębokiego, czerwona z Zarzynia przez Międzyrzecz do Stołunia, żółta z Gościkowa do Chyciny oraz zielona z Międzyrzecza do Rokitna. Z kolei na amatorów wędrówek z kijkami czeka szlak nordic walking o nazwie Trójkąt Sakralny. Łączy on dawny klasztor cysterski w Gościkowie z sanktuariami w Rokitnie i Międzyrzeczu (Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski).

Międzyrzecz - co robić gdy pada?

Podczas gorszej pogody warto skorzystać z okazji, by zobaczyć od środka najważniejsze zabytki miasta. W gotyckiej farze znajdują się renesansowe freski, na których uwieczniono sceny ze Starego Testamentu - w regionie nie ma cenniejszych malowideł! Ciekawe są także eksponaty zgromadzone w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, mieszczącym się w dawnej rezydencji starostów. Warto zobaczyć bogaty zbiór portretów trumiennych, związanych z sarmacką obyczajowością, oraz wystawy prezentujące historię miasta. W dziale etnograficznym muzeum znajduje się bogata kolekcja strojów ludowych, sprzętów domowych oraz instrumentów muzycznych. Odtworzono również izbę mieszkalną dawnej wielkopolskiej wsi.


Warto pojechać także do pobliskiego Pniewa, gdzie znajduje się największa atrakcja, czyli Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy. To podziemny kompleks bunkrów, którego budowa rozpoczęła się na przełomie lat 20. i 30. XX w. i trawa niemal do 1939 r. Podczas wojny mieściły się tam fabryki zbrojeniowe oraz magazyny dóbr zagrabionych w Polsce. Obecnie podziemia udostępnione są turystom, którzy mają do wyboru kilka tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Przed przyjazdem do Pniewa, konieczna jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja.

Co zjeść w Międzyrzeczu?

Będąc w Międzyrzeczu warto szukać miejsc, w których podawane są tradycyjne dania lubuskie. Z racji bliskości Pojezierza Lubuskiego warto szukać między innymi ryb łowionych w jeziorach, regionalna kuchnia bazuje również na grzybach i dziczyźnie. Jedną z częściej spotykanych potraw jest zupa niebecz, bardzo esencjonalny bulion z grzybami i kiełbasą, podawany z ugotowaną z przyprawami kapustą kiszoną. Danie jest bardzo smaczne i świetnie rozgrzewa.


W Międzyrzeczu można znaleźć restauracje, w których serwowana jest nie tylko polska, tradycyjna kuchnia, ale również pizzerie, restauracje z potrawami greckimi i azjatyckimi. Cena obiady w Międzyrzeczu dla jednej osoby to koszt od około 20 zł.

Noclegi w Międzyrzeczu

W bazie noclegowej Międzyrzecza turyści znajdą oferty z kategorii kwatery i pokoje. Obiekty tego typu oferują zarówno mniejsze (2-osobowe), jak i większe pokoje, a także dodatkowe udogodnienia. Można tam liczyć na przykład na miejsce parkingowe, dostęp do kuchni czy placu zabaw dla dzieci. Niektóre oferty wzbogacone są o możliwość spróbowania domowych wyrobów. Miejscową bazę noclegową uzupełniają gospodarstwa agroturystyczne, zapewniające wypoczynek blisko natury, poza granicami miasta.

Ceny noclegów w Międzyrzeczu

Ceny noclegów w Międzyrzeczu zależą lokalizacji obiektu, jego standardu oraz oferowanych udogodnień. Koszt usułgi wynosi tam od 100 zł. Warto pamiętać, że ceny zmieniają się w zależności od sezonu - za pobyt latem, gdy w można wypoczywać nad jeziorem i spędzać aktywnie czas noclegi w Międzyrzeczu bywają droższe. Poza szczytem sezonu kosztu urlopu w tej części krają mogą być zdecydowanie niższe.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Międzyrzeczu

Do najczęściej wybieranych udogodnień w Międzyrzeczu należy dostęp do łazienki. Podczas urlopu trudno dzielić to miejsce z kimś obcym, wiele osób czuje wtedy zakłopotanie i skrępowanie, stąd większość decyduje się wynająć pokój z należącą do niego prywatną łazienką. Oprócz tego większość turystów chce korzystać z parkingu - najlepiej zlokalizowanego na terenie obiektu, w którym nocują - liczy się także dostęp do telewizji, internetu i kuchni. Część podróżnych zwraca także uwagę na oferty z możliwością wykupienia wyżywienia na miejscu.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!