poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.

Noclegi w okolicy Mikołowa:

Natychmiastowa rezerwacja

Gosidomek Zawoja

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 1200 zł
1 osoba, 2 noce
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Mikołów

Mikołów to małe i niezwykle urocze miasteczko leżące w południowej części Polski, na terenie województwa śląskiego. Pierwsze wzmianki na temat Mikołowa pochodzą już z roku 1222, jednak oficjalnie prawa miejskie otrzymał w roku 1276. Pewna legenda głosi, że niegdyś w tej okolicy odpoczywali handlarze bydłem. W pewnym momencie wszystkie zwierzęta zaczęły chorować. Przerażeni handlarze modlili się do św. Mikołaja, prosząc go, o ocalenie bydła, a także obiecali, że w ramach podziękowania wybudują kaplicę na jego cześć. Prośby zostały wysłuchane, a obietnica spełniona. Od tego zdarzenia miasto nosi nazwę Mikołów. Legenda nie jest poparta żadnymi dowodami historycznymi, jednak nieustannie żywa wśród mieszkańców miasta.

Mikołów – co warto zobaczyć?

Będąc w Mikołowie, koniczynie trzeba zobaczyć słynną drukarnię im. Karola Miarki, która uważana jest za prawdziwą perłę tego miasta. Co roku jest tłumnie odwiedzana zarówno przez turystów z całej Polski, jak i mieszkańców regionu. Drukarnia jest jedną z najstarszych na Śląsku i co ciekawe pracuje do dzisiaj. Kiedyś drukowano w niej głównie książki i czasopisma religijne, a także kalendarze. Na murze budynku umieszczono tablicę upamiętniającą jej założyciela. Zabytkowe części drukarni można zwiedzać z przewodnikiem, po uprzednim kontakcie telefonicznym.


Ozdobą miasta jest rynek o kształcie wydłużonego prostokąta. W jego części południowej odnaleźć można zarys fundamentów dawnego mikołowskiego ratusza oraz studni miejskiej. W zachodniej zaś pierzei stoi nowy, neorenesansowy ratusz, wzniesiony w latach 1870-1872. Większość kamienic piętrzących się dookoła rynku, zostało wpisanych na listę zabytków, pochodzą one bowiem z XVIII I XIX wieku.


Jedną z najstarszych budowli w Mikołowie jest kościół pw. św. Wojciecha i Matki Bożej Śnieżnej. Świątynia została wzniesiona w stylu gotyckim, początkowo w pełni drewniana, jednak z biegiem lat zmieniono ją na murowaną. Jej XVII-wieczne wnętrze zachwyca zdobieniami i detalami architektonicznymi. Na szczególną uwagę zasługuje późnorenesansowa ambona, a także XVII-wieczny, barokowy ołtarz główny i pochodząca z XV wieku kropielnica gotycka.

Co robić w Mikołowie w wolnym czasie?

Wolny czas w Mikołowie najlepiej spędzić wśród zieleni i ciekawych gatunków roślin. Taką możliwość oferuje nam Śląski Ogród Botaniczny. Cały teren został podzielony na pięć pracowni o różnej tematyce i zawierających odmienne gatunki roślin. Możemy się tutaj zrelaksować, spacerując szerokimi alejkami, bądź odpocząć na jednej z ławeczek, w pięknym otoczeniu. Ogród czynny jest przez cały rok, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7:00 – 18:00, natomiast w sobotę i niedzielę od 9:00 do 18:00. Ponadto wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

Co zjeść w Mikołowie?

W Mikołowie znajdziemy wiele restauracji oraz barów, w których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Oczywiście w kartach królują tradycyjne potrawy kuchni śląskiej i to właśnie na te dania powinniśmy się zdecydować, będąc w tym rejonie Polski. Wydaje się, że nie można w pełni odkrywać województwa śląskiego, bez skosztowania lokalnych przysmaków. Warto wybrać roladę podawaną z modrą kapustą i kluskami, czy znany na terenie całego kraju żurek, jednak z pewnością ten tutejszy smakuje najlepiej.

Noclegi w Mikołowie

Największą popularnością wśród turystów, którzy spędzają w Mikołowie urlop, cieszą się obiekty oferujące wynajem pokoi oraz kwatery pracownicze. Na wybór składa się kilka czynników. Jest to przede wszystkim atrakcyjna cena oraz dogodna lokalizacja. Im bliżej centrum miasta, tym lepiej.


W ofercie noclegowej Mikołowa znajdziemy także hostele oraz apartamenty. Hostele częściej wybierane są przez rodziny podróżujące z dziećmi praz większe grupy.

Ceny noclegów w Mikołowie

Średnio za nocleg w Mikołowie zapłacimy 51 zł, jednak jeżeli zdecydujemy się na noclegi pracownicze, wówczas cena za dobę może wynosić już od 35 zł. Oczywiście ceny mogą nieznacznie różnić się między sobą i zależą przeważnie od standardu oraz lokalizacji konkretnego obiektu. Te, które znajdują blisko centrum miasta, zazwyczaj będą dużo droższe.


Większość właścicieli indywidualnie ustala cennik, jednak nie różni się on w zależności od sezonu czy weekendu. Dodatkowo często wprowadzane są ceny promocyjne lub okazjonalne, na co warto zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie miejsce dla siebie.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Mikołowie

Turyści najczęściej poszukują obiektów, w których będą mieli gwarancję prywatnej łazienki. Wydaje się, że jest to niezbędna konieczność, której poszukują prawie wszyscy. Nic w tym dziwnego, ponieważ przy dłuższym pobycie, dzielenie jej z pozostałymi gośćmi może stać się nieco uciążliwe. Dodatkowo chcą mieć zagwarantowane miejsce parkingowe w pobliżu obiektu noclegowego, a także dostęp do bezprzewodowego internetu.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!