Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Ochotnica Górna jest niewielką malowniczą miejscowością położoną u podnóża Gorców w górnej części doliny Ochotnicy. Głębokie, wąskie doliny oraz duża różnica wysokości sprawiają, że okolica może poszczycić się niezwykłym krajobrazem. Piękne górskie widoki w połączeniu z okolicznym Parkiem Krajobrazowym zachęcają do długich pieszych wędrówek. Jednak to nie wszystko – Ochotnica Górna jest cichym i spokojnym miejscem o małomiasteczkowym klimacie, który pozwoli oderwać się nam od zgiełku miasta, a jednocześnie stanowi świetną bazę wypadową w okolice Jeziora Czorsztyńskiego.
Ze względu na lokalizację Ochotnica Górna stanowi świetne miejsce na wyciszenie oraz aktywny wypoczynek. Cisza, spokój oraz piękne krajobrazy zachęcają do długich spacerów i górskich wypraw. W okolicy na miłośników pieszych wędrówek czekają liczne trasy turystyczne – z miasteczka bez problemu będziemy mogli wyruszyć na wszystkie najważniejsze okoliczne szczyty takie jak Gorc, Lubań oraz Turbacz. Wyprawa do każdego z nich gwarantuje czyste górskie powietrze, poprawę samopoczucia oraz piękne widoki rozpościerające się na okolicę. Planując dłuższe spacery, warto uwzględnić w planie także okoliczne rezerwaty przyrody jak chociażby Kłodne nad Dunajcem, gdzie zobaczymy naturalne fragmenty buczyny karpackiej. Miłośników przyrody ucieszy także możliwość wyprawy do Gorczyńskiego Parku Narodowego.
Atmosfera Ochotnicy Górnej bez problemu pozwoli się nam zrelaksować i odpocząć od zgiełku miasta. Stanowi ona idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, z którego nie będzie chciało się wyjeżdżać. Jednak w przypadku dłuższego pobytu w okolicy warto zaplanować trochę dodatkowych rozrywek – korzystając z okolicznej różnorodności. W sezonie letnim możemy wyruszyć do Czorsztyna. W miasteczku poza ruinami gotyckiego zamku z XIV wieku czeka także plaża. Możemy tam odpocząć, zażywając kąpieli słonecznych, wyruszyć na rejs po jeziorze, schłodzić się po całodniowych górskich wyprawach lub wypożyczyć kajak, łódkę lub rower wodny i wypłynąć na spokojną taflę.
Przebywając w Czorsztynie, możemy udać się także do okolicznego ośrodka narciarskiego – również w sezonie letnim. W czasie ciepłych miesięcy czekają tam atrakcje dla osób poszukujących odrobiny adrenaliny. Obiekt oferuje między innymi trasy zjazdowe dla rowerzystów o różnym poziomie trudności, tor saneczkowy oraz kamieniołom ze ścianką do wspinaczki skałkowej. Odważniejsi wczasowicze będą mogli przejść się mostem linowym, zjechać na linie pionowo w dół, a także poczuć się niczym postać z filmu akcji i przejechać na tyrolce nad przepaścią. Na koniec dnia pełnego atrakcji warto udać się na szczyt góry, gdzie czeka niesamowity widok na cztery okoliczne parki narodowe, Jezioro Czorsztyńskie oraz leżące na jego brzegach dwa zamki – w Czorsztynie i Niedzicy.
W samej Ochotnicy Górnej znajduje się tylko jeden zabytkowy obiekt, jednak nie można mu odmówić charakteru. Jest nim stara chata góralska – będąca jednocześnie najstarszym obiektem w miejscowości. Jej dokładna data powstania nie jest znana, a jedyną sugestią jest wyryty na nadprożu napis „TATRY 1839”. Budynek znajduje się na wysokości 950 m n.p.m., pełniła ona funkcję chaty letniskowej, do której podczas wypasania bydła i owiec przenosiły się całe rodziny – ułatwiając sobie tym samym pracę. W czasie II wojny światowej w miejscu tym ukrywali się partyzanci. W okolicy polanki ze starą chatą przebiega ścieżka edukacyjna prowadząca na wieże widokową na Magurze.
Miłośnicy historii oraz zapaleni poszukiwacze zabytków nie muszą się jednak martwić o brak możliwości. W okolicy bez problemu znajdą oni wiele interesujących miejsc – a trzonem planowania powinien być Szlak Architektury Drewnianej. W pobliskiej Harklowej znajdziemy Kościół parafialny Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia wzniesiona została około 1500 roku w stylu gotyckim. We wnętrzu będziemy mogli zobaczyć autentyczne elementy zdobnicze z czasów budowy m.in. dwa gotyckie portale o wykroju ostrołukowym, pozostałości polichromii patronowej z 1500 roku, oraz późnobarokowe ołtarze. W ołtarzu głównym znajduje się obraz z gotyckiego tryptyku pochodzącego z początku XVI wieku.
Udając się na zachód, dotrzemy do wsi Łopuszna, gdzie znajduje się zespół dworski – z dworem oraz zabudowaniami gospodarczymi wybudowanymi w latach 1787-90. Pod koniec XVIII wieku stał się on własnością rodziny Tetmajerów, a od 2014 roku znajduje się w nim ekspozycja im poświęcona. Swoją siedzibę ma tu także Muzeum Kultury Szlacheckiej, w którym zobaczymy wnętrze kuchni dworskiej oraz wystawę etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w. Kolejnym zabytkowym obiektem we wsi Łopuszna jest Kościół parafialny św. Trójcy – wybudowany w drugiej połowie XV wieku w stylu drewnianych świątyń gotyckich. W środku zobaczymy między innymi ornamentalną polichromię stropów z 1953 roku, pozostałości polichromii z 1500 roku oraz gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Maryi.
Kolejne zabytki ze Szlaku Architektury Drewnianej czekają na nas również w Dębinie – tam zobaczymy kościół Parafialny św. Michała Archanioła z 1490 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w Maniowach, gdzie wzniesiona została kaplica cmentarna św. Sebastiana z 1722 roku, a także w Kluszkowcach gdzie znajduje się Osada Turystyczna Czorsztyn.
Przebywając nad Jeziorem Czorsztyńskim, warto odwiedzić także okoliczne zamki. W Czorsztynie będziemy mogli zwiedzać ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, natomiast na drugim brzegu czeka Zamek w Niedzicy – średniowieczną warownię również z XIV wieku.
W miejscu takim jak Ochotnica Górna pośpiech nie jest wskazany. Miasteczko stanowi świetną bazę wypadową do licznych spacerów po okolicznych wzniesieniach, rezerwatach oraz parku narodowym. Małomiasteczkowy klimat pozwoli nam odetchnąć i cieszyć się chwilą, natomiast piękne widoki nas oczarują. Dzięki swojej lokalizacji Ochotnica Górna świetnie sprawdza się jako miejsce dłuższego pobytu z dala od miejskiego zgiełku za to z możliwością aktywnego wypoczynku. Okolica to również wiele ciekawych miejsc. Zostając w miasteczku na dłużej, będziemy mieli okazję skorzystać z innych okolicznych atrakcji, takich jak zabawa nad Jeziorem Czorsztyńskim, podróż Szlakiem Architektury Drewnianej, zwiedzanie zamków w Niedzicy i Czorsztynie, a także zastrzyku adrenaliny w ośrodku narciarskim. Dłuższy pobyt w Ochotnicy Górnej jest jedynym słusznym wyborem.
Na turystów szukających noclegów w Ochotnicy Górnej czekają przede wszystkim obiekty w kategorii agroturystyka. Tam też uda nam się znaleźć najkorzystniejsze oferty. Cena za usługę w tej kategorii może wynieść nawet 30 złotych. Poszukując miejsca w Ochotnicy Górnej, warto pamiętać, że ceny uzależnione są od lokalizacji oraz poziomu oferowanych usług. Podczas wyboru noclegu należy także wziąć pod uwagę opinie innych gości na temat poszczególnych ofert.
Właściciele niektórych obiektów oferują swoim gościom także dodatkowe udogodnienia. Turyści mogą liczyć przede wszystkim na dostęp do ogrodu z miejscami na grilla czy ognisko oraz placów zabaw dla dzieci. Dodatkowo w ofercie niektórych obiektów znajduje się dostęp do basenu oraz jacuzzi czy boisk sportowych. Wczasowicze mogą liczyć na możliwość skosztowania dań przygotowanych ze swoich produktów.
Urlopowicze poszukujący obiektów noclegowych w Ochotnicy Górnej liczą przede wszystkim na dostęp do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Zależy im także na możliwości korzystania z internetu, telewizora oraz dobrze wyposażonej kuchni lub wyżywienia na miejscu.
Średnia cena noclegu w Ochotnicy Górnej wynosi zaledwie 63 złote. Cena za usługę zależna jest przede wszystkim od lokalizacji oraz standardu oferowanego przez właścicieli obiektów. Najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii agroturystyka. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 30 złotych. Poszukując noclegu, warto pamiętać, że cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania weekendu.
Popularne w Ochotnicy Górnej
Ochotnica Górna
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta