poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Natychmiastowa rezerwacja

Moje Miejsce Jura

Lgota Murowana Pokaż na mapie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 650 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Hotel Ostaniec Podlesice

  • Śniadania w cenie
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.0 Bardzo dobry 6 opinii
od 325 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Ogrodzieniec

Ogrodzieniec jest atrakcyjną miejscowością turystyczną w województwie śląskim. Położony jest w centralnej części wyżyny krakowsko-częstochowskiej zwanej potocznie Jurą, zaledwie 10 kilometrów od Zawiercia. Miasto nieustannie zyskuje na popularności wśród wczasowiczów – głównie za sprawą różnorodnych możliwości spędzania wolnego czasu. Turystyczna oferta Ogrodzieńca – wzbogacona przez pobliskie Podzamcze – pozwala wybierać pomiędzy zwiedzaniem licznych zabytków, podziwianiem interesujących widoków oraz korzystaniem z nowoczesnych atrakcji doskonałych dla całej rodziny. Oczywiście przebywając w okolicy, wcale nie musimy wybierać – wystarczy, że zaplanujemy dłuższy pobyt i w pełni wykorzystamy turystyczny potencjał miasta.

Ogrodzieniec – co warto zobaczyć w okolicy?

Najpopularniejszą atrakcję w Ogrodzieńcu bez wątpienia stanowią pozostałości XIV-wiecznego zamku – znajdującego się w okolicznej wsi Podzamcze. Imponująca twierdza została wybudowana na najwyższym wzniesieniu Jury – Górze Jankowskiego – i stanowił części systemu tzw. Orlich Gniazd. Pomimo upływu lat ruiny zachowały się w dobrym stanie, a zwiedzających z pewnością ucieszy fakt, że niemal każdy fragment zamku udostępniony jest do zwiedzania. Przy odpowiednio zaplanowanym wyjeździe do Ogrodzieńca będziemy mieli szanse wzięcia udziału w jednym z licznych wydarzeń organizowanych na zamku lub u jego podnóża. Niewątpliwie najpopularniejszą imprezą w okolicy jest Turniej Rycerski odbywający się w sezonie letnim. Wizyta w tym czasie w Ogrodzieńcu pozwoli nam poczuć się jak w czasach średniowiecza – w ramach wydarzenia będziemy mogli między innymi zobaczyć turniej łuczniczy, kuszniczy oraz dawnych tańców. Głównym punktem imprezy jest natomiast bitwa o zamek z udziałem rycerzy konnych, piechurów oraz łuczników. Zamek w ostatnim czasie zyskał na dodatkowej popularności za sprawą udziału w popularnej amerykańskiej produkcji – na jego terenie kręcone były zdjęcia do serialu „Wiedźmin”.


Odwiedzając zamek w Ogrodzieńcu, możemy od razu rozpocząć zwiedzanie kolejnej okolicznej atrakcji. W pobliżu twierdzy znajduje się bowiem tzw. Skalne Miasto Podzamcza. Wokół zamkowego muru wznoszą się liczne wapienne ostańce – osobliwe formacje skalne o fantazyjnych kształtach, które tworzą istny labirynt. Do najpopularniejszych lokalnych ostańców należą siostrzane skały Sfinks i Lalka, a także imponujący Niedźwiedź. Miejsce to poza miłośnikami przyrody przyciąga również entuzjastów sportów wyczynowych – lokalne ostańce stanowią bowiem idealne miejsce do wspinaczek.


W poszukiwaniu kolejnych interesujących miejsc miłośnicy historii powinni udać się na Górę Birów – oddaloną od Ogrodzieńca o zaledwie 3 kilometry. Na okolicznym wzniesieniu znajduje się zrekonstruowany gród królewski wystylizowany na słowiańską twierdzę. Według archeologów w miejscu tym na przełomie XIII i XIV wieku istniała osada pełniąca najprawdopodobniej funkcję strażnicy wojskowej. Osadnictwo w tym miejscu rozwijało się jednak już znacznie wcześniej. Cenne znaleziska dowodzą, że liczne okoliczne jaskinie były zamieszkałe wiele tysięcy lat p.n.e. Przybywający na Górę Birów będziemy mogli zwiedzić kompleks składający się z wału kamienno-drewnianego, wieży strażniczej, wieży obserwacyjnej oraz chaty, w której zobaczymy ekspozycję muzealną – w skład której wchodzą okoliczne archeologiczne znaleziska. Najlepszą porą na wizytę w Grodzie na Górze Birów będzie sezon letni – wtedy będziemy mogli spotkać „mieszkańców” osady, którzy zaprezentują nam, jak wyglądało wczesnośredniowieczne życie. Na wzniesieniu znajdują się także punkty widokowe, z których rozpościerają się piękne widoki.


Podczas urlopu w mieście warto poświęcić chwilę na wizytę w zabytkowym kościele Przemienienia Pańskiego wybudowanym w drugiej połowie XVIII wieku oraz w ruinach imponującej niegdyś prochowni z końca XIX wieku.

Co robić w Ogrodzieńcu w czasie wolnym?

Przebywając na urlopie w Ogrodzieńcu, nie sposób narzekać na nudę. Gdy miłośnicy historii będą całymi dniami podziwiać jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce – młodszym turystom w tym czasie na pewno spodoba się Turniej Rycerski, a labirynt okolicznych ostańców zrobi na nich niezwykłe wrażenie. Jednak Ogrodzieniec to nie tylko zabytki i podróże śladami historii. Rodziny z dziećmi znajdą tu dla siebie liczne atrakcje, które zagwarantują dużą dawkę emocji i dobrej zabawy.


Największą atrakcją dla najmłodszych z całą pewnością będzie wizyta w Parku Ogrodzieniec. Znajdujący się niedaleko zamku kompleks rozrywkowy zapewnia odwiedzającym liczne możliwości aktywnego spędzenia czasu. Najmłodsi goście będą mogli sprawdzić swoją sprawność w mini parku linowym z różnorodnymi przeszkodami, a następnie poszaleć na huśtawkach, karuzelach i w dmuchanym zamku. W Parku Doświadczeń Fizycznych turyści ciekawi świata będą mogli połączyć naukę z zabawą – w tej części Parku czekają bowiem liczne urządzenia prezentujące działania praw fizyki. Odważni poszukiwacze mocnych wrażeń będą mogli przejechać się z zawrotną prędkością po torze saneczkowym lub odwiedzić Dom Legend i Strachów, gdzie staną oko w oko z postaciami z lokalnych legend – czarnym psem, białą damą czy topielcem. Na koniec – by ochłonąć po wszystkich atrakcjach – goście mogą udać się na spacer po Parku Miniatur, gdzie zobaczą makiety przedstawiające wszystkie zamki należące do systemu Gniazd Orlich oraz repliki średniowiecznych machin oblężniczych w skali 1:1.

Wypad do Ogrodzieńca to świetny pomysł o każdej porze roku

Głównymi sposobami na spędzanie urlopu w Ogrodzieńcu jest zwiedzanie zabytków oraz dobra zabawa w parku rozrywki. Piękna i spokojna okolica zachęca natomiast do długich spacerów oraz aktywnego wypoczynku na rowerze. Warto jednak wziąć pod uwagę, że miasto może oczarować nas swoim urokiem nie tylko w czasie sezonu letnie, ale przez cały rok. Zamek w Podzamczu pokryty śniegiem wygląda bajecznie. Wokół osnutej zimową aurą warowni biegną trasy do narciarstwa biegowego o łącznej długości ponad 10-kilometrów. Aktywny wypoczynek u podnóża pięknego zamku dostarczy niezapomnianych wrażeń, których próżno szukać w innych częściach Polski – niezleżenie od pory roku.

Noclegi w Ogrodzieńcu

Na turystów przybywających do Ogrodzieńca czekają obiekty w kategoriach: agroturystyka, domki oraz kwatery i pokoje. Najkorzystniejsze oferty uda nam się znaleźć w kategorii agroturystyka. Tam cena za usługę może wynieść 40 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowego miejsca parkingowego, telewizora oraz możliwość korzystania z internetu, a także dobrze wyposażonej kuchni.


Niektórzy z właścicieli obiektów oferują turystom także dodatkowe udogodnienia. Wczasowicze mogą liczyć między innymi na dostęp do zacisznych ogrodów czy sadów z ławeczkami, leżakami oraz altankami z miejscem na grilla. Na młodszych gości czekają place zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicami. Część właścicieli zapewnia także rabaty na wizytę w Parku Rozrywki Ogrodzieniec.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Ogrodzieńcu

Turyści poszukujący noclegu w Ogrodzieńcu oczekują przede wszystkim dostępu do prywatnej łazienki oraz miejsca parkingowego. Zależy im również na dostępie do telewizora oraz internetu, a także możliwości wygodnego korzystania z kuchni lub wyżywienia na miejscu. Istotną kwestią podczas wyboru obiektu noclegowego był dostęp do placu zabaw dla dzieci oraz niewielka odległość dzieląca obiekt od zamku.

Ceny noclegów w Ogrodzieńcu

Średnia cena noclegów w Ogrodzieńcu wynosi 120 złotych. Najkorzystniejsze oferty możemy znaleźć w kategorii agroturystyka. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 40 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie trwania sezonu letniego oraz w weekendy. Ceny weekendowe w Ogrodzieńcu mogą być o 28% wyższe niż w dzień powszedni. W czasie planowania urlopu warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli. Dotyczą one najczęściej sezonu letniego i ferii zimowych.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Ogrodzieńcu

Ile kosztuje nocleg w Ogrodzieńcu?
Cena za nocleg w Ogrodzieńcu zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii noclegi pracownicze Ogrodzieniec, wtedy koszt noclegu może wynieść od 50 zł. Średnia cena noclegu w Ogrodzieńcu wynosi 231 zł.
Czy ceny noclegów w Ogrodzieńcu w weekend różnią się od tych w dni powszednie?
Ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Według wyliczeń Nocowanie.pl ceny noclegów w weekend są droższe o 22% od cen w dzień powszedni.
Jak znaleźć najtańszy nocleg w Ogrodzieńcu?
Wystarczy odpowiednio ustawić opcję filtrowania, wybierając w lewej kolumnie, znajdującej się przy wynikach wyszukiwania, opcję „Cena za usługę”. Inna możliwość to kliknięcie ikonki „Tanie noclegi Ogrodzieniec”, widocznej bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania. Obecnie najtańsze noclegi w Ogrodzieńcu zaczynają się od kwoty 50.
Jakie obiekty noclegowe są najpopularniejsze w Ogrodzieńcu?
Turyści najczęściej pytają o noclegi w obiektach z kategorii: agroturystyka, kwatery i pokoje. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Które obiekty noclegowe w Ogrodzieńcu mają najlepsze opinie?
Obiekty z najlepszymi opiniami możemy znaleźć klikając na zakładkę „Ogrodzieniec opinie”, a wyniki wyszukiwania posortują się tak, by obiekty z najlepszymi ocenami były najwyżej. Obecnie najlepiej oceniane obiekty w Ogrodzieńcu to: Folwark Pod Bukowcem, Agroturystyka Pod Lasem, Dom Jurajska 28.
Które noclegi w Ogrodzieńcu są polecane dla rodzin?
Wiele rodzin zatrzymujących się w Ogrodzieńcu poleca Dom Jurajska 28, Ale widoki - apartamenty gościnne, Jurajska Chata.
Które noclegi w Ogrodzieńcu są polecane dla par?
Te noclegi są wysoko cenione przez pary: Agroturystyka Pod Lasem, Jurajska Pokusa, SKALNY apartamenty, pokoje.
Jakie są atrakcje w Ogrodzieńcu?
Do atrakcji Ogrodzieńca należy zamek, będący jednym z obiektów na Szlaku Orlich Gniazd, a poza tym Park Ogrodzieniec z Parkiem Miniatur, Parkiem Doświadczeń Fizycznych, Parkiem Rozrywki i Domem Strachów. Nieopodal, na Górze Birów, znajduje się zrekonstruowany średniowieczny gród obronny.
W jakich godzinach jest otwarty zamek w Ogrodzieńcu?
Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu możliwe jest od kwietnia do listopada: kwiecień 9:00-18:00, od maja do sierpnia 9:00-20:00, wrzesień 9:00-18:00, październik 9:00-17:00, listopad 9:00-15:00.
Jaki cennik ma zamek w Ogrodzieńcu?
Zwiedzanie zamku w Ogrodzieńcu kosztuje 10 zł za bilet ulgowy i 17 zł za bilet normalny.
Gdzie znajduje się Park Ogrodzieniec?
Kompleks rozrywkowy Park Ogrodzieniec znajduje się u stóp wzgórza zamkowego.
Ile kosztuje bilet do Parku Ogrodzieniec?
Ceny biletu zależą od liczby atrakcji, z jakich chce się tam skorzystać. W kompleksie znajduje się Park Miniatur, Dom Strachów, Park Doświadczeń Fizycznych i Park Rozrywki – łączony bilet na wszystkie atrakcje to koszt 49 zł za bilet normalny, 44 zł za ulgowy lub 159 zł za rodzinny (2+5).

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!