Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Pisz jest 20-tysięcznym miasteczkiem położonym w południowo-wschodniej części Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorem Roś, w otoczeniu lasów Puszczy Piskiej. Z jeziora wypływa rzeka Pisa, która przepływa przez miasto – z tego względu jest ono niezwykle atrakcyjne dla turystów, stwarza bowiem szereg możliwości rekreacji.
Osada, dająca początek Piszowi, rozlokowała się wokół krzyżackiego zamku Johannisburg, przyjmując później jego nazwę. Największy rozkwit miejscowości przypadł na XV wiek, Pisą spławiano towary do Narwi i Wisły, przejeżdżali tędy także kupcy, którzy zmierzali do Gdańska. Wojny i epidemie zubożyły miasto i całą okolicę – podczas II wojny światowej Pisz został zniszczony w ponad 70%! Dzisiaj, dzięki odbudowie, miasto stanowi ważny ośrodek turystyczny regionu.
W Piszu można zaplanować zarówno krótszy, jak i dłuższy pobyt. Weekend w zupełności wystarczy, by zwiedzić miasto i skorzystać z oferowanych tam atrakcji. Natomiast podczas kilku lub kilkunastodniowego wypoczynku warto poznać nie tylko Pisz, ale i bliższe oraz dalsze okolice. Wyjazd najlepiej zaplanować na miesiące wiosenne i letnie, gdy pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Gwarantujemy, że w Piszu jest co robić!
Przede wszystkim warto poznać miejscowe zabytki, jeden z nich pamięta czasy, gdy okolicę zamieszkiwało pruskie plemię Galindów. Dużą atrakcję stanowi także jezioro Roś oraz rzeka Pisa, które są popularnymi miejscami rekreacji. Lubianym miejscem wypoczynku są zwłaszcza bulwary rzeczne, zlokalizowano tam również port – wypływają stamtąd statki turystyczne opływające jezioro Roś.
Miejscem, od którego warto zacząć zwiedzanie Piszu, jest Plac Daszyńskiego, przy którym znajduje się neogotycki ratusz, będący obecnie siedzibą między innymi Muzeum Ziemi Piskiej. Prezentowane tam eksponaty dokumentują historię regionu oraz walory przyrodnicze. Przed budynkiem ratusza można zobaczyć kamienny obelisk, tzw. babę pruską. Odkryto go w XIX wieku we wsi Wejsuny, a do Pisza przeniesiono w 1969 roku – niektórzy wierzą, że dotknięcie pomnika przynosi szczęście.
Warto pójść również na nabrzeże Pisy, by obejrzeć pomniki oddzielone rzeką. Są ze sobą powiązane i upamiętniają pisarza Melchiora Wańkowicza, który w latach 30. XX wieku wraz ze swoją córką przepłynął kajakiem Pisę – podróż opisał w książce „Na tropach Smętka”. Jeden pomnik przedstawia autora stojącego przy kajaku, natomiast drugi to wykonana z graniu księga oraz tablica z zaznaczoną trasą podróży Wańkowiczów.
Nad Pisą znajdują się także ruiny zamku Johannisburg. Budowę warowni ukończono w 1346 roku, a u jej podnóża rozwinęła się osada, dzisiejszy Pisz. Był to jeden z ważniejszych punktów obronnych Państwa Krzyżackiego, znajdował się bowiem blisko dwóch granic – z Litwą i Mazowszem. W XVIII wieku zamek stracił militarne znaczenie, zniszczono go w 1945 roku, a do czasów współczesnych przetrwały niewielkie pozostałości murów.
W wolnym czasie warto zwiedzać miasto i spacerować nadrzecznymi bulwarami, a w lecie skorzystać z rekreacji nad jeziorem Roś. Działa tam bowiem miejska plaża z kąpieliskiem, które zostało podzielone na kilka stref: brodzik dla dzieci, dla nieumiejących i potrafiących pływać. Przygotowano także infrastrukturę dla plażowiczów, obejmuje ona przebieralnie, natryski oraz toalety, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Inną możliwością zorganizowania wolnego czasu jest udział w spływie kajakowym Pisą. Trasę uważa się za bezpieczną i dość łatwą, nie ma tam bowiem podwodnych głazów, kłód czy bystrzy utrudniających manewrowanie kajakiem. Co prawda zdarzają się łachy i mielizny, ale nie sprawiają większych trudności nawet niedoświadczonym osobom. Za to widoki podczas spływu są niezapomniane – Pisa płynie przez zróżnicowany teren: łąki, równiny oraz gęste lasy Puszczy Piskiej.
Podczas wypoczynku na Mazurach chciałoby się zjeść coś charakterystycznego dla tego regionu. Są to przede wszystkim ryby żyjące w jeziorach podawane na różne sposoby, np. smażone lub w zalewie, przygotowuje się z nich również smaczną, pożywną zupę. Poza tym w regionalnej kuchni dominują dania z ziemniaków – warto tam spróbować między innymi kartaczy, fraszynek i babki ziemniaczanej. W Piszu można znaleźć restauracje, które podają tradycyjną kuchnię oraz ryby. Działają tam również pizzerie i bary mleczne, więc każdy znajdzie miejsce na swój gust i kieszeń. Cena obiadu w Piszu dla jednej osoby to koszt od około 20 zł.
Oferty noclegów w Piszu dotyczą między innymi kwater i pokoi. Turyści znajdą tam zarówno „jedynki”, jak też pomieszczenia dostosowane do pobytu nawet 6 osób. Obiekty tego typu usytuowane są w centrum miasta, oferują gościom wygodne pokoje oraz wiele udogodnień, jak na przykład miejsca parkingowe, dostęp do kuchni, możliwość korzystania z pralki czy wypożyczalnia rowerów. Niektóre miejsca akceptują zwierzęta domowe, co jest szczególnie ważne dla osób, które na urlop zabierają swoich pupili.
Ceny noclegów w Piszu zaczynają się od około 80 zł. Ich wysokość zależy od kilku czynników, w tym lokalizacji, oferowanych udogodnień czy standardu obiektu. Oprócz tego warto pamiętać, że właściciele w popularnych turystycznie regionach jak Mazury mają również cenniki sezonowe, co oznacza wyższe ceny wiosną i latem. Warto więc korzystać z ofert rabatowych – są wyraźnie oznaczone na liście wyników wyszukiwania – oraz filtrowania lub ręcznego ustawienia zakresu cen.
Do najczęściej wybieranych udogodnień w Piszu należą pokoje z osobnymi łazienkami. W większości cenimy sobie prywatność, dlatego perspektywa dzielenia prywatnej przestrzeni z kimś obcym może zniechęcać. Poza tym turyści najczęściej szukają miejsc, które oferują darmowy parking, a także udostępniają telewizję, internet i kuchnię. Poza tym sporo osób przyjeżdża na Mazury ze zwierzakiem, dlatego często wybierane są miejsca umożliwiające takie pobyty.
Popularne w Piszu
Pisz
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta