poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00

Zobacz, co wpływa na kolejność prezentowanych obiektów. Sprawdź.
Potwierdzenie do 24 godzin

Domki w Kasinie Kasina Wielka

Kasina Wielka Pokaż na mapie
  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.9 Rewelacyjny 21 opinii
od 450 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

GOLD-BOX

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
10.0 Rewelacyjny 2 opinie
od 220 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Gordonówka Residence & SPA

  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.7 Rewelacyjny 40 opinii
od 149 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Potwierdzenie do 24 godzin

Apartament Rabinówka

  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
Nowość w Nocowaniu!
od 300 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana
Natychmiastowa rezerwacja

Willa Konda Białka Tatrzańska

Białka Tatrzańska Pokaż na mapie
  • Wysoka jakość, dobra cena
  • Bezpłatne anulowanie
  • Brak przedpłaty
9.8 Rewelacyjny 98 opinii
od 100 zł
1 osoba, 1 noc
Cena gwarantowana

Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.

Poręba Wielka

Poręba Wielka to jedna z najważniejszych miejscowości turystycznych w Gorcach i siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego. Historia wsi sięga XIII wieku – to właśnie wtedy miała powstać osada należąca do cystersów z Ludźmierza. W późniejszych latach ziemie te przeszły na własność króla, a później w ręce szlachty. Największy rozwój wsi przypada na wiek XVII, gdy Porębą Wielką zaczęli władać Lubomirscy. Rozwinęło się tam hutnictwo, zajmowano się wyrobem sukna, powstał też browar.


Obecnie do Poręby Wielkiej przyjeżdżają turyści, którzy szukają atrakcyjnego miejsca na wypoczynek. Wieś leży u podnóża Gorców, a jej zabudowania sięgają wysokości 700 m n.p.m., jest to więc miejsce, które cieszy pięknymi widokami oraz jest świetną bazą wypadową na gorczańskie szlaki.

Poręba Wielka – co warto zobaczyć?

Wieś jest niezwykle urokliwa i turyści znajdą tam kilka miejsc godnych uwagi. Należy do nich założony w XVIII wieku Park Wodzickich – Poręba Wielka należała do tego roku aż do XX wieku. Na jego terenie nadal można znaleźć ruiny dworskich zabudowań oraz ocalały budynek wozowni, obecnie wykorzystywany przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego. W Parku Wodzickich doskonale zachował się zabytkowy drzewostan, niektóre drzewa liczą nawet 400 lat! Warto odnaleźć tam dwa największe w Polsce wiązy (Wiąz Łokietka oraz Wiąz Chłosty) a także pójść na przechadzkę aleją obsadzoną 150-letnimi jaworami.


Poręba Wielka jest miejscem urodzenia znanego pisarza Władysława Orkana i do dzisiaj znajduje się dam willa, w której mieszkał, nazywana Orkanówką. Mieści się tam muzeum z pamiątkami związanymi z twórcą oraz z ciekawymi zbiorami etnograficznymi. Pokoje wypełniają dawne sprzęty, a spora część pomieszczeń zachowała oryginalne wyposażenie.


Naprawdę ciekawym obiektem jest obserwatorium astronomiczne wybudowane na polanie Suchora. Można tam dotrzeć, wybierając zielony szlak biegnący z przysiółka Poręby Wielkiej o nazwie Koninki. Budynek jest oddalony od zabudowań wiejskich, w okolicy nie ma też zakładów przemysłowych, co sprawia, że można tam podziwiać czyste, rozgwieżdżone niebo. Są to naprawdę niecodzienne widoki.

Co robić w Porębie Wielkiej w wolnym czasie?

W miejscowości swój początek mają liczne szlaki turystyczne, którymi można dojść w najpiękniejsze punkty Gorców. Część z nich biegnie na Turbacz, inne prowadzą do Rabki, na Stare Wierchy oraz do Chabówki. Jeżeli ktoś chciałby wybrać się na krótszy spacer, na terenie Parku Wodzickich wytyczona została ścieżka edukacyjna, przybliżająca przyrodę i historię Poręby Wielkiej.


Przyjeżdżając w te strony zimą, można wybrać się na narty. W Porębie Wielkiej działa bowiem Stacja Narciarska Koninki, usytuowana na zboczu góry Tobołów. Na narciarzy czeka tam dwa kilometry tras, szkoła narciarska oraz serwis. Poza tym warto spróbować tam również narciarstwa skitourowego, czyli zimowej odmiany turystyki górskiej.

Poręba Wielka – walory uzdrowiskowe

W Porębie Wielkiej już w latach 50. XX wieku odkryto solankę jodobromową, natomiast gdy dwadzieścia lat później powtórzono odwierty, udało się dotrzeć do wód geotermalnych. Od tego czasu trwają starania, by wykorzystać je na większą skalę i utworzyć w Porębie Wielkiej bazę balneologiczną z prawdziwego zdarzenia. Wybudowany niedawno Zakład Balneologiczny nadal czeka na uruchomienie, działa natomiast tężnia solankowa, znajdująca się w Parku Wodzickich.


Warto przypomnieć, jakie korzyści dają inhalacje jodem, produkowanym przez tężnie. Pozytywnie reaguje na nie zwłaszcza tarczyca, regulująca gospodarkę hormonalną oraz przemianę materii, oraz układ oddechowy i krwionośny. Kuracja w tężniach podnosi odporność, a z racji tego, że solanka wykazuje właściwości bakteriobójcze, mogą ją także stosować osoby z chorobami skóry o podłożu bakteryjnym i alergicznym.

Wypad do Poręby Wielkiej to świetny pomysł o każdej porze roku

Z wypoczynku w Porębie Wielkiej warto korzystać przez cały rok! Największym atutem tej miejscowości jest lokalizacja, dzięki której turyści korzystają z atrakcji dostosowanych do aktualnej pory. Wiosną i latem do Poręby Wielkiej przyjeżdżają amatorzy górskich wędrówek, przez wieś biegną bowiem szlaki prowadzące na Turbacz czy na Stare Wierchy. Również na miejscu trudno narzekać na nudę, można bowiem podziwiać utrzymane w góralskim stylu zabudowania, odwiedzić Orkanówkę, czy spacerować po starym parku z tężnią solankową. Zima należy tam do narciarzy – w miejscowości działa stacja narciarska, która jest idealna dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na stoku. We wsi działa także dobrze przygotowana baza noclegowa, z ofertami na każdą kieszeń, oraz punkty gastronomiczne.

Noclegi w Porębie Wielkiej

Baza noclegowa w Porębie Wielkiej obejmuje przede wszystkim oferty kwater i pokoi oraz gospodarstw agroturystycznych. Na wypoczynek w obiektach z pierwszej kategorii decydują się najczęściej pary, osoby planujące wyjścia w góry oraz rodziny z mniejszymi dziećmi. Zwykle oferta obejmuje korzystanie z pokoju z łazienką i dostęp do części wspólnych, np. kuchni, salonu czy posesji z placem zabaw i miejscem na grilla. Zakwaterowanie w gospodarstwie agroturystycznym również gwarantuje nocleg w pokoju gościnnym, ale bywa, że właściciele poszerzają swoją ofertę o możliwość spróbowania lokalnych wyrobów czy udział w karmieniu zwierząt żyjących w obejściu.


Oprócz tego turyści mogą zatrzymać się w obiektach z kategorii pensjonaty, co zwykle wiąże się z wyższym standardem pobytu oraz bardziej rozbudowanymi udogodnieniami. W pensjonacie oferowane jest wyżywienie, poza tym goście mogą płacić kartą czy też korzystać z klimatyzowanych pomieszczeń. Inne obiekty noclegowe w Porębie Wielkiej to domki, ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe, hotele oraz zajazdy – turyści mają więc dość szeroki wybór ofert.

Ceny noclegów w Porębie Wielkiej

Średnia cena noclegu w Porębie Wielkiej wynosi 94 zł, na jej wysokość wpływa kilka czynników, w tym kategoria obiektu, oferowane na miejscu udogodnienia oraz lokalizacja. Najkorzystniej jest wybrać obiekt z kategorii kwatery i pokoje, gdyż ceny noclegu zaczynają się od 40 zł. Warto również skorzystać z możliwości filtrowania wyników, wystarczy ustawić parametry w ten sposób, by najtańsze oferty znajdowały się najwyżej na liście wyszukiwania.


Na ceny noclegów w Porębie Wielkiej wpływają również ustalenia właścicieli dotyczące cenników weekendowych. Jeśli obiekt wprowadzi takie rozwiązanie u siebie, wtedy koszty noclegu w weekend wzrastają o około 17% w stosunku do dni powszednich.

Najczęściej wybierane udogodnienia w Porębie Wielkiej

Wśród najczęściej wybieranych udogodnień w Porębie Wielkiej znajduje się dostęp do kuchni i łazienki. Poza tym turyści szukają miejsc, które oferują możliwość korzystania z prywatnego parkingu znajdującego się w obiekcie oraz telewizję i internet w cenie noclegu. Ważną kwestię stanowi lokalizacja, czyli bliskość szlaków turystycznych, bez konieczności dojazdu.

Często zadawane pytania dotyczące noclegów w Porębie Wielkiej

Jakie są atrakcje w Porębie Wielkiej?
Do najważniejszych atrakcji Poręby Wielkiej należy Gorczański Park Narodowy. Wieś jest jego siedzibą i stanowi doskonałą bazę wypadową na szlaki turystyczne w Gorcach.
Co warto zobaczyć w Porębie Wielkiej?
W Porębie Wielkiej warto zobaczyć XVIII-wieczny Park Wodzickich, którzy byli właścicielami wsi przez wiele dziesięcioleci. W parku wybudowano niedawno tężnię solankową. Koniecznie trzeba zobaczyć tam również Orkanówkę. Jest to willa należąca do pisarza Władysława Orkana, gdzie teraz mieści się muzeum. Zgromadzono tam pamiątki po twórce oraz kolekcję zbiorów etnograficznych.
Które szlaki turystyczne w Porębie Wielkiej warto wybrać?
Jednym z ciekawych szlaków jest zielony szlak z Koninek na polanę Suchora. Znajduje się tam obserwatorium astronomiczne, a w nocy można obserwować rozgwieżdżone niebo. Bezpośrednio z Poręby Wielkiej można dojść na Turbacz, dokąd prowadzi niebieski szlak.
Jakie są walory uzdrowiskowe Poręby Wielkiej?
W Porębie Wielkiej już w latach 50. XX wieku odkryto solankę jodobromową, natomiast gdy dwadzieścia lat później powtórzono odwierty, udało się dotrzeć do wód geotermalnych. Od tego czasu trwają starania, by wykorzystać je na większą skalę i utworzyć we wsi bazę balneologiczną.

Kategorie noclegowe w Porębie Wielkiej

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!