Pokoje Gościnne Andrzejówka w Szczawnie Zdroju Szczawno Zdrój
- Free
-
Wysoka jakość, dobra cena
-
Bezpłatne anulowanie
-
Brak przedpłaty
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Szczawno-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk Dolnego Śląska – już w 1816 roku na jego terenie wybudowano pijalnię wód mineralnych, pawilon koncertowy, teatr oraz zajazdy. Miasto szybko zyskało na popularności i do spokojnej doliny w Sudetach zaczęli zjeżdżać sławni goście. Odpoczywali tu m.in. Zygmunt Krasiński, król August Saski, Winston Churchill czy car Mikołaj I. Położone u stóp Chełmca miasteczko nadal cieszy się popularnością wśród wczasowiczów. Turystów do wizyty w Szczawnie-Zdroju zachęcają piękne okoliczne krajobrazy, czyste powietrze, łagodny podgórski klimat oraz lecznicze wody mineralne. Liczne atrakcje oraz atmosfera miasteczka zapewnią nam wypoczynek, na jaki w pełni zasłużyliśmy.
Urlop w Szczawnie-Zdroju najlepiej spędzić na spacerach. Urokliwa okolica, piękne krajobrazy i czyste powietrze zachęcają do zwiedzania i korzystania z atmosfery. W pierwszej kolejności powinniśmy zwiedzić miasteczko. Wiekowa miejscowość oferuje nam wiele ciekawych zabytków, na których oglądanie poświęcimy nieco czasu. Jednak jeżeli myślimy o wypoczynku i poprawie samopoczucia, powinniśmy udać się do dwóch miejscowych parków.
Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego został zbudowany w 1812 roku, a w latach 30. XX wieku rozpoczęto jego rozbudowę. Na jego terenie możemy zobaczyć kilka interesujących obiektów oraz różnorodne okazy drzew. Spacer po parku najlepiej odbyć wkraczając na ścieżkę dydaktyczną. Rozpoczyna się ona przy zabytkowej bramie wejściowej i poprowadzi nas ona przez park tak, abyśmy mogli zobaczyć jego najważniejsze walory przyrodnicze – na trasie czeka na nas m.in.: piękna wierzba płacząca, „aleja wiewiórek” biegnąca wzdłuż szpaleru cisów pospolitych czy aleja rododendronów i azalii o niezwykłej palecie barw. Przechadzając się alejkami Parku Zdrojowego, będziemy mogli zobaczyć ponad sto gatunków drzew i krzewów – część z nich stanowi okazy rzadko spotykane – sprowadzonych z różnych zakątków świata.
Na spacer powinniśmy udać się również do Parku Szwedzkiego. Założony na początku XX wieku zajmuje obecnie powierzchnię 14 hektarów. Pofałdowany teren sprawia, że park świetnie nadaje się na miejsce aktywnego wypoczynku dla rowerzystów, biegaczy i zwolenników Nordic Walking. Miłośnicy powolnych spacerów również poczują się tu swobodnie. Będą mogli wędrować gęstą siecią ścieżek, odpocząć na ławeczkach lub odnaleźć po drodze rzeźby czy tablicę pamiątkową. Przy odrobinie szczęścia natkną się oni na zamieszkujące okolice ptaki oraz wiewiórki. Młodsi turyści będą mogli natomiast spędzić czas na placu zabaw lub na siłowni plenerowej. W centralnej części parku znajdziemy polanę świetnie nadającą się na piknik. We wschodniej części ścieżki spacerowe biegną między stawami, natomiast w części zachodniej dominuje las. Park swoją nazwę wziął od tzw. stawów szwedzkich, które znajdują się na jego terenie.
Przebywając na urlopie w Szczawnie-Zdroju możemy udać się również na dłuższe spacery. W okolicy na miłośników pieszych wędrówek czeka między innymi fragment Europejskiego Szlaku Pieszego E9 – trasy łączącej brzeg Morza Czarnego z wybrzeżem Atlantyku. Przez Szczawno-Zdrój przebiega odcinek sudecki liczący mniej więcej 300 kilometrów. Na mniej wymagających w okolicy czeka Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej – biegnący między innymi przez Witoszów, Szczawno-Zdrój, Dobromierz i kończy się w mieście Strzegom. Trasa o łącznej długości 53 kilometrów oznaczona jest na żółto-niebiesko-żółto na cześć polskich formacji wojsk Napoleona. Żołnierze Legii Nadwiślańskiej w 1807 roku odegrali kluczową rolę w bitwie na Czerwonym Wzgórzu – pomiędzy Strugą a Szczawnem-Zdrojem.
Rowerzyści natomiast mogą wyruszyć na trasę z Wałbrzycha na Chełmiec – okoliczną górę, z której rozciągają się piękne widoki na okolicę. Trasa licząca około 16 kilometrów nie należy do najtrudniejszych technicznie, jest za to wymagająca pod względem kondycyjnym. Nie powinna jednak sprawić większych problemów nawet początkującym rowerzystom. Natomiast panorama rozpościerająca się na szczycie będzie stanowiła idealną nagrodę za wysiłki.
W przypadku dłuższego urlopu w Szczawnie-Zdroju będziemy mogli w każdej chwili wybrać się do oddalonego zaledwie o kilka kilometrów Wałbrzycha. W mieście będziemy mogli między innymi odwiedzić Centrum Kultury i Nauki – mieści się ono w starej kopalni węgla kamiennego zamkniętej w 1996 roku. W środku czekają na nas wystawy związane z przemysłem i techniką, wystawy współczesnych dzieł sztuki oraz centrum ceramiki unikatowej, gdzie będziemy mogli wziąć udział w warsztatach. Ciekawymi punktami na mapie miasta będzie także Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych – w starej wieży wyciągowej kopalni znajduje się część poświęcona górnictwu, natomiast w dobudowanej części zobaczymy wystawę samochodów rajdowych oraz pamiątki związane ze sportem motorowym zebrane przez byłego kierowcę Jerzego Mazura. Wolny czas w Wałbrzychu możemy poświęcić także na wizytę w Parku Nauki i Techniki „ExploraPark”.
Już podczas spacerów po Parku Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju będziemy mogli zobaczyć kilka interesujących obiektów. Elementem rozpoznawczym miasteczka jest z całą pewnością zabytkowa zabudowa otoczona parkową zielenią. Do najważniejszych budynków w parku należy Pijalnia Wód Mineralnych – uważana za jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Stanowi ona kopię pierwotnej pijalni wybudowanej na początku XIX wieku. Wczasowicze odwiedzający Park Zdrojowy mogą skosztować tu wód leczniczych z czterech różnych źródeł. Pijalnia połączona jest z równie stylową Halą Spacerową, która pozwala schronić się przed deszczem lub letnim upałem i w spokoju cieszyć się smakiem wody.
W pobliżu Pijalni Wód Mineralnych w Parku Zdrojowym znajduje się piękny Dom Zdrojowy. Został on wzniesiony przez księcia Jana Henryka XV na początku XX wieku. Budynek powstał jako reprezentacyjny hotel o łącznej liczbie 130 pokoi. Podobno właśnie Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju stanowił inspirację dla sopockiego Grand Hotelu. W pięknym obiekcie przebywali europejscy władcy i przedstawiciele m.in. Car Mikołaj I, cesarz Wilhelm II oraz Winston Churchill.
W Parku Zdrojowym będziemy mogli zobaczyć także wieżę zegarową św. Anny wzniesioną w 1818 roku. Jest ona najstarszą zachowaną budowlą w Szczawnie-Zdroju. Według lokalnych legend w miejscu tym ludy słowiańskie odprawiały pogańskie rytuały ku czci wód leczniczych – o czym przypomina tablica informacyjna. Obecnie wieża stanowi przede wszystkim świetny punkt widokowy – wzniesiona została bowiem na skarpie górującej nad parkiem.
Kolejne ciekawe zabytki będziemy mogli zobaczyć, udając się w okolice Wałbrzycha. W mieście zobaczymy ruiny XIX-wiecznego zamku Stary Książ oraz imponujący Zamek Książ z XIII wieku, przespacerować się po palmiarni oraz zwiedzić Kolegiatę Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i św. Aniołów Stróżów – wzniesioną na przełomie XIX i XX wieku.
Uzdrowisko Szczawno-Zdrój charakteryzuje łagodny górski klimat. Świetnie sprawdza się jako miejsce na wypoczynek latem – ponieważ temperatury nie są tu zbyt wysokie – a także zimą, która jest tu dość łagodna. Miasteczko zachęca do wizyt również ze względu na bujną roślinność oraz malownicze wzgórza. Już sama atmosfera pomoże nam się odprężyć i zagwarantuje wartościowy wypoczynek. Szczawno-Zdrój oferuje przede wszystkim lecznicze wody, które wykorzystywane są w kąpielach i kuracjach pitnych. Uzdrowisko oferuje również zabiegi takie jak światłolecznictwo, elektro i krioterapie oraz masaże. Szczawno-Zdrój specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu schorzeń układu nerwowego, trawienia, górnych i dolnych dróg oddechowych, dróg moczowych, a także w schorzeniach reumatologicznych, kardiologicznych oraz problemach z nadciśnieniem i przemianą materii.
Na wczasowiczów przybywających do Szczawna-Zdroju czekają przede wszystkim obiekty w kategorii kwatery i pokoje – pośród nich uda się znaleźć najkorzystniejsze oferty. Cena za usługę może wynieść tam jedynie 40 złotych. Na wyposażeniu obiektów znajduje się dostęp do prywatnej łazienki, darmowe miejsca parkingowe, telewizory oraz możliwość korzystania z Internetu i dobrze wyposażonej kuchni.
Część właścicieli oferuje swoim gościom dodatkowe udogodnienia takie jak dostęp do ogrodu z altaną i miejscem na grilla. W niektórych przypadkach wczasowicze mogą liczyć na możliwość darmowego wejścia na wieżę widokową św. Anny znajdującą się w Parku Zdrojowym. Wiele obiektów znajduje się w zacisznych miejscach i w niewielkich odległościach od głównych atrakcji miasta.
Turyści poszukujący obiektów noclegowych w Szczawnie-Zdroju oczekują przede wszystkim możliwości korzystania z prywatnej łazienki oraz dobrze wyposażonej kuchni. Zależy im również na miejscach parkingowych, a także dostępie do Internetu oraz telewizora. Istotną kwestią podczas wyboru noclegu była odległość od centrum miasta oraz możliwość przyjazdu z psem.
Średnia cena noclegów w Szczawnie-Zdroju wynosi zaledwie 60 złotych. Najkorzystniejsze oferty znajdziemy w kategorii kwatery i pokoje. Cena za usługę może wynieść tam 40 złotych. Cenniki niektórych obiektów mogą ulegać zmianie w czasie weekendu. Ceny weekendowe w Szczawnie-Zdroju mogą być o kilka procent wyższe niż w dzień powszedni. Planując urlop, warto zwrócić uwagę na oferty specjalne przygotowane przez niektórych właścicieli obiektów. Dotyczą one najczęściej rodzin podróżujących z małymi dziećmi.
Popularne w Szczawnie-Zdroju
Szczawno-Zdrój
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta