Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Wieliczka leży w województwie małopolskim, na południowy wschód od Krakowa. Obecnie pełni głównie funkcję typowo turystyczną. Znana jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie. W 1978 roku Wieliczkę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Turyści w Wieliczce najchętniej odwiedzają Kopalnię Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Te dwa miejsca są najlepiej ocenianymi atrakcjami w mieście.
Oprócz tego w Wieliczce znajduje się wiele zabytków i ciekawych budowli, m.in. kościół św. Klemensa, zespół kościelno-klasztorny oo. Franciszkanów-Reformatów, kościół św. Sebastiana, pałac Konopków, pałac Przychockich czy wielicki magistrat. Są także parki, rynki, pomniki i synagogi.
Przez Wieliczkę biegnie również Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Kopalniano-Przemysłowy, Ariański Szlak w Wieliczce, szlak turystyczny żółty „Wieliczka – Dobczyce”, szlak rowerowy czerwony po Pogórzu Wielickim oraz szlak rowerowy zielony w gminie Wieliczka.
Na terenie miasta znajduje się również użytek ekologiczny Las Krzyszkowicki oraz rezerwat przyrody Groty Kryształowe.
W Wieliczce jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z najciekawszych jest bez wątpienia kopalnia soli „Wieliczka” będąca jednym z najstarszych zakładów górniczych Europy. Obecnie znana na całym świecie, przede wszystkim dzięki podziemnej trasie turystycznej. Rokrocznie tym najcenniejszym historycznie fragmentem wielickich podziemi, usytuowanym na głębokości 64-135 m, wędruje ponad milion osób, a ponad połowa z nich to obcokrajowcy.
Kolejnym miejscem wartym zwiedzenia jest Zamek Żupny, gdzie obecnie mieści się muzeum. Znajdują się tam wystawy poświęcone archeologii oraz historii miasta. Dodatkowo na wystawie „Solniczki — małe arcydzieła sztuki” pokazywane są misternie wykonane solniczki, np. w kształcie samolotu czy pozłacanych stateczków z żeglarzami. Warto także wspomnieć o tym, że w 2013 roku Zamek Żupny w Wieliczce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Oprócz licznych zabytków architektonicznych, przez Wieliczkę przebiegają liczne szlaki, piesze lub rowerowe. Wśród nich jest m.in. Ariański Szlak w Wieliczce, czyli szlak rowerowy o długości 7,8 km czy też pogórski żółty szlak turystyki pieszej i rowerowej: Wieliczka – Dobczyce prowadzący przez wzniesienia o licznych, interesujących punktach widokowych.
Wieliczka polecana jest na dłuższy pobyt niż weekendowy. Ze względu na dużą liczbę atrakcyjnych miejsc, których nie da się odwiedzić w ciągu dwóch dni. Tym bardziej, że Wieliczka leży tuż obok Krakowa, gdzie także czeka na turystów cały szereg ciekawych miejsc.
Największe oblężenie Wieliczka przeżywa w sezonie letnim. Jednak także poza sezonem po mieście spacerują turyści. Każda pora roku będzie więc dobra na zwiedzenie Wieliczki, która zarówno wiosną, jak i latem czy jesienią potrafi zachwycić.
Uzdrowisko Wieliczka to miejsce, gdzie oddychamy łatwiej i głębiej – tak twierdzą eksperci.
Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” świadczy usługi medyczne w leczniczych komorach solnych na III poziomie Kopalni (135 metrów pod ziemią). Tajemnicą sukcesu uzdrowiska jest dobroczynny dla zdrowia leczniczy mikroklimat zabytkowych podziemi kopalni. W komorach prowadzona jest aktywna rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach subterraneoterapii w kilku formach: pobytów dziennych lub 21-dniowego leczenia uzdrowiskowego, a kuracjusze, którzy mogą przyjechać do solnych podziemi tylko na chwilę, do swojej dyspozycji mają ofertę „Dzień dla Zdrowia” lub mogą skorzystać ze „Zdrowego Snu” w leczniczym mikroklimacie.
Specjalistyczne zabiegi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii i masażu pozwalają na leczenie chorób układu ruchu oraz układu oddechowego. Zapobiegają postępowi i nawrotom choroby a także usuwają dolegliwości bólowe i przywracają sprawność fizyczną.
Wieliczka, jako miejscowość o charakterze turystyczno – uzdrowiskowym ma dość bogatą bazę noclegową. Najliczniej reprezentowaną kategorią w mieście są kwatery i pokoje. Tego rodzaju noclegi są bardzo chętnie wybierane przez pary oraz rodziny z dziećmi. Przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę.
W Wieliczce jest także duży wybór hoteli i apartamentów. Tu jednak ceny będą już wyższe.Oprócz tego na bazę noclegową Wieliczki składają się również agroturystyki, wille, pensjonaty, hostele, noclegi pracownicze oraz domki.
Turyści pytając o noclegi zwracają uwagę nie tylko na atrakcyjną cenę, ale również lokalizację i opinie innych gości, którzy rekomendują bądź nie dane miejsce.
Cena za nocleg w Wieliczce zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest się zatrzymać w jednym z obiektów z kategorii kwatery i pokoje. Wtedy koszt noclegu może wynieść ok. 45 zł. Jednak średnia cena noclegu w Wieliczce wynosi 135 zł.
Warto pamiętać, że ceny noclegów są ustalane indywidualnie przez właścicieli poszczególnych obiektów. W niektórych obiektach może być np. wyższy cennik weekendowy, wtedy też ceny noclegów mogą być droższe niż w dzień powszedni.
Turyści szukając noclegu w Wieliczce zwracają uwagę na kilka udogodnień: dostęp do łazienki, zagwarantowane miejsce parkingowe oraz telewizor w pokoju czy dostęp do internetu.
Ważnym aspektem dla wielu turystów jest także możliwość korzystania z kuchni oraz akceptacja kart płatniczych.
Popularne w Wieliczce
Wieliczka
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta