Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Zabrze jest miastem na prawach powiatu, leżącym w województwie śląskim, w towarzystwie dwóch rzek: Kłodnicy i Bytomki. Zostało ochrzczone mianem miasta turystyki przemysłowej, ponieważ promuje głównie miejsca i wydarzenia związane z tą strefą produkcji. Turyści mogą odkrywać historię działalności przemysłowej w licznych muzeach oraz na terenach danych zakładów. Co więcej, w Zabrzu mamy możliwość, poznać aktualną sytuację gospodarczą danego regionu, a także dowiedzieć się na jakiej działalności gospodarczej mieszkańcy konkretnego miejsca opierali swoje życie od początków rozwoju regionu i miasta. Zabrze jest miastem z bogatą historią, dlatego na jego terenie znajdziemy wiele budynków, które zachowały się w swojej pierwotnej architekturze.
Będąc w Zabrzu, koniecznie trzeba zobaczyć zabytkową kopalnię węgla kamiennego „Guido”, która w roku 2007 została udostępniona dla turystów. Kopalnia powstała w 1855 roku na zlecenie księcia Guido Henckela von Donnersmarcka, wielkiego magnata XIX-wiecznego. Na poziomie 170 m pod ziemią zobaczyć można m.in. ekspozycję narzędzi górniczych, lamp, sprzętu ratunkowego, a także ekspozycję geologiczną i stajnie końskie z XIX wieku, które zachowały się w świetnym stanie. Kopalnia „Guido” stanowi również miejsce, gdzie kwitnie życie kulturalne, odbywają się tutaj koncerty z cyklu „muzyka na poziomie” oraz przedstawienia teatralne w ramach projektu „teatr na poziomie”.
Ciekawym miejscem, do którego warto się udać, jest z pewnością Muzeum Górnictwa Węglowego, mieszczące się w dawnym starostwie powiatowym, zwanym „Pałacem pod Orłem”. W muzeum znajdują się, zarówno ekspozycje stałe, jak i wystawy czasowe związane z pracą zawodową górników oraz sposób spędzania przez nich czasu wolnego.
Punktem obowiązkowym na mapie miasta jest skansen górniczy Królowa Luiza. Na jego terenie można oglądać świetnie zachowany układ przestrzenny kopalni z przełomu XIX i XX wieku. Największą atrakcję samego muzeum stanowi wciąż działająca maszyna parowa z 1915 roku, a także możliwość wejścia na wieżę szybową, z której rozciąga się niezwykła panorama miasta. Na całość składa się cześć naziemna, wokół dawnego szybu „Carnall” oraz część podziemna wokół nieistniejącego szybu „Wilhelmina”.
Przyrodniczą atrakcją miasta jest miejski ogród botaniczny, który został założony na 6,5 ha w 1928 roku. Ogród posiada najbogatszą kolekcję dendrologiczną na terenie całego Górnego Śląska. Można w nim podziwiać aż 250 gatunków i odmian roślin z całego świata. Spacer wśród niesamowitych roślin z pewnością ucieszy każdego miłośnika zieleni.
Wszyscy, którzy chcą lepiej poznać historię oraz kulturę Zabrza, powinni wybrać się do Muzeum Miejskiego. Jest to najsłynniejsza placówka kulturalna w mieście, a jej początki sięgają już 1935 roku. Muzeum słynie z bogatej kolekcji malarstwa nieprofesjonalnego. Ciekawa jest również kolekcja historyczna, której znaczna część dotyczy polskich sił zbrojnych na zachodzie. Muzeum Miejskie w Zabrzu swoją misję realizuje poprzez udostępnianie eksponatów historycznych oraz organizowanie imprez i spotkań mających na celu promowanie kultury, sztuki oraz dziedzictwa miasta.
Zabrze to przede wszystkim wyśmienita kuchnia regionalna Górnego Śląska. W lokalnych restauracjach serwowane są dania, których nazwy kojarzą się nam tylko i wyłącznie z tą częścią Polski. I tak oto możemy zjeść wyśmienitą roladę, podawaną zazwyczaj z modrą kapustą i kluskami śląskimi bądź karminadle z ziemniakami. Odwiedzając okolice Śląska, koniecznie trzeba spróbować regionalnej zupy – zalewajki. Podawana zazwyczaj z chlebem z dodatkiem masła lub smalcu, a także czosnku.
W Zabrzu na gości czeka bogata oferta noclegowa. Najpopularniejszą kategorię wśród turystów stanowią jednak hostele praz obiekty oferujące wynajem pokoi. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena, wyróżniająca się na tle konkurencji, ale także standard miejsca noclegowego oraz dogodna lokalizacja. Im bliżej centrum miasta, tym lepiej. Turyści, poszukując noclegu, bardzo często sugerują się opiniami pozostałych gości, którzy polecają lub odradzają konkretne miejsce.
Rodziny z dziećmi oraz turyści podróżujący w szerszym gronie, częściej decydują się na hostele, które dają gwarancję swobody i przestronności.
Ceny noclegów mogą różnić się w zależności od lokalizacji i standardu konkretnego obiektu. Za nocleg w Zabrzu średnio zapłacimy 175 zł, jednak najkorzystniej zatrzymać się w obiektach, które w swojej ofercie posiadają wynajem pokoi, wówczas cena noclegu może wynieść od 20 zł.
Warto wspomnieć, że ceny noclegów w Zabrzu nie różnią się od tych podczas weekendów.
Szukając miejsca noclegowego w Zabrzu, turystom najczęściej zależy na dostępie do prywatnej łazienki oraz możliwości korzystania z kuchni bądź wykupienia na miejscu posiłków.
Chcą mieć telewizor w pokoju oraz sprawnie działający internet. Decydującym czynnikiem w wyborze konkretnego obiektu jest lokalizacja blisko centrum oraz sąsiedztwo parkingu, na którym bezpiecznie można pozostawić samochód. Rodziny podróżujące z dziećmi chcą, aby w pobliżu znajdował się plac zabaw lub specjalnie wyznaczone miejsce do zabaw dla najmłodszych.
Popularne w Zabrzu
Zabrze
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięJeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta