Zadzwoń, aby zarezerwować nocleg:
poniedziałek - piątek, 8:00 - 16:00
Filtry
Skorzystaj z filtrów , aby lepiej dopasować wyniki wyszukiwania do Twoich potrzeb.
Miasto leżące na terenie województwa dolnośląskiego, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej. Przed 1945 rokiem stanowiło część niemieckiego Görlitz, obecnie funkcjonuje jako samodzielne miasto przygraniczne. W Zgorzelcu znajduje się wiele zabytków, które zostały wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Turyści przyjeżdżają tutaj ze względu na możliwość zwiedzenia dwóch miast, jednego po stronie polskiej, a drugiego po stronie niemieckiej, oddzielonych od siebie rzeką Nysą, a podróż samochodem z centrum jednego miasta do drugiego zajmuje zaledwie 9 minut.
Zgorzelec z pewnością może pochwalić się wspaniałym zespołem parków miejskich. Pierwszy z nich, leżący na południe od centrum miasta, został założony u schyłku XIX wieku. Park ma charakter krajobrazowy, a na jego środku znajduje się staw z małą wysepką oraz amfiteatr z 1966 roku. Jego symbolem architektonicznym jest Miejski Dom Kultury o cechach klasycystycznych. Kolejny park ciągnie się wzdłuż brzegu Nysy Łużyckiej. Powstał na początku XX wieku poprzez adaptację istniejących terenów zielonych, bez niepotrzebnej ingerencji w ich charakter. Wśród drzew powstało wiele schodków i altanek widokowych, co sprawia, że park ma swój niepowtarzalny, lekko romantyczny klimat. Ostatnim, który należy do całego zespołu parków, jest niewielki skwer im. Księdza J. Popiełuszki. Jego pierwotny układ, pochodzący z roku 1900, oparty był na dwóch przecinających się osiach widokowych. Obecnie nieco się różni, z powodu dodania kilku ścieżek, zbiegających się na trzech placykach.
W Zgorzelcu znajduje się ponad 50 zabytkowych kamienic i domów, pochodzących z okresu od XVI do XX wieku. Większość z nich w pełni oddaje styl secesyjny. Najstarszą częścią miasta jest Przedmieście Nyskie. Zachował się tam rząd malowniczo położonych nad rzeką Nysą kamienic, a pośród nich m.in. Muzeum Łużyckie.
Mając odrobinę wolnego czasu, podczas pobytu w Zgorzelcu, warto wybrać się do Muzeum Łużyckiego. Działalność muzeum opiera się na szerzeniu wiedzy oraz zainteresowania regionem, a także chęci pobudzenia świadomości lokalnej, społeczeństwa zgorzeleckiego. Na ekspozycję stałą od 2010 roku, składają się obiekty prezentujące wnętrze chaty łużyckiej z okresu XVIII i XIX wieku. Odtworzono ścianę domu o konstrukcji przysłupowej, natomiast wnętrze wyposażono w przedmioty użytku codziennego. Poza ekspozycją stałą, w muzeum organizowane są także liczne wystawy czasowe.
Będąc w Zgorzelcu latem, podczas upalnych dni, możemy skorzystać z miejskiego basenu odkrytego. Cały kompleks składa się z trzech basenów, a każdy z nich jest odpowiednio dostosowany do umiejętności pływających. Dodatkową atrakcję basenów stanowi zjeżdżalnia. Kompleks jest tłumnie odwiedzany w okresie wakacji letnich, ze względu na panujące tutaj świetne warunki rekreacyjno-sportowe. Co więcej, na terenie kompleksu znajdują się korty tenisowe, wypożyczalnia sprzęt plażowego oraz bogate zaplecze gastronomiczne. W okresie letnim basen czynny jest codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00.
Kuchnia regionalna w Zgorzelcu opiera się na popularnych daniach, serwowanych na terenie Dolnego Śląska. W kartach miejscowych restauracji znajdziemy, chociażby takie przysmaki jak słynna rolada, podawana oczywiście w towarzystwie modrej kapusty i klusków śląskich. Turyści zakochali się także w tutejszej soljance. Ta fantastyczna zupa, pochodząca ze wschodu Europy, gotowana jest zazwyczaj na mięsnym, grzybowym lub rybnym rosole z dodatkiem aromatycznych przypraw ziołowych. Zupa ma słono-kwaśny smak i koniecznie trzeba ją jeść z dodatkiem śmietany oraz sporej ilości pieprzu, pietruszki i kopru.
Mimo że Zgorzelec nie posiada mocno rozbudowanej bazy noclegowej, to jednak turyści chętnie wybierają to miejsce, na spędzenie urlopu. Wśród obiektów noclegowych, największą popularnością cieszą się te z kategorii: kwatery i pokoje oraz agroturystyka. Liczy się nie tylko atrakcyjna cena i dogodna lokalizacja, ale również opinie pozostałych gości. Wybierając obiekty z kategorii agroturystyka, zyskujemy nie tylko ciszę i spokój, a także możliwość odetchnięcia od zgiełku miasta, ale także w większości wypadków, możemy wykupić posiłki na miejscu, co gwarantuje smaczne i regionalne jedzenie.
Ceny noclegów w Zgorzelcu są zróżnicowane i w dużej mierze zależą od ich standardu i lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiektach oferujących wynajem pokoi, wówczas za nocleg możemy zapłacić nawet od 40 zł. Mimo że większość właścicieli indywidualnie ustala cennik, nie różni się on w zależności od sezonu czy weekendu. Dodatkowo planując urlop, warto zwrócić uwagę, ze wiele obiektów noclegowych do swojej oferty często wprowadza cenniki okazjonalne i promocyjne.
Średni koszt noclegu w Zgorzelcu wynosi 76 zł.
Turyści, poszukując miejsca noclegowego w Zgorzelcu, najczęściej pytają o dostęp do prywatnej łazienki oraz możliwość korzystania z kuchni, w celu samodzielnego przygotowania posiłków. Chcą mieć telewizor i sprawny internet. Często pojawiają się także pytania o sąsiedztwo parkingu oraz możliwość wykupienia na miejscu wyżywienia – to udogodnienie jest najczęściej poszukiwane przez rodziny podróżujące z dziećmi. Ważna jest również lokalizacja, im bliżej centrum miasta, tym lepiej.
Popularne w Zgorzelcu
Zgorzelec
Tylko dla zalogowanych.
Zaloguj się, aby dodać więcej obiektów do Listy Życzeń.
Zaloguj sięZapisz się do naszego newslettera
Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta