Nominacje do 7 Nowych Cudów Polski 2016 ruszyły!

Nominacje do 7 Nowych Cudów Polski 2016 ruszyły!

6. Edycja konkursu na „7 Nowych Cudów Polski”, organizowanego przez magazyn „National Geographic Traveler” właśnie się rozpoczęła. Sprawdźmy jakie obiekty w tym roku zostały nominowane do tego zaszczytnego grona. Wybraliśmy dla Was najciekawsze – naszym zdaniem – miejsca, które warto odwiedzić nie tylko w wakacje.

Zamek Kliczków

Zamek w Kliczkowie (woj. dolnośląskie) to wspaniała i okazała twierdza, która pierwotnie powstała w XIII w. Pierwszym władcą zamku był Bolek I Surowy, jego potomkowie zaś kontynuowali sprawne zarządzenie obiektem. W tamtych czasach zamek pełnił funkcje przede wszystkim obronne . Przez kilkaset lat zmieniali się jego zarządcy oraz forma obiektu. Z zamkiem związana jest ciekawa legenda o duchu setnika, który rzekomo nawiedza zabytkowe mury. Dziś odrestaurowane wnętrza są udostępnione dla zwiedzających. Największy tego typu obiekt pałacowo-hotelowy w Polsce, przywrócony do dawnego blasku. Na terenie zamku znajduje się luksusowy hotel oraz restauracja.

Rynek w Zamościu

Majestatyczny Rynek Wielki w Zamościu zaliczany jest do grona największych XVI-wiecznych placów w Europie. Jego wymiary tworzą idealny kwadrat o wymiarach 100 metrów na 100 metrów. Przy każdej pierzei po kilka pięknych kamienic z doskonałymi renesansowymi portalami i drewnianymi stopami. Nie sposób nie wspomnieć o ogromnym Ratuszu Miejskim zwieńczonym wspaniałą wieżą. Całość prezentuje się naprawdę imponująco i jak najbardziej zasługuje na to by stać się Nowym Cudem Polski. Wyjątkowość Rynku została doceniona poprzez wpisane go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić także pozostałe atrakcje w Zamościu. A jakie? Sprawdźcie tutaj: Atrakcje Zamość.

Kolorowa Wieś

Zalipie jest określane jako najbardziej kolorowa wieś w Polsce. Na to miano zasłużyła sobie bajecznie kolorowymi malowidłami, jakimi ludowe artystki pokrywają domy i wnętrza i to już od 100 lat! Przechadzając się po Zalipiu na każdym kroku można dostrzec różnokolorowe kwiaty. O każdej porze roku można poczuć się jak na prawdziwej łące. Malowidła można odnaleźć nie tylko na domach, kapliczkach czy płotach, ale także...psich budach. Warto wiedzieć, że malowaniem zajmują się wyłącznie kobiety. Jak doszło do tego, że całe Zalipie jest przystrojone kwiatami Ponad 100 lat temu mieszkanki wsi doszły do wniosku, ze Zalipie jest szare i smutne. Zaczęły pokrywać budynki farbami, po które musiały udawać się do pobliskiej Dąbrowy. Jedną z najsłynniejszych artystek ludowych była Felicja Curyłowa, której gospodarstwo można dziś podziwiać. Jeśli będziecie w Zalipiu lub okolicach, zostańcie na dłużej i zarezerwujcie komfortowy nocleg: Noclegi Zalipie.

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska to kompleks leśny o obszarze 150 tysięcy hektarów. Jego rola w ekosystemie jest nieoceniona. Znajdują się tu gatunki zwierząt i roślin, które próżno szukać gdzie indziej. Puszcza położona jest na obydwu stronach granicy Polski i Białorusi. Dzięki ochronie terenu Puszczy jako miejsca polowań królewskich w przeszłości, ominęła ją zamiana na tereny osadnicze i rolne. Puszcza jest domem dla żubrów, których blisko połowa wolnej populacji żyje właśnie na tych terenach. Na terenie Puszczy znajduje się jeden z najstarszych w Polsce parków narodowych – Białowieski Park Narodowy. Jesteśmy zdania, że Puszcza Białowieska zasługuje na to by stać się Nowym Cudem Polski tym bardziej, że to ostatni pierwotni las nizinny w Europie.

Teatr Szekspirowski

Teatr Szekspirowski to jedno z najciekawszych miejsc na mapie kulturalnej Gdańska. Powstał w 2008 roku i od tego czasu na jego deskach zostało wystawionych wiele doskonałych sztuk. Istotnym elementem działalności Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest edukacja teatralna dzieci i młodzieży, promocja młodych artystów, wspieranie rozwoju twórczości i talentów teatralnych. Gdański Teatr Szekspirowski jest także założycielem Teatru w Oknie – pierwszego tego typu teatru studyjnego na świecie. Mieści on ok. 40 osób, a usytuowany jest w samym centrum gdańskiej starówki. Co roku w Teatrze Szekspirowskim odbywa się jedno z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie – Festiwal Szekspirowski. W ramach wydarzenia prezentowane są dzieła Williama Szekspira w wykonaniu zarówno polskich jak i światowych wykonawców. Historia Festiwalu Szekspirowskiego sięga roku 1993. Planujecie pobyt w Gdańsku? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z aktualną ofertą noclegową: Noclegi Gdańsk.

Jezioro Ukiel


Jezioro Ukiel, nazywane także Krzywym, znajduje się w Olsztynie. To największe i zarazem najgłębsze jezioro na tym obszarze. Składa się ono z czterech zatok, które są ze sobą połączone cieśninami. Dzięki dobrze rozwiniętej linii brzegowej, jezioro ma wiele mniejszych zatoczek i półwyspów. Miejsce to chętnie odwiedza liczne ptactwo w tym żurawie, czaple, kormorany i łabędzie. Północną część akwenu stanowi basen gutkowski (inaczej Zatoka Kopernika), środkową – Przejma a zachodnią – basen łupsztyski (nazywany Łabędzią Szyją). Od południa zaś basen olsztyński (Zatoka Grunwaldzka). Jezioro jest na tyle duże, że wciąż można znaleźć nad nim małe uczęszczane plaże. Zapraszamy Was do słonecznego Olsztyna i polecamy atrakcyjne noclegi w tym mieście: Noclegi Olsztyn.


Latarnia Morska w Kołobrzegu

 

Latarnia Morska nad Zatoką Pomorską w Kołobrzegu to jeden z charakterystycznych obiektów dla tego miasta. Po raz pierwszy światło w latarni zostało zapalone w 1666 roku. Dziś latarnia jest chętnie odwiedzana przez turystów, którzy z jej szczytu mogą podziwiać panoramę miasta i okolic. Wieża latarni wznosi się na wysokość 26 m nad terenem. Źródłem światła jest obrotowy aparat optyczny o dziesięciu ścianach świetlnych. Światło latarni wznosi się na wysokości 36,5 m. Jeśli wybieracie się do Kołobrzegu, na pewno zainteresują Was odbywające się tam ciekawe wydarzenia: Imprezy Kołobrzeg.

Klify na wyspie Wolin


Wyspa Wolin to najsłynniejsza wyspa w naszym kraju. Na jej obszarze znajduje się Woliński Park Narodowy. To właśnie w nim odnajdziemy malownicze, ciągnące się przez 15 kilometrów wybrzeże klifowe. Widok nie ma sobie równych i próżno szukać podobnych na całym polskim wybrzeżu. Warto wiedzieć, że klify każdego roku zmieniają swój wygląd. Dzieje się tak dlatego, że erozja skał powoduje przesunięcie się linii brzegowej o 80 centymetrów. Najwyższym klifem jest Gosań, który jednocześnie pełni funkcję punktu widokowego. Jego wysokość wynosi 93,4 m n.p.m. Jest to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża. Drugim punktem widokowym, licznie odwiedzanym przez turystów jest Kawcza Góra. To z niego rozciąga się wspaniały widok na klify i wybrzeże. Zachęcamy Was gorąco do odwiedzenia tego bajkowego miejsca. W tym celu zarezerwujcie wygodny nocleg na wyspie Wolin: Noclegi Wolin.


Oprócz wspomnianych przez nas miejsc i obiektów, nominowane są także m.in.: Muzeum Emigracji w Gdyni, Opera i Filharmonia Podlaska, Hydropolis we Wrocławiu a także Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Zachęcamy Was gorąco do oddawania głosów na najciekawsze miejsca: 7cudow.national-geographic.pl/nominacje.

Następny artykuł Pogoda na drugą połowę...

Komentarze (1)

Kasia

Dzięki za info! Już zagłosowałam :)

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!