Nosal - łatwy do zdobycia, widokowy szczyt nad Zakopanem
Nosal to niewysoki, bo liczący sobie zaledwie 1206 m n.p.m., szczyt w Tatrach Zachodnich, który dumnie piętrzy się nad Kuźnicami - malowniczą dzielnicą Zakopanego. Pomimo swojej stosunkowo niewielkiej wysokości, wejście na jego szczyt gwarantuje przepiękne widoki.
Nosal jest idealnym początkiem na rozpoczęcie swojej przygody ze zdobywaniem Tatr, a także świetną opcja na szybką, rodzinną wycieczkę z centrum Zakopanego. Szlak na Nosal zaczyna się w Kuźnicach i przez malownicze okolice wiedzie prosto na wierzchołek wzniesienia, z którego będziemy mogli zobaczyć okazałą panoramę na Tatry oraz malowniczo położone w dole Zakopane. To miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić, aby na własne oczy przekonać się, dlaczego Nosal od lat cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród turystów!
O słynnym Nosalu słów kilka - gdzie leży i czym wyróżnia się na tle okolicznych szczytów?
Nosal (1206 m n.p.m.) to szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich położony pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Charakterystyczna nazwa góry pochodzi od przypominających duże nosy skał zlokalizowanych od jego północno zachodniej strony. Nosal stanowi zakończenie północno wschodniej grani Kasprowego Wierchu. Jego północnymi zboczami biegnie granica oddzielająca Tatry od Rowu Podtarzańskiego. Od południa Nosal od Nieboraka oddziela natomiast Nosalowa Przełęcz.
Północno zachowanie i południowe zbocza wzniesienia są pocięte pasem stromych skał. Największe spośród nich, o wysokości dochodzącej do nawet 50 metrów, znajdują się pod północno zachodnim ramieniem wzniesienia, opadającym do Doliny Bystrej. Najwybitniejsza spośród niech nosi miano Pióra.
Nosal jest zbudowany ze skał osadowych - głównie wapieni i dolomitów. Jego zbocza są całkowicie porośnięte dobrze zachowanym lasem, w którym dominują świerki, buki oraz sosy. Na szlaku na Nosal napotkać można także sztucznie wprowadzoną na te tereny sosnę czarną. Oprócz drzew, na zboczach Nosala występuje charakterystyczna roślinność - szarotka alpejska, storczyki, w tym dwulistnik muszy i wyblin jednolistny, a także pierwiosnek łyszczak.
Szarotka Alpejska, fot. Hans / Pixabay.com, CC0
Jeśli chodzi natomiast o faunę, w gęstych lasach na Nosalu żyją m. in. rysie, jelenie oraz puchacze. Od północno zachodniej strony znajduje się natomiast słynna Dziura pod Nosalem - 12-metrowa pozioma jaskinia, która jest jednak na stałe zamknięta dla ruchu turystycznego.
Walory turystyczne i sportowe Nosala
Nosal to bardzo popularne wzniesienie zwłaszcza wśród turystów i narciarzy. Ci pierwsi chętnie korzystają z dobrze wytyczonego, łatwego szlaku na Nosal, który słynie ze swojego mało problematycznego charakteru i stosunkowo krótkiego czasu przejścia. Szlak na Nosal może być bez większych problemów pokonany przez osoby początkujące, w tym także przez rodziny z dziećmi, które licznie uczęszczają ten szlak zwłaszcza w letnim sezonie turystycznym, kiedy warunki pogodowe szczególnie sprzyjają górskim wędrówkom.
Polecamy również: Gubałówka - jedna z najpopularniejszych tatrzańskich atrakcji
Na porośniętej lasem północnej stronie Nosala znajduje się natomiast nieczynny stok narciarski z kilkoma wyciągami. W okolicach górnej stacji wyciągu biegnie także nartostrada, która przebiega przez Przełęcz Nosalową i kończy się w Kuźnicach. Od 2012 r. stok na Nosalu pozostaje jednak nieczynny - wszystko to przez spory prawne, gdyż grunty w dolnej części wzniesienia należą do prywatnej osoby, a górne tereny są natomiast objęte pieczą Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wkrótce ma się to jednak zmienić!
Zanim jednak to nastąpi, narciarze mogą już teraz korzystać z pięciu tras narciarskich znajdujących się u stóp szczytu. Mają one długość od 145 do 250 metrów i należą do Centrum Szkoleń Narciarskich Nosal. Przy ośrodku działa także szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu oraz karczma, w której można zatrzymać się na małe co nieco.
fot. Nocowanie.pl
Oprócz stoku narciarskiego, na Nosalu dawniej znajdowała się słynna czarna trasa "K". To właśnie na niej, w 1974 r. odbyły się zawody Pucharu Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim. Niestety, już na początku lat 90-tych XX w. trasa utraciła homologację FIS, a obecnie trwają starania o jej przywrócenie.
Tym, czym Nosal zdecydowanie najbardziej jednak nas zachwyca, są przepiękne widoki, jakie roztaczają się z jego wierzchołka. Ze szczytu Nosala możemy podziwiać m. in. Czerwone Wierchy, Giewont, Dolinę Bystrej oraz granitowe szczyty wznoszące się nad Doliną Gąsienicową i Doliną Pańszczycą.
Kilka interesujących faktów i ciekawostek o Nosalu
Zachodnie ściany Nosala dawniej były bardzo popularne zwłaszcza wśród taterników i miłośników wspinaczki wysokogórskiej.
Na ich terenie znajdowało się ok. 30 dróg wspinaczkowych, na których ćwiczyli m. in. ratownicy TOPR. Obecnie Nosal pozostaje zamknięty dla wspinaczy za sprawą zakazu wspinaczki wprowadzonego przez Tatrzański Park Narodowy.
W związku z tym, że szczyt Nosala znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, wejście na szlak na Nosal jest płatne - bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 3,5 zł. Bilety można zakupić zarówno w budce TPN w Kuźnicach, jak i online, na stronie www TPN.
Narciarska przyszłość Nosala
Aktualnie znajdujący się na Nosalu wyciąg narciarski jest nieczynny - ma się to jednak już wkrótce zmienić. W 2022 r. Tatrzański Park Narodowy przedstawił bowiem swoje plany na budowę nowego wyciągu narciarskiego na Nosalu, który ma zastąpić starą, niedziałającą infrastrukturę. Ale to jeszcze nie wszystko!
W ramach prac nad wyciągiem, przywrócona ma zostać także stara trasa narciarska oraz wytyczona nowa. Nowa trasa ma spełniać wymogi FIS i nadawać się do rozgrywania międzynarodowych zawodów w narciarstwie alpejskim, które być może już wkrótce po raz pierwszy po długiej przerwie odbędą się właśnie na Nosalu.
Góra samobójców i amatorów szarotki alpejskiej
Nosal, oprócz ogromnej popularności wśród turystów i osób aktywnych fizycznie, ma także swoją ciemną stronę. Jest to bowiem jedno z najchętniej odwiedzanych w Tatrach miejsc przez samobójców, którzy właśnie tu zdecydowali się zakończyć swoje życie, rzucając się w jedną z przepaści, których nie brakuje na Nosalu.
Pomimo tego, że szlak na Nosal jest łatwy i nie sprawia problemów praktycznie żadnemu turyście, także i na nim zdarzają się wypadki śmiertelne, które wynikają jednak głównie z braku ostrożności i lekkomyślnego podejścia do wędrowania po górach. Wśród ofiar wypadków znajdowali się także amatorzy szarotek alpejskich, przez których działania roślina ta znacząco zmniejszyła obszar swojego występowania na Nosalu.
Wybierając się na Nosal warto mieć na uwadze prostą prawdę - w górach należy zawsze zachowywać ostrożność oraz udawać się na wycieczkę tylko przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. To klucz do zapewnienia bezpieczeństwa dla siebie i swoich bliskich!
Przeczytaj: Co zabrać ze sobą w góry?
Skąd wyruszyć na Nosal? Gdzie szukać zakwaterowania w okolicach szczytu Nosala?
Nosal dumnie piętrzy się nad Zakopanem. Zimowa stolica Polski nie bez powodu jawi się więc jako idealna baza wypadowa na szczyt Nosala. Na nocleg w Zakopanem warto zatrzymać się także, jeśli Nosal jest tylko jednym z punktów do odhaczenia w planie naszego wyjazdu.
Oprócz wejścia na szczyt Nosala, z Zakopanego możemy bowiem sprawnie wyruszyć do popularnych tatrzańskich dolin i w czasie wycieczki odkryć m. in. piękno Doliny Bystrej, Doliny Kościeliskiej i Doliny Chochołowskiej, a także najmniejszej tatrzańskiej doliny walnej - Doliny Małej Łąki. Zakopane to także święta baza wypadowa nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów Polskich, a także w Tatry Słowackie.
Zakopane, jako typowo wypoczynkowa, bardzo popularna wśród turystów górska miejscowość, ma swoim gościom sporo do zaoferowania w zakresie zakwaterowania. Jeśli chodzi o noclegi Zakopane oferuje je w obiektach noclegowych o bardzo zróżnicowanym charakterze. Turyści mogą wybierać zarówno spośród droższych i kompleksowo wyposażonych we wszystkie udogodnienia apartamentów i pokojów hotelowych, jak i postawić na tańsze, bardziej przystępne cenowo pokoje i kwatery prywatne w Zakopanem, dostępne m. in. w miejscowych pensjonatach, willach, agroturystykach i prywatnych domach.
Jeśli natomiast Nosal jest naszym głównym celem wycieczki, warto wybrać nocleg blisko wejścia na wiodący na niego szlak. W tym celu zakwaterowania warto szukać nie tyle w samym Zakopanem, co w Kuźnicach - malowniczo położonej dzielnicy miasteczka, na której terenie znajduje się początek zielonego szlaku na Nosal.
Osoby, które preferują spędzać wieczóry i poranki w bardziej spokojnym otoczeniu, mogą natomiast postawić na mniejsze miejscowości położone w okolicach Zakopanego - w ich przypadku świetnie sprawdzą się m. in. noclegi w Poroninie, Gliczarowie Górnym, Murzasichle czy w Kościelisku. Te niewielkie, przepięknie położone miejscowości to bowiem równie dobra baza wypadowa do odkrywania pięknych zakątków, których zdecydowanie nie brakuje w okolicach Zakopanego i Nosala!
Szlak na Nosal, czyli jaką drogą szybko i bezpiecznie dostaniemy się na sam szczyt?
Nosal to jeden z najbardziej dostępnych pod względem turystycznym szczytów w polskich Tatrach. Jego zdobyciu sprzyja dobrze wytyczona trasa turystyczna, która w zaledwie 40 min. zaprowadzi nas na sam szczyt Nosala, a przy okazji powoli do woli nacieszyć oczy pięknymi panoramami. Po drodze będziemy mogli podziwiać widoki na Tatry Wysokie, zobaczyć Giewont i Babią Górę w pełnej okazałości, a także podziwiać w dole panoramę Zakopanego i Kuźnic.
fot. adalbertus74 / AdobeStock, CC0
Jak dostać się na szlak na Nosal?
Szlak na Nosal ma swój początek w Kuźnicach. Jako że nie można się po nich przemieszczać samochodem, auto najlepiej pozostawić w Zakopanem, przy rondzie Jana Pawła II lub przy ul. Mieczysława Karłowicza. W obydwu lokalizacjach znajdziemy płatny parking - aby nie wydać zbyt dużo pieniędzy, warto rozeznać się w cenach, gdyż stawki mogą się między sobą znacząco różnić.
Po zaparkowaniu auta i uiszczeniu opłaty parkingowej, przychodzi pora na pierwszy etap naszej wycieczki - ok. 30-minutowy spacer z Ronda Jana Pawła II do Kuźnic, gdzie wejdziemy na szlak na Nosal.
W stronę Kuźnic możemy dostać się także busem, który kursuje z dworca PKS w Zakopanem. Jeden z jego przystanków mieści się tuż przy rondzie - można więc złapać go po zaparkowaniu samochodu i tym samym oszczędzić sobie półgodzinnej wędrówki w stronę Kuźnic. Bus dowiezie nas do Hotelu Murowanica, skąd można wyruszyć w dalszą, tym razem już pieszą, drogę na Nosal.
Od przystanku pod Hotelem Murowanica do kasy TPN możemy dostać się na dwa sposoby. Pierwszym wariantem dojścia do celu jest spacer ul. Przewodników Tatrzańskich w stronę Kuźnic i przejście zielonym szlakiem obok Tamy na Nosalu - kasa biletowa znajduje się za tamą.
Drugą opcją jest wędrówka przez Bulwary Słowackiego. Trafimy na nie skręcając przy postoju dorożek w lewo, tuż za Hotelem Murowanica, przechodząc przez most i skręcając następnie w prawo. Bulwary Słowackiego to dobre miejsce na pozostawienie samochodu - płatny parking znajdziemy przy ul. M. Karłowicza.
Opis szlaku na Nosal
Zielony szlak turystyczny to najłatwiejszych trasa turystyczna, która zaprowadzi nas prosto na Nosal. Jej pokonanie jest także świetnym początkiem przygody z Tatrami oraz doskonałą opcją na relaksujący spacer po górach dla rodzin z dziećmi. Zielony szlak turystyczny prowadzi z Kuźnickiej Polany przez Foluszowy potok i potok Bystra prosto na sam szczyt Nosala.
Szlak zielony nie jest zbyt wymagający, jednak na trasie zdarzają się bardziej strome i przez to niebezpieczne podejścia. Podczas jego pokrywania warto więc zachować ostrożność i mieć na oku zwłaszcza dzieci, jeśli zdecydowaliśmy się na rodzinną wyprawę.
Szlak jest dostępny przez cały rok, jednak w zimie warto na niego wejść tylko, jeśli mamy doświadczenie i odpowiedni ekwipunek. Przydatne okażą się zwłaszcza raczki, które pomogą bezpiecznie pokonywać najtrudniejsze odcinki. Na Nosalu nie grożą nam natomiast lawiny, problemem może być za to śliska, sprzyjająca upadkom nawierzchnia.
Zielony szlak na Nosal obfituje w piękne widoki - po drodze, w wielu miejscach jest świetnie widoczna panorama Kuźnic i całego Zakopanego. Na uwagę zasługują także bardzo ciekawe formacje skalne, które swoim wyglądem przypominają egzotyczne zwierzęta. Nie brakuje także malowniczo wysuniętych ponad przepaścią skał, z których również roztacza się piękny widok na okolicę.
fot. Nocowanie.pl
Tama pod Nosalem i kasa TPN
Pierwszym, wartym zatrzymania się miejscem jest stara, bo ponad 100-letnia Tama pod Nosalem. Tworzy ona niewielki, ale bardzo malowniczy wodospad, przy którym warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tuż za tamą znajduje się kasa biletowa TPN, gdzie kupimy bilety i zapoznamy się z opisem Nosala oraz jego walorami przyrodniczymi na tablicy informacyjnej. Po zakupieniu biletów wchodzimy na właściwy szlak zielony, który zaprowadzi nas prosto na Nosal.
Początkowo przejście zielonym szlakiem może być nieco problematyczne. Pierwszy etap pieszej podróży jest bowiem dość stromy, ale nie powinien sprawić nadmiernych problemów. W celu ułatwienia pokonywania najtrudniejszych jego fragmentów, na niektórych odcinkach umieszczone zostały drewniane stopnie oraz poręcze, które zapewniają pewne oparcie stopom i dłoniom. Im wyżej wchodzimy, tym piękniejsze widoki - warto więc od czasu do czasu robić sobie przerwę i podziwiać panoramę - rekompensuje ona wszelkie trudy!
Formacje skalne i Dziura pod Nosalem
Trasa wiedzie początkowo przez gęsty las, który przerzedza się w wyższych jej partiach. W mniej więcej połowie drogi, na szlaku napotkamy charakterystyczne skały, które stanowią świetny punkt widokowy. Niektóre spośród nich swoim wyglądem przypominają zwierzęta, innym przywodzą na myśl małpy - ten etap trasy będzie interesujący zwłaszcza dla najmłodszych, którzy mogą puścić wodze wyobraźni i spróbować odgadnąć, co przypomina im dana formacja skalna.
Oprócz formacji skalnych, Nosal słynie także w jaskini o ciekawej nazwie Dziura pod Nosalem. Jest to niewielka, bo licząca sobie ok. 12 metrów pozioma jaskinia, która nie jest jednak udostępniona do zwiedzania dla turystów. Możemy więc sobie tylko wyobrażać, jakie skarby kryje jej wnętrze. Dziura pod Nosalem jest zlokalizowana w Dolinie Bystrej. Wejście do niej mieści się w północno zachodnia stoku Nosala, na wysokości ok. 996 m n.p.m.
Szczyt Nosala i malownicza panorama
Po ok. 40-mintowym spacerze z Kuźnic docieramy do szczytu Nosala. Wejście na wierzchołek góry jest dość łatwe - na szczyt wiedzie bowiem szeroka ścieżka, która biegnie tuż obok przepaści. Nie ma jednak czego się bać, gdyż miejsca jest wystarczająco dużo, aby bezpiecznie ją pokonać. Od przepaści ścieżkę oddziela skalne wzniesienie, na którym można na chwilę przysiąść i odpocząć po trudach wspinaczki.
fot. Nocowanie.pl
Na szczycie Nosala czeka nas natomiast nagroda - piękna panorama obejmująca całą okolicę. Z tego miejsca świetnie widoczne są Kuźnice i Zakopane oraz górujące ponad nimi tatrzańskie szczyty, w tym m. in. Krokiew, Koszysta, Kozi Wierch, Kasprowy Wierch, Giewont, Granaty, Goryczkowe Czuby, Buczynowe Turnie i wiele innych. Widok jest szczególnie niesamowity tuż po wschodzie lub przed samym zachodem słońca.
fot. Nocowanie.pl
Zajrzyj: 7 rzeczy, w których Tatry są lepsze od Alp
Zejście z Nosala i droga powrotna w kierunku Kuźnic
Drogę powrotną możemy pokonać po własnych śladach, podążając tym samym szlakiem, którym dostaliśmy się na Nosal lub obrać alternatywny wariant przez Nosalową Przełęcz. Ta druga opcja jest szczególnie warta uwagi z jednego, kluczowego powodu - jest to łatwy szlak, gdyż jest mniej stromy niż zejście w dół tą samą drogą.
Warto go wybrać z jeszcze jednej przyczyny - z Nosalowej Przełęczy będziemy mogli podziwiać kolejne piękne widoki, tym razem w kierunku Doliny Olczyskiej, Małego i Wielkiego Kopieńca i Wielkiego Wołoszyna.
Przełęcz Nosalowa jest rozdrożem, na którym możemy wybrać zielony szlak i dojść nad potok Bystra lub żółtym szlakiem podążyć do Doliny Olczyskiej, na Polanę Olczyską i dalej na Wielki Kopieniec. Z tego miejsca odbija także niebieski szlak, którym dotrzemy z kolei do Czarnego Stawu Gąsienicowego i do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Chcąc powrócić do Zakopanego, warto więc wybrać pierwszy spośród wymienionych szlak zielony, który zaprowadzi nas prosto do Kuźnic, a konkretnie pod stację kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Stąd wygodnie dotrzemy natomiast do Zakopanego, na Rondo Jana Pawła II, przy którym rozpoczęliśmy swoją przygodę z Nosalem.
Zarezerwuj: Noclegi z widokiem na góry
Komentarze