Nowa atrakcja turystyczna w Krakowie. Powstanie smoczy szlak?
Kraków to bez wątpienia jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, zarówno przez naszych turystów i gości z zagranicy. Chyba każdy, przynajmniej raz w swoim życiu, miał okazję być tu na wycieczce szkolnej. Obowiązkowym punktem była wizyta na Wawelu i u Smoka Wawelskiego, którego pomnik znajduje się u jego podnóża. I to właśnie ze smokiem związana jest atrakcja, która wkrótce powstanie w stolicy Małopolski.
Wrocław ma swoje krasnale, Białystok od niedawna - figurki misiów, Lublin może pochwalić się pierwszą figurką koziołka, która zapoczątkowała szlak koziołków. Już niedługo, każdy kto będzie miał okazję przebywać w Krakowie, będzie mógł również i tu podziwiać podobną instalację. Będzie ona związana z najbardziej charakterystycznym symbolem tego miasta, a mianowicie - Smokiem Wawelskim.
Zobacz również:
Lublin zyska nową atrakcję! Powstanie szlak koziołków?
Nowa wyjątkowa atrakcja Białegostoku. Gdzie się znajduje?
Co prawda, tuż pod Wawelem znajduje się rzeźba Smoka, przy której turyści z całej Polski i Europy robią sobie pamiątkowe zdjęcia i to już od 50 lat, w związku z czym, ta okrągła rocznica zostanie wkrótce uświetniona przez kolejne atrakcje związane właśnie ze Smokiem Wawelskim.
W Krakowie powstanie smoczy szlak?
Rocznica 50-lecia to w wielu przypadkach wyjątkowy powód do radości i świętowania. Tak jest też w przypadku Smoka Wawelskiego. W 2022 roku zorganizowane zostaną w Krakowie liczne wydarzenia i koncerty, mające uświetnić ten wspaniały jubileusz. Jedną z inicjatyw, którą planuje się wdrożyć w życie w najbliższym czasie jest powstanie tzw. “smoczego szlaku”.
Przeczytaj koniecznie: Polskie miasta na weekend i nie tylko - Kraków
O jego powstaniu zdecydowali mieszkańcy stolicy Małopolski, popierając swoimi głosami projekt opracowany w ramach Budżetu Obywatelskiego: „Smoczy szlak na wzór wrocławskich krasnali – smok co krok”. Zakłada się, że figurki smoków pojawią się w ścisłym centrum miasta, a także w dzielnicach: Zwierzyniec, Grzegórzki, Podgórze i Krowodrze.
Kiedy turyści będą mogli podziwiać smoki na ulicach Krakowa?
Wszystko wskazuje na to, że oficjalne otwarcie “smoczego szlaku” będzie miało miejsce w 2022 roku. Rozpoczęto już prace nad wytyczeniem szlaku i stworzeniu figurek, które będą cieszyć oczy mieszkańców i turystów.
Zakłada się, że smoki staną się pewnego rodzaju przewodnikami po mieście. Przy każdej figurce ma znaleźć się kod QR, który będzie odsyłał do historii Krakowa i miejsca, w którym znajduje się konkretna figurka smoka.
Wiadomo też, że pojawi się m.in. Smok geodeta, Smok malarz, Smok sportowiec i Smok AGH.
Legenda o Smoku Wawelskim - jedna z najbardziej znanych polskich legend
To właśnie od Smoka Wawelskiego wszystko się zaczęło. To właśnie z nim związana jest najbardziej znana polska legenda. Był to stwór, który przed wiekami terroryzował mieszkańców grodu Kraka. Zamieszkiwał on jamę pod wawelskim wzgórzem. Przerażeni mieszkańcy musieli dostarczać bestii ofiary z bydła, a według niektórych podań smok pożerał tylko dziewice.
Próbowano pokonać smoka na wszystkie możliwe sposoby. Nie udało się to jednak żadnemu z rycerzy. Dokonał dopiero tego szewc Skuba. Zrobił to w sposób bardzo podstępny - wypchał barana siarką i postawił przed smoczą jamą. Głodny potwór pożarł baranka i w ten sposób wpadł w zastawioną przez Skubę pułapkę. Siarka sprawiła bowiem, że poczuł wielki ból i palenie w gardle. Aby ugasić pragnienie, pił wiślaną wodę – tak długo, aż pękł. W grodzie zapanowała wielka radość, a bohaterski szewc został sowicie wynagrodzony.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?
Goscinne Avocado Noclegi Pracownicze w Krakowie
Kraków, ul. Gromady Grudziąż
Noclegi pracownicze Kraków 10Zaplanuj swoją podróż i wybierz najlepszy nocleg w Krakowie
Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie wyjątkowy dla każdego, kto zdecyduje się odwiedzić Kraków. Pamiętaj, że to miasto oferuje o wiele więcej wspaniałych zabytków i miejsc, które każdy turysta powinien odwiedzić!
Źródło: Wiadomości Turystyczne
Komentarze