Nowa wystawa w Muzeum Nadwiślańskim
Wyczółkowski, Mehoffer, Malczewski, Fałat, Hoffman Weiss – prace czołowych artystów malarstwa polskiego z XIX i XX wieku można oglądać w Muzeum Nadwiślańskim. Wystawa „Oddychać powietrzem prawdziwej sztuki” trwać będzie do połowy lipca.
Zaprezentowana w Kazimierzu kolekcja zawiera liczne prace malarzy młodopolskich, ale także awangardowych i współczesnych. Pejzaże, portrety, martwa natura, architektura, tkanina artystyczna – przekrój tematyczny zaprezentowanych na wystawie zbiorów pochodzących z kolekcji prywatnych jest spory. Wszystkie prace łączy idea miejsca.
- Rozumiemy ją wielorako. Wychodzimy od fizycznie określonego, konkretnego miejsca, odczytywanego jako topos Arkadii – mówili organizatorzy wystawy. - Takim miejscem dla Wojciecha Weissa była Kalwaria Zebrzydowska, dla Juliana Fałata najpierw Osiek koło Oświęcimia, później jego ukochana Bystra koło Bielska-Białej. Pokazujemy prace artystów, którzy związani byli z małymi ośrodkami zwanymi kolonią artystyczną, gdzie uciekali od zgiełku miasta, i gdzie mogli stworzyć swoją własną malarską rzeczywistość. Dawało to im poczucie wolności. Stanisław Kamocki, Stefan Filipkiewicz, Tytus Czyżewski czy Leon Wyczółkowski wyjeżdżali do Zakopanego. Czesław Rzepiński przebywał w Krzemieńcu (obecnie na Ukrainie), gdzie brał udział w Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wlastimil Hofman osiadł w przedwojennej kolonii artystycznej, jaką była Szklarska Poręba.
To wiąże się blisko właśnie z kwestią kolonii artystycznej, której popularyzacja – nie tylko w aspekcie Kazimierza Dolnego jest jednym z zadań Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Zresztą i akcentów kazimierskich także na wystawie nie brakuje. Wystawę niejako otwiera obraz S. Grońskiego „Kazimierz nad Wisłą z 1905 r. który na tle kamienicy Gdańskiej pokazuje niezwykle barwny targ na rynku, ale też staje się poniekąd dokumentem zmian, jakie dokonały się w Miasteczku od tamtego czasu. Drugie dzieło to talerz z porcelany wałbrzyskiej z przedstawioną w chłodnej tonacji kamienicą Celejowską autorstwa Leszka Nowosielskiego.
Kuratorami wystawy są: Dorota Seweryn-Puchalska oraz dr Seweryn Kuter. Wystawa będzie czynna od 31 marca do21 lipca 2019 w Galerii Wystaw Czasowych w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym przy Rynku.
Fragment wernisażu zobaczyć można na Facebooku.
Komentarze