Nowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa od 28 grudnia
Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawił nowe zasady, które wchodzą w życie 28 grudnia 2020 i będą obowiązywać do 17 stycznia 2021. Ponownie zaostrzane są ograniczenia w działaniu obiektów noclegowych i stoków narciarskich, zamknięte będą także galerie handlowe.
Hotele i stoki narciarskie zostaną zamknięte
Stało się to, czego obawiali się przedsiębiorcy z branży turystycznej. Rząd ponownie zamyka stoki narciarskie oraz obiekty noclegowe. Oznacza to, że można zapomnieć o wyjeździe sylwestrowym czy feriach poza domem. Co więcej, zakaz przyjmowania gości dotyczy również osób w podróży służbowej!
Z noclegów mogą korzystać wyłącznie:
- medycy,
- pracownicy służb mundurowych,
- pacjenci szpitali specjalistycznych,
- wyjątkiem są także ośrodki COS i hotele pracownicze.
Zwrot zaliczki / zadatku w czasie kwarantanny narodowej
W związku z nowymi obostrzeniami, które poznaliśmy na konferencji ministra zdrowia, wiele osób stanęło przed problemem dotyczącym wyjazdów sylwestrowych i podczas ferii zimowych. Jako że nie dojdą do skutku, turyści zastanawiają się, co z wpłaconymi zaliczkami oraz zadatkami?
- Gdy usługa nie zostanie wykonana z winy turysty, zadatek przepada na rzecz właściciela, ale zaliczka zostaje zwrócona turyście.
- Gdy usługa nie może zostać wykonana z winy właściciela obiektu noclegowego, wtedy turyście przysługuje zwrot dwukrotności zadatku, natomiast zaliczka ma zostać zwrócona w takiej samej kwocie.
- Gdy, tak jak teraz, usługa nie może zostać wykonana z przyczyn niezależnych, wtedy zarówno zaliczka, jak i zadatek są zwracane w takiej samej kwocie, w jakiej zostały zapłacone.
- Zamknięte będą galerie handlowe, poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami i sklepami z książkami, prasą itp. Otwarte pozostają jednak wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
- Infrastruktura sportowa dostępna będzie tylko w ramach sportu zawodowego.
- Osoby, które przyjeżdżają do Polski transportem zorganizowanym będą musiały poddać się 10- dniowej kwarantannie.
Przedłużone zostają obostrzenia, które obowiązują w tej chwili, czyli zakaz przemieszczania osób poniżej 16 roku życia w godzinach 8:00-16:00 bez opieki, ograniczenia w transporcie zbiorowym, działaniu restauracji czy klubów fitness itp.
Ograniczenia dotyczące sylwestra
Podczas konferencji prasowej przedstawione zostały również zasady dotyczące tegorocznego sylwestra. Najważniejsza kwestia to zakaz przemieszczania się pomiędzy godziną 19:00 w sylwestra a 6:00 w Nowy Rok. Oznacza to, że będziemy musieli pozostać w domach – poza wyjątkami, jak czynności służbowe i inne ujęte w rozporządzeniu.
Komentarze (78)
Ex Kuracjusz
55.20
Nocowanie.Pl
Wszystkie kwestie zostały objaśnione w naszym artykule: https://www.nocowanie.pl/kto-moze-korzystac-z-noclegow-podczas-obostrzen.html
Tomek
Artur
Pat
Dawid
Ssss
"usługi hotelarski" dotyczą wszystkich obiektów a nie tylko hoteli i w związku z tym najem mieszkań/apartamentów z pkd 55.20Z także jest zabroniony?
Agnieszka
OOL
Mam Obiekt ogrodzony na którym znajduja sie 4 domki odgrodzone od siebie i czy moge je wynajac na sylwestra ?
Agnieszka
Tomek
L. L
Pat
Nocowanie.Pl
Hotelarz
Nocowanie.Pl
Gośc
Pytanie
Wqwq
Beata
Hotelarz
Pytający
Kaś
Ola
Grzegorz
a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług
z tym związanych.
Co to znaczy krótkoterminowe? Jak interpretować ten zapis? Po ilu dniach świadczenia usługi przestaje ona być krótkoterminowa?
Sad
Kasia
1) hotele - obiekty posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych,
świadczące szeroki zakres usług związanych z pobytem klientów;
2) motele - obiekty położone przy drogach, dysponujące parkingiem, posiadające co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych;
3) pensjonaty - obiekty posiadające co najmniej 7 pokoi, świadczące dla swoich klientów całodzienne wyżywienie;
4) kempingi (campingi) - obiekty strzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach, samochodach mieszkalnych (campobusach) i przyczepach samochodowych, przyrządzanie posiłków, parkowanie samochodów, a także świadczące
usługi związane z pobytem klientów; obiekty te mogą dodatkowo umożliwiać nocleg w domkach turystycznych lub
innych obiektach stałych;
5) domy wycieczkowe - obiekty posiadające co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowane do samoobsługi klientów oraz świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;
6) schroniska młodzieżowe - obiekty przeznaczone do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowane
do samoobsługi klientów;
7) schroniska - obiekty zlokalizowane poza obszarami zabudowanymi, przy szlakach turystycznych, świadczące minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów;
8) pola biwakowe - obiekty niestrzeżone, umożliwiające nocleg w namiotach.
Co natomiast z domkami i apartamentami?
Domkiwid
Sad
z tym związanych." a więc także apartamentów, itp
Zakładam ze w nowym rozporządzeniu także użyte będzie to sformułowanie
Nocowanie.Pl
Sssad
(zalezy co pan rozumie przez "prywatne" jeśli przez prywate rozumie pan ich wynajecie nawet na 1 dzień bez rejestracji w urzędzie miejskim i bez odprowadzania podatku od us i innych opłat lokalnych - czyli nielegalnie ;) to może pan wszystko ale do czasu aż złapią ;D0
Nocowanie.Pl
Antek
Nocowanie.Pl
mmalarewiczo2pl
Nocowanie.Pl
Patrycja
Aga
Aga
Polak Potrafi
Nocowanie.Pl
Jak