Nowe obserwatorium na Śnieżce? Są wstępne plany!

Nowe obserwatorium na Śnieżce? Są wstępne plany!

Karkonosze są jednym z najchętniej odwiedzanych regionów górskich w Polsce. Głównym celem niemal każdej wyprawy i najwyższym szczytem tego pasma jest Śnieżka. Najbardziej charakterystycznym punktem tego szczytu jest tutejsze obserwatorium. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku doczekamy się zupełnie nowego obserwatorium. Co się zmieni?

Podczas każdego wypoczynku w Karkonoszach, celem wielu wypraw górskich jest najwyższy i najpopularniejszy szczyt Karkonoszy, czyli Śnieżka (1602 m n.p.m.). Sama góra jest zbudowana z granitu oraz hornfelsów (skał metamorficznych). W opinii wielu turystów, Śnieżka uznawana jest za wygasły wulkan - może świadczyć o tym kształt, charakterystyczny dla większości wulkanów, znajdujących się na świecie. W rzeczywistości, nie ma żadnych źródeł, które potwierdzają, że Śnieżka była niegdyś wulkanem, więc spokojnie możemy ją zdobywać podczas naszych wypraw.

 

 

 


Śnieżka jest szczytem wyjątkowym z wielu powodów. Samo jej zdobycie wcale nie jest takie proste. Na sam szczyt prowadzi kilka malowniczych szlaków górskich, zarówno z Karpacza, jak i z Czech. Ciekawą kwestią w przypadku Śnieżki jest sam klimat - zbliżony do tego, z którym mamy do czynienia na kole podbiegunowym. Tu nawet w upalne dni, z którymi mamy do czynienia w centrum Karpacza, może być naprawdę zimno - kurtki obowiązkowe! Występowanie tego specyficznego klimatu spowodowało wykształcenie roślinności alpejskiej, którą można spotkać już na niższych wysokościach.


Sprawdź również: Karpacz, czy Szklarska Poręba?


Wspomniany klimat spowodował, że temperatury panujące na Śnieżce są niskie, a śnieg znajduje się tu od października aż do końca maja. Na samym szczycie bardzo często wieją również huraganowe wiatry, jak też można zaobserwować bardzo rzadkie zjawiska, takie jak ognie św. Elma, widmo Brockenu, czy gloria. Przy sprzyjającej pogodzie, widoczność ze Śnieżki wynosi nawet 200 kilometrów. Warto podjąć trud wspinaczki na ten popularny szczyt Karkonoszy, szczególnie, że na jego szczycie znajduje się popularne obserwatorium meteorologiczne. 

 

 

Dom Tyrolski pod Dębem

Dom Tyrolski pod Dębem

Mysłakowice, ul. 1-go Maja

Domki Mysłakowice 9.9
Willa Izbica

Willa Izbica

Karpacz, ul. Kościuszki

Pensjonaty Karpacz 9.8

 

 


Poszukujesz noclegu w Karpaczu? Sprawdź nasze propozycje!


Projekt #NowaŚnieżka - jakie zmiany czekają na nas na szczycie Śnieżki?


Projekt #NowaŚnieżka jest jednym z kluczowych projektów, które mają zostać zrealizowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej do 2025 roku. Zmianie ma ulec przede wszystkim budynek, w którym obecnie mieści się wspomniane obserwatorium. Jego dolna część ma stanowić miejsce spotkań i schronienia wszystkich miłośników górskich wędrówek po Karkonoszach. 


Koszt całej inwestycji szacowany jest na około 3,3 mln euro. Prowadzone prace mają zostać zaplanowane stosownie do możliwości ich wykonywania w sezonie letnim i zimowym.


Same działania są niezwykle trudne, przede wszystkim ze względu na panujące tutaj warunki. Stąd tak długi czas prowadzenia prac remontowych, bo nie zawsze będzie możliwość, by je w pełni realizować. 


Co się zmieni w poszczególnych latach?


Prace, zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, zostały zaplanowane na 4 lata - tak, by można je zrealizować w pełni bezpiecznie. Inwestycja nie powinna wpłynąć na jakiekolwiek utrudnienia dla turystów. Możemy być pewni, że w tych latach dalej będziemy mogli z powodzeniem zdobywać Śnieżkę.


Kalendarium prac:


  • 2021 rok - początek prac zabezpieczających poszycie dachowe dwóch dysków WOM Śnieżka - środkowego i górnego

  • 2022 rok - wzmocnienie konstrukcji zewnętrznej dysku dolnego, w którym planowane jest uruchomienie punktu dla turystów; opracowanie dokumentacji projektowej instalacji wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej dla wszystkich obiektów użytkowych na Śnieżce; opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej remontu generalnego dysku dolnego;

  • 2023 - 2025 rok - rozpoczęcie prac budowlanych, instalacyjnych, kanalizacyjnych, teletechnicznych i energetycznych wszystkich obiektów, znajdujących się na Śnieżce;

  • 2023 - 2025 rok - generalny remont dysku dolnego.


W czym tkwi wyjątkowość obserwatorium na Śnieżce?


To bez wątpienia najbardziej charakterystyczny punkt Śnieżki, który można zaobserwować z wielu popularnych miejscowości, znajdujących się w Karkonoszach. Najbardziej charakterystyczny jest jego kształt - przypomina spodek kosmiczny. Budowa została rozpoczęta w 1966, a zakończona w 1974 roku. Od 1985 roku obserwatorium nosi imię mgra Tadeusza Hołdysa, który był długoletnim kierownikiem obserwatorium.


Warto podkreślić, że tradycja obserwacji meteorologicznych na Śnieżce sięga 1824 roku. Początkowo obserwacje prowadzono z zabytkowej kaplicy św. Wawrzyńca, znajdującej się obok obserwatorium. W 1889 roku, z inicjatywy Johanna Pohla, w schronisku po stronie śląskiej, uruchomiono stację meteorologiczną II klasy.


Analizując samą konstrukcję obserwatorium, należy podkreślić, że składa się ono z 3 dysków: górnego, średniego i dolnego. W górnym znajduje się obserwatorium meteorologiczne, w średnim - zaplecze techniczne obserwatorium, a w dolnym ogólnodostępna restauracja, sklepik z pamiątkami, miejsce odpoczynku i toalety.


Ciekawostki związane z obserwatorium:


  • prowadzone są stąd obserwacje Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

  • najwyższa temperatura zanotowana w obserwatorium to 25,9 stopnia Celsjusza (1892 rok);

  • najniższa odnotowana temperatura to około -40 stopni, co przy porywistym wietrze jest zdecydowanie bardziej ekstremalne;

  • najwyższa zanotowana tu prędkość wiatru wyniosła 234 km/h w 2004 roku;

  • model Obserwatorium Wysokogórskiego na Śnieżce w skali 1:25 można obejrzeć w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach;

  • budynek Obserwatorium Wysokogórskiego na Śnieżce jest symbolem Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich we Wrocławiu.


Warto już dziś zaplanować swoją wyprawę na Śnieżkę. To bez wątpienia szczyt pełen wielu wyjątkowych tajemnic.



 

 

Źródło: 24jgora.pl


Następny artykuł Kiedy odmrażanie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!