Nowość nad Jeziorem Solińskim! Solina zyska turystyczną atrakcję

Nowość nad Jeziorem Solińskim! Solina zyska turystyczną atrakcję

Jezioro Solińskie jest jednym z bieszczadzkich hitów. To właśnie w okolice zalewu przyjeżdża najwięcej osób. Czekają tam na nich oczywiście malownicze zielone wzgórza, które odbijają się w tafli wody, oraz majestatyczna zapora. Już niedługo to wszystko będzie można zobaczyć z lotu ptaka!

Jak wynika z oświadczenia wydanego przez Polskie Koleje Linowe, już w przyszłym roku Solina zyska nową atrakcję turystyczną! Tuż przed wakacjami na zaporze odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano właśnie powstającą inwestycję, jaką jest kolej widokowa nad Jeziorem Solińskim!

Kolej widokowa w Solinie


W 2022 roku grupa PKL planuje uruchomienie nowoczesnego ośrodka turystycznego nad Jeziorem Solińskim. Takiej inwestycji w Polsce jeszcze było - trasa kolejki została wytyczona bezpośrednio nad zalewem, a jej długość wyniesie 1,5 kilometra! Budowa atrakcji już się rozpoczęła.

Rozpoczęcie budowy kolei widokowej nad zaporą w Solinie w roku 85-lecia Grupy PKL ma wymiar symboliczny. Chcielibyśmy, żeby nowy ośrodek PKL, który budujemy nad Soliną był główną atrakcją regionu. Turyści, którzy odwiedzą Solinę w przyszłym roku będą mogli zobaczyć piękne widoki i bieszczadzką przyrodę z zupełnie nowej perspektywy – wagonika kolei PKL – mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.


PKL ma duże doświadczenie w podobnych projektach, jest bowiem operatorem kolejki linowej na Kasprowy Wierch, kolei na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką czy Górę Parkową.

Zobacz atrakcje w okolicy Jeziora Solińskiego:


Kolej widokowa. Jak będzie wyglądać?


PKL zdradza, jak będzie wyglądać podróż wagonikiem kolejki widokowej. Przede wszystkim do każdego będzie mogło wejść osiem osób, a stacja początkowa zostanie zlokalizowana przy deptaku w Solinie. Stąd podróżni wyruszą aż na górę Jawor.

Jak czytamy w informacji PKL:

Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce.

Na stacji końcowej zaplanowano budowę 50-metrowej wieży widokowej, z której będzie można rzucić okiem na pokonaną trasę oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy Soliny! To jednak nie wszystko, ponieważ na zboczu Jawora inwestor zapowiada budowę parku tematycznego. Jak już wspomnieliśmy, inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2022 roku.  

To historyczna chwila dla gminy Solina, Bieszczad oraz całej polskiej turystyki. Budowana kolej widokowa PKL nad Zaporą w Solinie to dla naszego regionu ogromna szansa na uatrakcyjnienie tego miejsca. Realizowana inwestycja daje naszemu regionowi nowe otwarcie, rozszerzając ofertę turystyczną oraz stwarzając nowe miejsca pracy dla mieszkańców – mówi Adam Piątkowski, wójt gminy Solina.


Solina to hit Bieszczadów!


Nawet bez kolejki widokowej Solina jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w Bieszczadach. Turystów przyciągają tu zarówno same góry, jak też atrakcje Jeziora Solińskiego. W tej chwili przy akwenie skupia się letnie życie okolicy - można korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego, relaksować się na plaży czy wybrać się na rejs statkiem po jeziorze.

Oczywiście każdy turysta musi wybrać się na zaporę, która 650 metrów długości oraz ponad 80 metrów wysokości. Rozciąga się stamtąd doskonały widok na miejscowość oraz położony niżej zalew. W środku działa hydroelektrownia, udostępniona dla zwiedzających. Trzeba jednak pamiętać, że wnętrze zapory obejrzymy tylko w towarzystwie przewodnika!


Szlaki turystyczne w Solinie


Oprócz zapory na Jeziorze Solińskim oraz samego zalewu, Solina ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. Są to przede wszystkim piesze szlaki, odpowiednie nawet dla mniej doświadczonych turystów. Jedynym utrudnieniem może być dystans, jaki trzeba pokonać na niektórych trasach.

Wytrwałym piechurom można polecić pętlę Zielone Wzgórza nad Soliną. Przejście całego szlaku zajmie około 5 godzin. Po drodze można jednak podziwiać malownicze widoki na Jezioro Solińskie i Jezioro Myczkowieckie, a także na masyw Kozińca oraz pasmo Żukowa. Przechodząc przez Myczków, warto zwiedzić Muzeum Bojków, upamiętniające dawnych mieszkańców Bieszczadów.

Inna propozycja to szlak na Korbanię, wznoszącą się na wysokość 894 m n.p.m. Może nie jest imponująca, ale znajdująca się na jej szczycie wieża widokowa pozwala dokładnie przyjrzeć się pięknej okolicy. Widać stąd bowiem nie tylko zalew, ale i wiele bieszczadzkich wzniesień. Z ich rozpoznaniem nie powinno być większych problemów, ponieważ na wieży umieszczona została panorama, ułatwiająca rozeznanie w terenie.

Zobacz noclegi z widokiem na Jezioro Solińskie:


Źródło: pkl.pl


Następny artykuł Bon turystyczny w Krynicy...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!