Nowy szlak górski w Beskidach. Wiemy kiedy i gdzie powstanie
Wybierając góry na miejsce swojego urlopu, przede wszystkim za wszelkę cenę dążymy do tego, by zdobywać najpiękniejsze górskie szczyty. Prowadzą na nie najpiękniejsze szlaki górskie. Są nieco bardziej wymagające, niektóre niezwykle trudne, ale i takie, które bez problemu pokonają nawet dzieci. Do wyboru jest mnóstwo tras, a wkrótce przybędzie kolejna. Wiemy już, kiedy i gdzie powstanie zupełnie nowe szlak górski w Beskidach.
Wiosna, lato, jesień, zima - nie ulega żadnej wątpliwości, że o każdej porze roku, w popularnych miejscowościach górskich można spotkać tłumy turystów. Wypoczywające tu osoby, najczęściej decyduje się na domki Tatry, czy apartamenty Karkonosze. Cel każdej wyprawy, najczęściej jest taki sam - zdobywać popularne szczyty górskie, do których zaprowadzą nas najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce. Za najbardziej wymagające i najtrudniejsze uchodzą szlaki w Tatrach. Każda, nawet najniższa góra, może okazać się niezwykle trudna do zdobycia. Bo szlaki mogą być naprawdę bardzo wymagające. A jak będzie wyglądał zupełnie nowy szlak, który powstanie w Beskidach. Dokąd będą mogli się nim udać turyści, którzy zdecydują się na kwatery i pokoje w Beskidach?
Zobacz koniecznie: Zimowy urlop w Beskidzie Śląskim. Dlaczego warto?
The Loop - zupełnie nowy szlak w Beskidach
Beskidy oferują wiele wspaniałych przeżyć, związanych z wypoczynkiem w górach. Są tu zarówno piękne szczyty, jak i atrakcje turystyczne w Beskidach, które przyciągają turystów z całej Polski. A będzie jeszcze lepiej, bo w dniu 8 lutego 2023, w ratuszu w Bielsku-Białej podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia wyjątkowego szlaku górskiego o nazwie The Loop, który jak sama nazwa wskazuje, będzie miał formę pętli.
Wytyczona trasa ma mieć aż 250 km długości, a jej pokonanie, zgodnie z szacunkami, powinno zająć dwa tygodnie. Dlatego, dobrą opcją będzie wybór ulubionej kategorii noclegu i zaplanowanie wolnego czasu tak, by przejście w całości tego szlaku, było w pełni możliwe.
Będzie on o tyle wyjątkowy, że poprowadzi przez te najpopularniejsze górskie szczyty w Beskidach. A będzie rozciągał się przez Szyndzielnię, Klimczok, Błatnią, Brenną, Równicę, Czantorię Wielką, Stożek, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, Węgierską Górkę, koło Stacji Abrahamów i Słowianki, przez Rysiankę, Halę Miziową i Pilsko, później na Markowe Szczawiny i stację na Jaworzynie, pętlą wokół Babiej Góry, do Zawoi i przez Jałowiec do Chaty Adamów, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę, przez Beskid Mały do Międzybrodzia i na Górę Żar, Rogacz, Magurkę, Kozią Górę i znów na Szyndzielnię.
Poznaj: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?
Kiedy szlak zostanie udostępniony dla turystów?
Nastąpi to już całkiem niedługo, bo pod koniec maja 2023. Warto podkreślić, że szlak powstaje z inicjatywy Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną Beskidy i PTTK. Dokładna planowana data otwarcia szlaku to 27 maja 2023.
Turyści, którym uda się przejść pętlę w całości, otrzymają specjalną odznakę. Udział w projekcie mają również schroniska górskie, a także samorządy, stowarzyszenia, instytucje kultury i firmy z branży turystycznej, które znajdują się na trasie The Loop.
Pomysłodawcą szlaku jest natomiast marketingowiec Mateusz Zmyślony, odpowiedzialny m.in. za strategię promocyjną Bielska-Białej, który już w październiku przeszedł testowo tę trasę. Nowy szlak górski również ma swoje logo. Znajduje się na nim jego nazwa, która została wpisana w okrąg, a podwójne litery o zastąpione są znakiem nieskończoności, co odnosi się nie tylko do tego, że trasa ma formę pętli, ale również, że można ją przemierzać w nieskończoność.
Sprawdź: Bielsko-Biała i okolice - co warto zobaczyć?
Jak podkreśla Urząd Miejski w Bielsku-Białej, powstająca inicjatywa powinna przyczynić się do promocji regionu. Miasto liczy na to, że turyści chętnie będą tu korzystać ze świetnie rozwiniętej bazy noclegowej:
The Loop to nowy, kompleksowy produkt turystyczny, który w całości oparty jest na szlakach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i zintegrowany z siecią schronisk górskich. To ambitna trasa wykorzystująca duże odcinki istniejących tras turystycznych w Beskidach Śląskim i Żywieckim wraz z fragmentem Beskidu Małego. Jej przejście oznacza konieczność pokonania około 250 kilometrów przy łącznym przewyższeniu przekraczającym 20.000 metrów, a to więcej niż przewyższenie na np. West Highland Way w Szkocji czy GR 20 na Korsyce – najtrudniejszym szlaku górskim w Europie. Cechą charakterystyczną The Loop jest fakt, że szlak ma swój początek w tym samym miejscu, w którym się kończy – czyli na bielskiej polanie pod Dębowcem. Trasa zaprojektowana jest w oparciu o założenie, że da się ją pokonać w czasie dwutygodniowego urlopu, mając po drodze dostęp do noclegów w wysokim, jak na warunki górskie, standardzie - informuje Urząd Miejski w Bielsku-Białej.
Planujesz wyruszyć na wędrówkę nowym szlakiem? Sprawdź noclegi w Beskidach:
Wszystko wskazuje na to, że wędrówka tym szlakiem będzie czymś wyjątkowym. Beskidy to nie tylko piękne szczyty, ale również wspaniałe warunki do spędzania wolnego czasu w bliskości przyrody. Tu jest po prostu pięknie!
Komentarze (2)