Nowy Wiśnicz - wyjątkowe magnackie miasteczko. Pomysł na wakacyjny weekend

Nowy Wiśnicz - wyjątkowe magnackie miasteczko. Pomysł na wakacyjny weekend

Nowy Wiśnicz to urokliwe miasteczko położone w województwie małopolskim, nieopodal Krakowa. Jego największą atrakcją, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i gminy, jest zamek, który można zobaczyć już z daleka (mimo że znajduje się on w Starym Wiśniczu). W Nowym Wiśniczu można również znaleźć kilka innych interesujących miejsc i zabytków, takich jak klasztor czy pomnik Stanisława Lubomirskiego.

Planując swoje wymarzone wakacje, warto jest wziąć pod uwagę takie mniej popularne miejsca. W przypadku Małopolski, większość osób wybiera domki Tatry, czy apartamenty Kraków. A warto jest wziąć pod uwagę Nowy Wiśnicz. Warto poświęcić mu nieco więcej czasu, szczególnie, że znajduje się w naprawdę atrakcyjnej lokalizacji województwa małopolskiego, bo niedaleko Bochni.


Zobacz: Małopolska - spokojne miejsca na wakacje


Nowy Wiśnicz - klimatyczne miasto województwa małopolskiego


Każde miasto ma swoje wyjątkowe atrakcje turystyczne. W przypadku Nowego Wiśnicza jest to przede wszystkim zamek. Dobrze jest pozostawić samochód na Rynku i podążając uliczkami, udać się na zwiedzanie. Parking jest bezpłatny, ale warto pamiętać, że w niedzielę w godzinach Mszy Świętej może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca.



fot. Tygrys s Kotem / zdjecia.nocowanie.pl

Dojazd z Krakowa zajmuje około 50 minut, a z Bochni – 12 minut. Zwiedzanie miasteczka, z wyłączeniem zamku powinno zająć około 2 godzin.


Sprawdź: Jak uniknąć korków podczas wakacyjnych wyjazdów?


Atrakcje w Nowym Wiśniczu - co warto tu zobaczyć?


Na Rynku w Nowym Wiśniczu znajdują się ciekawe zabytki. Na jego środku stoi imponujący Ratusz, wybudowany na przełomie 1616 i 1620 roku. Pomysłodawcą jego budowy był Stanisław Lubomirski. Obecnie w budynku Ratusza mieści się siedziba Rady Miejskiej, Urząd Stanu Cywilnego oraz Miejska Biblioteka Publiczna.


Tuż obok Ratusza znajduje się pomnik Stanisława Lubomirskiego, który był założycielem i fundatorem miasta. Pomnik został odsłonięty w 1995 roku i teraz dumnie stoi pomiędzy drzewami. Lubomirski trzyma w rękach przywileje nadane przez króla Zygmunta III Wazę. Warto poznać historię tego wybitnego człowieka.



fot. krystyna58 / zdjecia.nocowanie.pl

Poznaj: Najpopularniejsze miejsca w województwie małopolskim


Kolejnym punktem zwiedzania Nowego Wiśnicza powinien być pomnik Jana Matejki, odsłonięty w 1993 roku. Znajduje się on również przed Ratuszem. Nieco dalej mieści się Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Słynny malarz, gdy był młody, często przyjeżdżał do Nowego Wiśnicza, aby odwiedzić swoich przyjaciół.


W następnej kolejności, warto udać się w kierunku wschodnim i dojść do figury Chrystusa Króla. W wiosenne i letnie dni, warto odwiedzić Park 400-lecia, skąd będziecie mieć wspaniały widok na zamek. Park został założony kilka lat temu, z okazji 400-lecia lokacji Nowego Wiśnicza. Na jego terenie znajdują się:


- Amfiteatr leśny,

- Plenerowe szachy,

- Ścieżka z makietami zamków,

- Ścieżka spacerowa,

- Plac zabaw,

- Kapliczka,

- Pomnik pamięci,

- Muzeum pamiątek po Janie Matejce – tzw. Koryznówka,

- Zamek Kmitów i Lubomirskich.


Kamiennymi schodami warto wyruszyć na górę, by dojść pod bramy zakładu karnego. Dawniej w tym miejscu znajdował się Klasztor Karmelitów Bosych, założony przez Lubomirskiego jako wotum dziękczynne za wygraną w bitwie pod Chocimiem. W przeszłości mieściło się tam również niemieckie więzienie. W 1944 roku przywieziono tam skradzione przez Niemców cenne obrazy: „Rejtan”, „Batory pod Pskowem” oraz „Unia Lubelska”.


Zamek w Nowym Wiśniczu - zwiedzanie, godziny otwarcia, bilety


Godziny otwarcia, cennik i zwiedzanie zamku są dostępne na jego stronie internetowej. Do zamku można trafić bardzo łatwo, wystarczy kierować się znakami prowadzącymi po alejce spacerowej. Zamek ufundował Jan Kmita, który w latach 70. XIV wieku pełnił funkcję starosty ruskiego, sieradzkiego i krakowskiego. Budowla jest w bardzo dobrym stanie, chociaż kiedyś była bardzo zniszczona. W środku znajdują się fotografie obrazujące wygląd zamku sprzed wielu lat. Obecnie zamkiem administruje Muzeum Ziemi Wiśnickiej.



fot. Marelbu / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz również: Zamek w Melsztynie w zupełnie nowej odsłonie. Co się zmieni?


Bilet normalny na zwiedzanie zamku kosztuje 20 złotych, a ulgowy – 9 złotych.


W zamku można zobaczyć:


- dziedziniec zewnętrzny – XVII-wieczna brama wjazdowa, studnia, barokowy portal,

- dziedziniec wewnętrzny – loggia i okna iluzjonistyczne,

- I piętro – komnata szeptów, sala pod ptakami, sala Herkulesa, sala z makietami,

- II piętro – baszta turecka, barokowy portal i malowidła ścienne, panorama miasta z tarasu widokowego, złocony plafon, sala balowa,

- kaplica i krypta grobowa – iluzjonistyczne dekoracje kopuły, prezbiterium kaplicy, sarkofag Stanisława Lubomirskiego, sklepienie i chór kaplicy.


Ciekawym elementem wyposażenia zamku jest Bastion VR. To nowatorska próba przedstawienia historii przy pomocy najnowszych technologii. Dzięki specjalnemu urządzeniu zakładanemu na głowę i oczy, można odbyć wirtualny lot po XVII-wiecznym zamku, zobaczyć wnętrza i życie mieszkańców. Bilet normalny na tę atrakcję kosztuje 14 złotych, a ulgowy – 9 złotych.


Sprawdź noclegi w Nowym Wiśniczu:





Nowy Wiśnicz to urokliwe miasteczko o bogatej historii i malowniczej okolicy. Jego piękne zabytki  przyciągają licznych turystów z całego kraju. Niezwykły urok i atmosfera tego miejsca sprawiają, że Nowy Wiśnicz jest idealnym celem zarówno dla miłośników historii, jak i osób pragnących oderwać się od zgiełku codzienności i wypocząć w otoczeniu natury.



Zdjęcie główne: fot. Morelbu / zdjecia.nocowanie.pl

Następny artykuł Ostatnie odliczanie do...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!