O tych zabytkach mogłeś nie słyszeć! Oto najstarsze budowle w Polsce!

O tych zabytkach mogłeś nie słyszeć! Oto najstarsze budowle w Polsce!

Nasz kraj może pochwalić się ciekawą i burzliwą historią. Turyści z całego świata chętnie przyjeżdżają do Polski, aby zobaczyć nasze najpiękniejsze oraz najważniejsze zabytki. Pewnie wiele z nich już teraz przychodzi wam do głowy! Czy jednak zastanawialiście się, które z nich są najstarsze? Zamek na Wawelu? Bazylika Mariacka w Krakowie? Zamek w Malborku? Czy może jeden z pięknych drewnianych kościołów Małopolski lub Podkarpacia? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć! Oto lista najstarszych budynków w Polsce! Ile z nich znacie?

Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu


Nasze poszukiwania zacznijmy od Poznania – w końcu to w Wielkopolsce rodziły się początki polskiej państwowości! Miasto charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowym historycznym klimatem. Z Poznaniem kojarzymy głównie Sary Rynek, piękny renesansowy Ratusz, Zamek Królewski, Ostrów Tumski czy Poznańską Farę. Żaden z tych zabytków nie znajduje się jednak na liście najstarszych polskich budowli. Nieco niej popularną atrakcją w Poznaniu jest Kościół św. Jana Jerozolimskiego za Murami. Świątynia położona jest niedaleko jeziora Malta (dlatego też mamy duże szanse, że podczas naszego urlopu znajdziemy się w jej pobliżu!). Warto go odwiedzić, ponieważ jest to najstarszy kościół cegły w całym kraju!


Pierwszy kościół w tym miejscu został wzniesiony jeszcze pod koniec XI wieku. Początkowo świątynia była pod wezwaniem Michała Archanioła i znajdowała się poza murami miasta. Według Roczników Jana Długosza w maju 1170 roku książę Mieszko III Stary założył przy kościele przytułek dla wędrowców oraz pątników. Na przełomie XII i XIII wieku rozpoczęto budowę nowego romańskiego kościoła - stara świątynia została wkomponowana w nowe mury. Następnie kościół został przebudowany na przełomie XV i XVI wieku zyskując cechy stylu późnogotyckiego.


Atrakcyjne noclegi w Poznaniu: 


Hostel Poznań

Hostel Poznań

Poznań, ul. Słowackiego

Hostele Poznań 6.5
Kwatera-poznań

Kwatera-poznań

Poznań, ul. Kopernika

Kwatery i pokoje Poznań 9.9


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Poznaniu


Zobacz także: Okolice Poznania warte zobaczenia - 10 pomysłów na weekend


Rotunda św. Gotarda w Strzelinie 


Romańska rotunda znajdująca się w Strzelinie (położonym 40 kilometrów na południe od Wrocławia) należy do najstarszych budowli na Śląsku. Powstała ona najprawdopodobniej w XIII wieku, chociaż niektóre źródła sugerują nawet XII wieku. Rotunda jest niewielkim kościołem związanym z Czechami oraz Morawami. Początkowo budowla ta była wykonana z granitu i miała średnicę około 6,5 metra. Z czasem została poddana modyfikacjom, jednak najstarsza część murów zachowała się do dziś. Do wiekowej rotundy dobudowana została gotycka dzwonnica oraz niewielki kościółek. W budynku aż do czasów I wojny światowej odbywały się nabożeństwa w języku polskim, dlatego też rotunda była nazywana Polskim Kościołem. Zabytek jest częścią Szlaku Romańskiego.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Sprawdź inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Opactwo Cystersów w Lubiążu 


Najstarszego, a zarazem jednego z najpiękniejszych zabytków w naszym kraju możemy poszukać na północy zachód od Wrocławia. W niewielkiej i spokojnej miejscowości Lubiąż znajdziemy jedną z najbardziej imponujących barokowych budowli nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Opactwo Cystersów jest największym opactwem na świecie, a także jednym z najstarszych polskich zabytków. Początki kompleksu klasztornego sięgają 1150 roku, kiedy to w miejscu tym wybudowany został klasztor benedyktynów, którzy zbudowali kościół św. Jakuba, a przed 1163 opuścili Lubiąż. Następnie książę śląski Bolesław Wysoki sprowadził cystersów z Pforty. Na przestrzeni kolejnych wieków kompleks powiększał się, stając się imponującym zabytkiem. Obecnie w jego skład wchodzi piękna Bazylika Wniebowzięcia wzniesiona w połowie XIV wieku, klasztor opatów z przełomu XVII i XVIII wieku, kościół pomocniczy św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Podczas zwiedzania opactwa koniecznie należy zajrzeć do zachwycającej sali księżycowej, refektarza oraz zobaczyć wnętrze kościoła Najświętszej Maryi Panny.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:


Noclegi pod dębami

Noclegi pod dębami

Wołów, ul. Słoneczna

Domki Wołów 10
Noclegi Arkadia

Noclegi Arkadia

Kunice, ul. Młyńska

Pensjonaty Kunice 9


Sprawdź takę inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najpiękniejsze barokowe zabytki w Polsce


Kolegiata w Tumie


Kilka interesujących zabytków znajdziemy także w województwie łódzkim. W czasie wolny warto odwiedzić Tum - niewielką miejscowość położoną koło Łęczycy. Tutaj będziemy mogli zobaczyć Kolegiatę pw. Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. Masywna kamienna budowla wykonana jest z granitu i została wzniesiona w XII wieku. Elementem, który zasługuje na szczególną uwagę, jest romański portal pochodzący z 1160 roku, na którego szczycie znajdziemy Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz dwoma aniołami. Kolegiata w Tumie jest jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych budowli romańskich oraz jeden z największych tego typu zabytków w kraju. Jest także jednym z najważniejszych punktów Szlaku Romańskiego


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 

 

 

Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

 

Zobacz także: Najciekawsze muzea w województwie łódzkim 

 

Zamek Piastowski w Legnicy


W poszukiwaniu pięknych i wyjątkowych zabytków warto udać się do Legnicy. Podczas urlopu w tym klimatyczny dolnośląskim mieście warto odwiedzić między innymi Katedrę św. Piotra i Pawła, Kościół Ewangelicki Marii Panny czy Mauzoleum Piastów. Głównym punktem na mapie miasta jest jednak Zamek Piastowski będący najstarszą murowaną warownią na terenie Polski! Początki zamku sięgają przełomu XII i XIII wieku. Został on wzniesiony z inicjatywy księcia Henryka Brodatego. Po zakończeniu budowy był uznawany za jedną z najpotężniejszych warowni znajdujących się na ziemiach polski. W późniejszych latach budowla przeszła w posiadanie cesarzy niemieckich. W XVIII wieku z rozkazu króla Fryderyka II rozebrano fortyfikacje, przez co zamek utracił cechy obronne. Do końca II wojny światowej zamek pełni funkcje siedziby niemieckich władz rejencji legnickiej. W roku 1945 roku zamek uległ poważny zniszczeniom podczas pożaru. Został odbudowany dopiero w latach 60.


Atrakcyjne noclegi w Legnicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Legnicy i okolicy


Kościół św. Mikołaja w Żarnowie


Będąc w województwie łódzkim, warto zajrzeć także do spokojnego Żarnowa znajdującego się niemal na granicy z województwem świętokrzyskim. Najważniejszym zabytkiem znajdującym się  w miejscowości jest Kościół św. Mikołaja, będący przykładem wczesnego budownictwa sakralnego murowanego na terenie Polski. Pierwsze wzmianki o świątyni pojawiły się w 1191 roku, kiedy to pełnił on rolę kościoła parafialnego. Na przestrzeni przeszedł wiele przebudowań, wskutek czego oryginalna bryła świątyni została wkomponowana w XVI-wieczne prezbiterium oraz kościół z początku XX wieku.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Donżon w Lublinie


Jeden z najstarszych zabytków w Polsce będziemy mogli zobaczyć, odwiedzając Lublin. W stolicy województwa lubelskiego znajdziemy kilka interesujących obiektów. Podczas wizyty w mieście koniecznie powinniśmy zajrzeć do Zamku Królewskiego. Jednym z najciekawszych elementów kompleksu zamkowego jest Donżon, którego powstanie datowane jest na XII lub XIII wiek. Okrągła baszta obronna została wybudowana na planie rotundy. Składa się z czterech kondygnacji, jej ściany mierzą aż 3,4 metra grubości, a średnica całej wieży wynosi 15 metrów. Na szczycie budowli znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na miasto. Budynek pełni funkcje obronno-mieszkalne, następnie przekształcono go w więzienie dla szlachty, a po roku 1944 stał się więzieniem komunistycznym. Obecnie udostępniony jest do zwiedzania. 


Atrakcyjne noclegi w Lublinie: 

 

Dom na Podwalu

Dom na Podwalu

Lublin, ul. Podwale

Pensjonaty Lublin 9.9
Dworek Vincent

Dworek Vincent

Lublin, ul. aleja Warszawska

Kwatery i pokoje Lublin


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w Lublinie


Zobacz także: Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?


Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie


W poszukiwaniu najstarszych polskich zabytków warto zajrzeć także do malowniczego i historycznego Cieszyna. Ją z głównych atrakcji miasta jest Kościół św. Mikołaja i św. Wacława zwany także Rotundą św. Mikołaja. Jest to romańska budowla wniesiona w XII wieku, co czyni ją jednym z najstarszych zabytków polskiej architektury. Budowla początkowo pełniła funkcję kaplicy zamkowej oraz kościoła grodowego. Został on wybudowany z kamienia wapiennego na planie koła. Budowla na przestrzenie lat zatraciła nieco swój gotycki charakter. Po przebudowie w 1839 roku zyskała elementy stylu klasycystycznego: pojawiły się duże półkoliste koła, a surową elewację otynkowano. Natomiast w wieku XX za sprawą prac konserwacyjnych rotunda odzyskała swój pierwotny styl architektoniczny. Doskonały stan oraz imponujący wiek sprawiły, że budynek został umieszczony na odwrocie banknotu o nominale 20 złotych. Obiekt stanowi część Szlaku Romańskiego, jest udostępniony dla zwiedzających, a w jego wnętrzu nadal odbywają się msze.


Atrakcyjne noclegi w Cieszynie: 


Marek i Karolina

Marek i Karolina

Cieszyn, ul. Generała Józefa Hallera

Kwatery i pokoje Cieszyn 9.8


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Jeżeli interesują Cię najciekawszy i najpiękniejsze polskie zabytki, koniecznie zobacz także: 


Następny artykuł Ustronne miejsca na weekend...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!