Obryw skalny w Bardzie. Popularny taras widokowy w Górach Bardzkich

Obryw skalny w Bardzie. Popularny taras widokowy w Górach Bardzkich

Podczas wyjazdów w góry, chyba każdy marzy o tym, by podziwiać możliwie najpiękniejsze widoki górskie. Aby było to możliwe, konieczne jest zdobycie szczytu lub dojście do platformy widokowej lub tarasu widokowego. Jedno z tego typu miejsc znajduje się w Górach Bardzkich. Sprawdźcie koniecznie, dlaczego warto odwiedzić obryw skalny w Bardzie i co stąd można zobaczyć.

Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że góry to jeden z ulubionych kierunków podróży wśród turystów. Przeważają tu te popularne destynacje - np. turyści chętnie wybierają domki w Zakopanem, ale nie tylko. Poszukując ciszy, spokoju oraz wyjątkowych widoków górskich, coraz częściej decydujemy się na klimatyczne i mniej oblegane miejsca. W tej sytuacji, świetną opcją mogą okazać się Góry Bardzkie. Ich najwyższym szczytem jest Kłodzka Góra o wysokości 765 m n.p.m., ale dziś nasza uwaga zostanie poświęcona nieco innemu miejscu. To wyjątkowy i popularny punkt widokowy, który doskonale widać, gdy przejeżdża się przez miejscowość Bardo. Poznajcie Bardo obryw skalny i sprawdźcie, jakie widoki można stąd podziwiać.


Zobacz również: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?


Obryw skalny Bardo - co to za miejsce?


Odpowiadając na pytanie, czym jest obryw skalny w Bardzie, warto podkreślić, że to nie tylko wspaniały punkt widokowy, ale również miejsce, upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1598 roku, kiedy to po ulewnych deszczach osunęła się ogromna część Bardzkiej Góry.



fot. Karol Wiak

Historia tego miejsca jest o tyle tragiczna, że na przełomie wieków, osunęła się naprawdę ogromna część Bardzkiej Góry. Ziemia i masa skał runęły w dół, powodując ryzyko zalania miejscowości Bardo. A wszystko dlatego, że doszło do przegrodzenia koryta Nysy Kłodzkiej i zatamowania jej biegu.


Poznaj: Atrakcyjny Dolny Śląsk: Bardo


Dla upamiętnienia tamtych tragicznych wydarzeń, w miejscu poniżej szczytu Bardzkiej Góry utworzono taras widokowy obryw skalny Bardo, z którego można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę i wijącą się zakolami rzekę Nysę Kłodzką. Dobrze widać również Góry Sowie, Przełom Bardzki i Góry Stołowe.


W miejscu pamięci znajduje się również biały krzyż, upamiętniający tragiczne wydarzenia, jak również ławki, na których można odpocząć po wędrówce do tego punktu.


Obryw skalny Bardo trasa


Analizując to, jak dotrzeć do obrywu skalnego w Bardzie, warto podkreślić, że jest to opcja miejscami łatwa, a miejscami wymagająca. Na trudności na pewno muszą liczyć te grupy turystów, które dodatkowo zechcą odwiedzić Kaplicę Górską w Bardzie.



fot. Karol Wiak

Początek wędrówki to obszerny parking, który znajduje się tuż obok przystani wodnej przy ulicy Skalnej. Do wyboru są dwa kolory szlaków - niebieski, który prowadzi do wspomnianej wcześniej kalwarii i zielony, którym można dotrzeć do samego obrywu skalnego i dalej do Złotego Stoku. Aby urozmaicić swoją wędrówkę, warto jest dojść najpierw do Kaplicy Górskiej i w drodze powrotnej przejść do obrywu skalnego - jest to najlepsza opcja, naszym zdaniem.


Sprawdź: Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce


Po około 20 minutach wędrówki pośród kapliczek drogi krzyżowej, docieramy do charakterystycznego punktu, jakim jest Źródło Maryi w Bardzie, w którym można napić się wody. Tej wodzie przypisuje się właściwości uzdrawiające - tutejsi turyści chętnie zabierają wodę w butelkach.


Jeśli zamierzacie kierować się do obrywu skalnego, to od tego miejsca pozostanie Wam jeszcze około 15 minut wędrówki. W przypadku, gdy zamierzacie odwiedzić Kaplicę Górską, to pozostaje jeszcze około 25 minut wędrówki - dość intensywnej i męczącej, bo zacznie robić się naprawdę stromo. 



fot. Karol Wiak

Kaplica górska Bardo powstała w miejscu ukazania się Matki Boskiej w latach 1617-1619. Zakłada się, że w początkach XV wieku na Kalwarii objawiła się Matka Boża płacząca nad ludzką niedolą w nadciągającej wojnie. Jako znak prawdziwości objawienia, a zarazem jako pamiątkę po sobie, pozostawiła na skale objawienia ślady swoich stóp i rąk. Co ważne, fakt istnienia na szczycie góry takiego kamienia ze śladami ludzkich rąk i stóp, potwierdzają nie tylko źródła katolickie, ale i protestanckie.

 

Niestety, mieszkańcy rozłupali kamienną tablicę z odciskami Maryjnych stóp. Zdecydowano się jednak na replikę, która pojawiła się tuż obok kaplicy. Świątynia na co dzień jest zamknięta. Można jednak zajrzeć przez dość spory otwór w drzwiach, zrobić pamiątkowe zdjęcie ołtarza i się pomodlić. Od pierwszej niedzieli maja do ostatniej niedzieli września, w każdą niedzielę sprawowana jest tu Msza św. o godz. 11:00.


Sprawdź noclegi w Bardzie:



Lawendowy Dworek

Lawendowy Dworek

Laskówka, ul. Aleja Czereśniowa

Domki Laskówka 10
Hereczówka

Hereczówka

Bardo, ul. Laskówka

Domki Bardo 10
Willa Ina

Willa Ina

Bardo, ul. ul. Kościuszki

Kwatery i pokoje Bardo 9.9



Poszukując inspiracji na ciekawą wędrówkę górską, warto wziąć pod uwagę obryw skalny w Bardzie. To miejsce zachwyca o każdej porze roku!



Zdjęcie główne: fot. Karol Wiak

Następny artykuł Rezerwat Dolina Huczka....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!