"Odlotowa Polska Wschodnia" zbuduje w Ełku lotnisko
"Odlotowa Polska Wschodnia" jest projektem Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Uczestniczą w niej trzy miasta. Taką możliwość dostały: Ełk (woj warmińsko-mazurskie), Krosno (woj. podkarpackie) i Chełm (woj. lubelskie). Unia Europejska podarowała każdemu z miast 1,7 mln zł na opracowanie strategii działań.
Polska Wschodnia w natarciu
Po krótce można powiedzieć, że sens programu zawiera się w zwiększeniu atrakcyjności (turystycznej, inwestycyjnej i każdej możliwej) dzięki budowie i modernizacji lotnisk lub utworzeniu oferty dla przemysłu lotniczego.
Ełk zbuduje lotnisko
W planach Ełku jest budowa trawiastego lotniska za ok. 200-300 tys. zł. Miałoby to udać się do 2015 roku. Czasu niewiele, jednak wszystko jest możliwe, jeśli tylko samorząd ełcki zabierze się ostro do pracy. Jeśli pierwsze zamierzenie zostanie zrealizowane, na drodze do niemal pełnego szczęścia stoi kolejne zadanie - lotnisko o długości pasa startowego ok. 1600 m, przystosowane do przyjmowania samolotów przewożących kilkadziesiąt osób (kto wie, może już w 2018 roku?). W tym celu potrzebna będzie współpraca z innymi samorządami i prywatnym inwestorem, który zechce wyłożyć gotówkę na tą inwestycję. A pełnia szczęścia - to uzyskanie dla miasta i regionu więcej inwestorów, więcej turystów, czyli zapewnienie mieszkańcom regionu lepszego życia. Trzymajmy kciuki!
Sprawdź, co ciekawego można zobaczyć na Mazurach: Warto zobaczyć
Kurs na Warmię i Mazury
Na Warmii i Mazurach jest czynnych kilka lotnisk (lądowisk), a wśród nich najpopularniejsze: Olsztyn-Dajtki (sportowe lotnisko), Wilamowo (poniemieckie wojskowe lotnisko sportowe), Grajewo (lotnisko rekreacyjne koło Giżycka) i Elbląg (także sportowe lotnisko). W przeszłości było ich więcej. Koło Szczytna znajduje się nieczynny międzynarodowy port lotniczy, w Ornecie - powojskowe lotnisko, w Wielbarku koło Nidzicy także, tak samo lotnisko Muszaki koło Nidzicy...
Dowiedz się więcej o lotnisku w Wilamowie i jego atrakcjach, wejdź: Inauguracja sezonu na lotnisku w Wilamowie
Lotnisko "Mazury" w Szymanach, ok. 10 km od Szczytna, mimo że w tej chwili nieczynne, ma szansę ponownie ruszyć z lotami. Planuje się udostępnienie lotniska do lotów w 2014 roku. A ma ono ciekawą historię - było wykorzystywane przez niemieckie lotnictwo wojskowe przed i w czasie II wojny światowej, następnie przez polskie lotnictwo wojskowe, a potem do celów cywilnych. Jego losy w kolejnych latach ulegały zmianom, dostawało się w różne ręce, m.in. Agencji Mienia Wojskowego. Zobaczymy, czy cele nowego zarządcy lotniska zostaną osiągnięte.
Miejmy nadzieję, że oprócz Szyman i Ełku, także innym lotniskom się poszczęci i znajdą bogatych inwestorów i świetnych zarządców, którzy zechcą podźwignąć je z "przymusowego postoju".
Komentarze