Ogrody Neptuna - malarstwo Pawła Cichonia
Paweł Cichoń to tarnogórski nieżyjący już malarz zaliczany do grupy artystów naiwnych. Jego unikatowe w skali kraju baśniowe, kreacje podwodnego świata zaprezentuje Galeria Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego w Katowicach. Będzie można ją zwiedzać do 30 listopada 2006 roku.
Paweł Cichoń (1921-1969) urodził się w Tarnowskich Górach, gdzie spędził całe życie. Zawodowo zajmował się malarstwem pokojowym i dekoracyjnym. W wolnym czasie malował obrazy. Nazywał siebie malarzem niedzielnym, co akcentował skrótem "M N" przed sygnaturą. Jego oryginalna twórczość świadczy o talencie i wyjątkowo bogatej wyobraźni, mimo to jest malarzem naiwnym mało znanym tak w kraju, jak i na Śląsku. Na wystawie prezentowanej w Galerii Sztuki Pogranicza Muzeum Śląskiego zobaczymy 46 obrazów (akwarela plus gwasz) z cyklu z „Podwodny świat”. Cały cykl liczy niespełna ponad 60 prac, powstał w latach 1967-1969. Kraina morskich głębin to temat najczęściej wykorzystywany przez Cichonia. Swoje obrazy artysta wypełnił rzeczywistymi i fantastycznymi morskimi roślinami i stworzeniami – glonami, ukwiałami, rybami, groźnymi hybrydami. Wszystkie zachwycają niezwykle dekoracyjnymi formami oraz ujmującą wręcz kolorystyką. Co ciekawe, fascynujące Cichonia morze, artysta malował wyłącznie z wyobraźni. Pierwszy raz zobaczył je w 1968 roku, kiedy w gdyńskim Klubie Morskim Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców zaprezentowano jego twórczość. Kuratorka wystawy Maria Fiderkiewicz pisze: "Temat życia podwodnego zdominował twórczość Pawła Cichonia /.../. Stanowi wyjątek w polskiej sztuce naiwnej i ludowej, w ikonografii których znajdujemy wodę, ale wyłącznie jako element kompozycji /.../. Nikt poza Cichoniem w tych obszarach sztuki (o ile mi wiadomo nie tylko w Polsce, ale i na świecie) nie zrealizował tego tematu w sposób tak oryginalny, fantazyjny i zajmujący". Obrazy składające się na wystawę pochodzą w większości ze zbiorów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dwa są własnością Muzeum w Tarnowskich Górach.
Autorką scenariusza i kuratorką wystawy jest Maria Fiderkiewicz.
W czasie prezentacji wystawy (20.10–30.11.2006) Dział Oświatowy Muzeum Śląskiego przygotował specjalny warsztat plastyczny zatytułowany "Stwory z Ogrodów Neptuna".
Komentarze