Ogrody Świateł w popularnych miejscach w Polsce. Gdzie się wybrać?
Chcesz przenieść się do wyjątkowego świata baśni? Chcesz podziwiać popularne atrakcje turystyczne w Polsce wypełnione różnokolorowym światłem? Planujesz podróż po Polsce w najbliższym czasie? Jeśli na każde z tych pytań Twoja odpowiedź jest twierdząca, to znak, że musisz odwiedzić Ogrody Świateł, które w sezonie zimowym rozświetlają popularne polskie miasta. Gdzie w związku z tym warto się wybrać i co zobaczyć?
Zima ma to do siebie, że swój wolny czas spędzamy w naprawdę ciekawy sposób, odwiedzając zabytki i atrakcje, które cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na noclegi w górach, nad morzem, czy w zupełnie innej części Polski. Jako, że dni są krótkie, a atmosfera Świąt Bożego Narodzenia jest coraz bardziej obecna, to jak “grzyby po deszczu” powstają w Polsce - Ogrody Świateł. Gdzie warto się wybrać, by poczuć ten wspaniały klimat?
Zobacz również: Najpiękniejsze świąteczno-noworoczne iluminacje w Polsce. Gdzie się wybrać?
Czym tak naprawdę są popularne ogrody świateł?
Zanim przystąpimy do prezentacji miejsc, które warto odwiedzić, dobrze będzie wyjaśnić, czym tak naprawdę są ogrody świateł, które należy uznać za atrakcje turystyczne w Polsce. Jak sama, nazwa wskazuje, jest to ogrodowa przestrzeń, rozświetlona rozmaitymi iluminacjami. Można poczuć się tu, jak w bajce - chociażby dlatego, że tematyka tej niezwykłej krainy, bardzo często jest związana z popularnymi baśniami. Wizyta w tego typu miejscach to świetna opcja, by zaplanować wyjątkową rodzinną wycieczkę po naszym kraju. Co ważne, takie ogrody świateł znajdują się na terenie innych wyjątkowych atrakcji w Polsce - są to np. zamki w Polsce, ogrody botaniczne, czy parki miejskie.
Które ogrody świateł w Polsce warto odwiedzić?
Wybór był niezwykle trudny, bo tego typu ogrodów jest naprawdę sporo. Zdarza się, że nawet kilka w jednym mieście. Niezależnie od tego, postanowiliśmy zaprezentować te, które są naszym zdaniem najpiękniejsze i najpopularniejsze. Z powodzeniem możesz je odwiedzić, jeśli zarezerwowałeś apartamenty Lublin lub pokoje Warszawa. Wrażenia z pobytu w takich ogrodach, na pewno będą niesamowite!
-
Ogrody Świateł w Wilanowie - Królewskie Ogrody Świateł
Rozpoczynamy od największego i najpopularniejszego tego typu miejsca w Polsce, które znajduje się w Warszawie, w dzielnicy Wilanów, na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. To już jedenasty rok, kiedy ta atrakcja po raz kolejny została udostępniona turystom i mieszkańcom. Ogrody Świateł Wilanów to przede wszystkim wyjątkowa multimedialna ekspozycja z licznymi ekspozycjami świetlnymi.
fot. Karol Wiak
Przeczytaj koniecznie: Warszawa, jakiej nie znacie. Co robić i gdzie się wybrać?
Wybierając się do Wilanów Ogrody Świateł, możemy przejść się świetlistym tunelem, przy towarzyszącej nam muzyce klasycznej, wybrać się do świetlistego obserwatorium, zagubić się w labiryncie pełnym zagadek, czy podziwiać niezwykły ogród różany wypełniony światłem. To punkt obowiązkowy, jeśli zdecydowaliśmy się na apartamenty Warszawa lub obiekt z innej kategorii noclegowej.
Sprawdź noclegi w Warszawie:
-
Ogrody Świateł Energylandia - największy ogród świateł w Polsce
Skoro był najpopularniejszy, to warto przytoczyć tu informacje o największym miejscu, gdy weźmiemy pod uwagę ogrody świateł. W takim przypadku, należy wybrać domki Zator i zawitać do Energylandii, czyli największego parku rozrywki w Polsce. Organizatorzy potwierdzają, że znajdujący się tu ogród świateł jest największy, a nawet widoczny z kosmosu.
Trudno będzie potwierdzić słuszność tej tezy, ale możemy być pewni, że gdy odwiedzimy Ogrody Świateł Zator, będziemy mogli skorzystać z wielu wyjątkowych atrakcji. Iluminacje rozpoczynają się już na samym wejściu i rozciągają się poprzez liczne alejki i zakamarki. Takie oświetlone dróżki zaprowadzą nas do niespodzianek przygotowanych specjalnie na świąteczną okazję, gdzie znajdzie się miejsce dla każdego łakomczucha, sportowego maniaka, mistrzów prac plastycznych, a także najmłodszych, pragnących spotkać w tym roku specjalnego gościa.
Tutaj znajdziesz noclegi w Zatorze:
-
Ogrody Świateł Zakopane - najwyżej położona świetlna atrakcja
Czy wiesz, że najwyżej położone ogrody świateł w Polsce znajdują się w Zakopanem na Gubałówce? To Kraina Światła, która powstała z inicjatywy Polskich Kolei Linowych. Ta atrakcja turystyczna w Tatrach cieszy się szczególnym zainteresowaniem w sezonie zimowym. Odwiedzają ją przede wszystkim Ci turyści, którzy wybrali domki w Tatrach i nie tylko.
Sprawdź koniecznie: Sylwester w górach 2022. Ile zapłacimy i gdzie znajdziemy miejsca?
Co oferują ogrody świateł na Gubałówce? Znajdziemy tu rozświetlone rzeźby, tysiące ledowych lampek, błyszczące płatki śniegu i folklorystyczne dekoracje, których tematyka nawiązuje do gór. Warto odwiedzić to miejsce!
Zaplanuj swój wypoczynek i sprawdź noclegi w Tatrach:
-
Lumina Park Tajemniczy Ogród - ogrody świateł Lublin
Również i Ci turyści, którzy wybrali noclegi na Lubelszczyźnie, mogą odwiedzić wyjątkowe ogrody świateł Lublin, które znajdują się na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. Z oferty można skorzystać do dnia 10 lutego 2023 roku.
Poznaj: Lublin, jakiego nie znacie. 5 pomysłów na weekendowy wyjazd
To nie tylko światła, ale również wyjątkowy spacer, podczas którego każdy będzie mógł poznać tajemnice niezwykłych roślin, które znajdują się na terenie tego ogrodu botanicznego. Znajdziemy tu niesamowite instalacje, rzeźby i iluminacje, które zachwycą nie tylko dzieci, ale również dorosłych.
Już dziś zarezerwuj noclegi w Lublinie:
-
Ogrody Świateł Zamek Książ - wyjątkowa propozycja na Dolnym Śląsku
Zaplanowałeś noclegi na Dolnym Śląsku? Dobrze się składa, bo również i tu znajdziemy wyjątkowe ogrody świateł. Tym szczególnym miejscem, będzie na pewno ogród świateł, który zlokalizowany jest w kompleksie zamkowo-parkowym Zamek Książ w Wałbrzychu.
Poznaj: Tajemnice Zamku Książ. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
Poczuj się jak w bajce i przejdź udekorowaną świetlną trasą, której tematyka nawiązuje do historii zamku. Znajdziemy tu m.in. postacie z książęcego balu, cudowne róże, czy rozświetlone wyremontowane liczne fontanny. Są tu też rycerze tworzący trasę „Średniowieczny Książ”. Nowością tegorocznego sezonu są figurki zamkowych kotów pochowanych na zamkowych tarasach, a które będziecie mogli odszukać, biorąc udział w specjalnie przygotowanej grze terenowej. Niespodzianką jest też rozświetlony Złoty Pociąg. Warto też zajrzeć do iluminacji, które znajdują się w Palmiarni.
Wybierz dla siebie nocleg w Wałbrzychu:
Gdzie jeszcze można podziwiać ogrody świateł w Polsce?
Nie sposób jest zaprezentować wszystkie ogrody świateł w Polsce. To, co zaprezentowaliśmy wyżej, naszym zdaniem wygląda najciekawiej. Na tym lista tego typu ogrodów się nie kończy. Możecie je odwiedzić w różnych częściach naszego kraju.
fot. GezaKurkaPhotos / AdobeStock, CC0
Pozostałe i warte uwagi ogrody świateł to m.in.:
-
Ogrody świateł Kraków - Piotruś Pan w Krakowie, Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Aleja Pokoju 68;
-
Ogrody świateł Chorzów - Pinokio w Chorzowie, Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, Plac Atrakcji 1;
-
Ogrody świateł Zabrze - Park Miliona Świateł Królowa Śniegu w Zabrzu, Kąpielisko Leśne, ul. Srebrna 10;
-
Ogrody świateł Łódź - Park Miliona Świateł Alicja w Łodzi, Park Źródliska, plac Zwycięstwa 3;
-
Zamek Topacz, ul. Templariuszy 1, Ślęza pod Wrocławiem – Lumina Park Tajemnicze Ogrody;
-
Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek w Bydgoszczy – Park Rozrywki „Zaginiony Świat”, wejście od ul. Rekreacyjnej – Lumina Park Kraina Marzeń;
-
Ogród Dendrologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, ul. Wojska Polskiego 71E – Lumina Park Filmowy Las;
-
Królewna Śnieżka w Warszawie, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie, ul. Prawdziwka 2;
-
Alicja w Krainie Czarów w Gdyni, Park Kolibki, Al. Zwycięstwa 291;
-
Magiczny Botaniczny w Warszawie, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Aleje Ujazdowskie 4;
-
Kraina Światła Park Miniatur w Inwałdzie, ul. Wadowicka 169;
-
Ogrodzieniecka Twierdza Światła, Zamek Ogrodzieniec, ul. Zamkowa 28, Podzamcze;
-
Światłogród – zimowa iluminacja Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Henryka Sienkiewicza 23;
Gwarantujemy, że pobyt w tego typu miejscach dostarczy samych pozytywnych wrażeń. Najlepiej, jeśli przekonacie się o tym osobiście!
Komentarze