Okolice Kielc na weekend - najlepsze pomysły na jednodniowe wycieczki

Okolice Kielc na weekend - najlepsze pomysły na jednodniowe wycieczki

Kielce - podobnie jak całe województwo świętokrzyskie - są dość niepozornym miejscem na mapie kraju. Zarówno stolica województwa, jak i okolica mają jednak naprawdę wiele do zaoferowania. Niedocenione Kielce mają od oferowania kilka naprawdę ciekawych atrakcji. W wolnej chwili możemy wyruszyć na spacer po rezerwacie przyrody znajdującym się niemal w samym centrum! Odwiedzimy Pałac Biskupów Krakowskich należący do najlepiej zachowanych wczesnobarokowych rezydencji w Polsce czy odbędziemy sentymentalną podróż za sprawą muzeum zabawek. Warto jednak pamiętać, że nasz pobyt w Kielcach może urozmaicić naprawdę interesująca okolica!

Kielce poza urokliwą atmosferą, ciszą oraz kilkoma interesującymi zakątkami oferują coś jeszcze. Miasto stanowi świetną bazę wypadową w Góry Świętokrzyskie oraz do licznych i ciekawych miejscowości znajdujących się w pobliżu. Dlatego jeżeli planujecie długi aktywny urlop, warto postawić na Kielce! Zwiedzanie miasta zajmie nam jeden lub dwa dni, resztę naszego czasu wolnego będziemy mogli poświęcić na odkrywanie okolicy. Co ciekawego znajdziemy w pobliżu Kielc? Jakie miasta i miasteczka odwiedzić? Co koniecznie uwzględnić w naszym planie? Oto lista kilku najciekawszych miejsc w okolicy Kielc idealnych na jednodniową weekendową wycieczkę!


  • Zamek Królewski w Chęcinach


Absolutnym numerem jeden na liście najciekawszych miejsc w okolicy Kielc są Chęciny wraz z ruinami popularnego zamku królewskiego – połozone jedynie 13 kilometrów od stolicy województwa. Pozostałości zamku królewskiego w Chęcinach należą do największych atrakcji województwa świętokrzyskiego oraz najpiękniejszych zakątków okolicy. Ruiny położone są na Wzgórzu Zamkowym, gdzie malowniczo górują nad miasteczkiem. Dokładana wiek chęcińskiej warowni nie jest znany. Według najstarszych źródeł zamek musiał istnieć już w 1307 roku, kiedy to Władysław Łokietek uczynił z warowni terytorialny ośrodek władzy politycznej, gospodarczej oraz militarnej. To w tym miejscu odbywały się zjazdy możnowładców oraz małopolskiego rycerstwa. Natomiast w trakcie wojny z krzyżakami zamek w Chęcinach stanowił miejsce koncentracji wojsk. 


Zamek w Chęcinach

Zamek w Chęcinach

Chęciny, ul. Małogoska

Zamki Chęciny 8


Obecnie ruiny cieszą się ogromną popularnością wśród turystów odwiedzających województwo świętokrzyskie. Zwiedzając zamek, będziemy mogli między innymi zajrzeć do lochów, skarbca oraz laboratorium. Najciekawszym elementem wizyty w ruinach jest możliwość wejścia na jedną z dwóch zachowanych baszt, z których rozciąga się przepiękny widok na okolicę. W międzyczasie będziemy mogli także przymierzyć elementy zbroi rycerskiej, postrzelać z łuku oraz zobaczyć z bliska liczne narzędzia związane ze średniowiecznym wymiarem sprawiedliwości, takie jak dyby, klatkę hańby, fotel czarownicy czy krzesło inkwizytora.


Atrakcyjne noclegi w Chęcinach:


Agroturystyka Chęciny

Agroturystyka Chęciny

Chęciny, ul. ul. Radkowska

Agroturystyka Chęciny 9.9
Willa Bona

Willa Bona

Chęciny, ul. Jędrzejowska

Agroturystyka Chęciny 9.4


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Województwo świętokrzyskie na weekend - 7 pomysłów na ciekawe wakacje!


  • Jaskinia Raj


Jeżeli będziemy już w Chęcinach, koniecznie powinnyśmy przedłużyć naszą wizytę i odwiedzić kolejną okoliczną atrakcję. Niedaleko popularnych ruin znajdziemy jedną z najbardziej znanych jaskiń w Polsce. Jaskinia Raj uznawana jest za jedną z najpiękniejszych jaskiń w kraju, a także jeden z najbardziej unikatowych obiektów krasowych. Odwiedzając jaskinię, będziemy mogli udać się na interesujący spacer podziemnym korytarzem o długości około 180 metrów. Naszą podróż zaczniemy jednak od zwiedzania wystawy przybliżającej turystom procesy, które ukształtowały jaskinię. Ekspozycję wzbogacają narzędzia wykonane przez człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 50 tys. lat oraz szczątki prehistorycznych zwierząt: niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca włochatego oraz mamuta.


Wędrując po jaskini, zobaczymy między innymi imponujące kolumny naciekowe, stalaktyty, liczne skamieniałości koralowców, a także jeziorka, i pola ryżowe pokrywające dno jaskini. Podziemny spacer po tak pięknym miejscu, będzie zdecydowanie jednym z najciekawszych doświadczeń czekających w okolicy! 


Zobacz także: Polska jest piękna: Jaskinia Raj w Górach Świętokrzyskich


Sprawdź także: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń 


  • Dąb Bartek i Oceanika w Zagnańsku


Jeżeli będąc w Kielcach, znajdziemy chwilę na popołudniowy wypad za miasto, możemy zdecydować się na wizytę w Zagnańsku. Szczególnie interesujące powinny okazać się jego dwie okoliczne atrakcje – idealne dla całej rodziny. W pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić Dąb Bartek. Jest to zdecydowanie najcenniejszy pomnik przyrody w województwie świętokrzyskim, a także jeden  najważniejszych w naszym kraju. Piękny wiekowy dąb szypułkowy rośnie przy drodze w leśnictwie Bartków. Według badań specjalistów Dąb Bartek ma około 650-700 lat co czyni go jednym drzew w kraju. Stare drzewo robi wrażenie także z innych powodów. Mierzy ono 30 metrów wysokości, obwód jego pnia wynosi około 10 metrów (przy ziemi to 13,5 metra), natomiast imponujące rozrastające się konary podtrzymywane są przez specjalne podpory mające zapobiec złamaniom. Według jednej z okolicznych legend pod Dębem Barkiem miał odpoczywać Jan III Sobieski, który w dziupli zostawił zdobytą pod Wiedniem szablę. 


Wizyta pod Dębem Bartkiem z pewnością będzie ciekawym urozmaiceniem weekendowego wypadu, jednak nasze pociech najszczęśliwsze będą, gdy dotzemy do Kompleksu Świętokrzyska Polana znajdującego się pod Zagnańskiem, jedynie 13 kilometrów od Kielc. W miejscu tym na rodziny z dziećmi czeka prawdziwa moc atrakcji. Największym i zdecydowanie najciekawszym elementem kompleksu rozrywkowego jest Oceanika. W jej wnętrzu będziemy mogli zobaczyć wielkoformatowe akwaria wypełnione licznymi gatunkami ryb, roślin oraz innych stworzeń wodnych pochodzących z całego świata. Wystawa podzielona na kilkanaście biotypów pozwoli nam zobaczyć z bliska mieszkańców Amazonki, Jeziora Malawi, Rafy Koralowej, bagna afrykańskiego czy naszej rodzimej polskiej rzeki. 

 

Po wizycie w kolorowej Oceanice możemy udać się na spacer po Parku Miniatur “Świętokrzysko”, w którym znajdziemy modele najważniejszych zabytków znajdujących się na terenie Ziemie Świętokrzyskiej. Co ciekawe dwadzieścia miniatur wykonanych w skali 1:20 znajduje się na terenie przypominającym kształtem województwo świętokrzyskie. Podczas zwiedzania z audio przewodnikiem wysłuchamy ciekawych historii dotyczących między innymi ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach, Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, Pałacu w Oblęgorku, Zamku Krzyżtopór w Ujeździe czy Klasztoru na Świętym Krzyżu. Na koniecec - dla tych, których nadal będzie rozpierała energia - czeka Kraina Zabawy z parkiem linowym, dmuchańcami oraz innym atrakcjami dla dzieci. 


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Agroturystyka u Moniki

Agroturystyka u Moniki

Masłów, ul. ks. Józefa Marszałka

Domki Masłów 9.7
Między Dębami

Między Dębami

Zagnańsk, ul. Tumlin Dąbrówka

Kwatery i pokoje Zagnańsk 9.5


Sprawdź także inne noclegi w okolicy 


Zobacz także: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Świętokrzyskim


  • Park Etnograficzny w Tokarni


Jednym z najciekawszych miejsc na jednodniową wycieczkę w okolicy Kielc jest Tokarnia. W tej niewielkiej i urokliwiej miejscowości położonej około 20 kilometrów od stolicy województwa - znajdziemy jeden z najciekawszych parków etnograficznych w Polsce. Skansen w Tokarni stanowi oddział Muzeum Wsi Kieleckiej. Zajmuje on powierzchnię około 65 hektarów, na której zgromadzono około 40 budowli prezentujących różnorodność budownictwa oraz kultury Kielecczyzny. Podczas spaceru po urokliwym parku zobaczymy układ osadniczy Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej oraz Niecki Nidziańskiej. Dzięki podziałowi ekspozycji na sześć pomniejszych stref (małomiasteczkową, wyżynną, świętokrzyską, lessową, nadwiślańską oraz dworsko-forwarczną) będziemy mogli z łatwością dostrzec różnorodność lokalnego budownictwa drewnianego. 


Do najciekawszych obiektów, jakie będziemy mogli zobaczyć podczas zwiedzania Parku Etnograficznego w Tokarni należą imponujący XVIII-wieczny drewniany spichlerz, wiatraki typu “holender” wybudowane w 1931 roku czy kuźnia pochodząca z 1900 roku. Spacer po parku pozwoli nam odetchnąć świeżym powietrzem oraz nacieszyć się wiejskim klimatem. Dodatkowo warto rozejrzeć się za zamieszkującymi skansen zwierzętami gospodarczymi, a także nacieszyć się widokiem ruin Zamku w Chęcinach górujących nad okolicą.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: 12 najciekawszych skansenów w Polsce


  • Święta Katarzyna i Świętokrzyski Park Narodowy


Miłośnicy aktywnego wypoczynku szukając atrakcji na weekend w okolicy Kielc, powinni postawić na wizytę w Świętokrzyskim Parku Narodowy. Wypoczynek na świeżym powietrzu będziemy mogli połączyć tu z wizytą w kilku interesujących miejscach. Najlepszym punktem startowym będzie Święta Katarzyna. Dlaczego? Tutaj rozpoczyna się atrakcyjny szlak prowadzący przez najciekawsze zakątki Gór Świętokrzyskich. Trasa o długości około 20 kilometrów zabierze nas między innymi na atrakcyjną platformę widokową z panoramą na okolicę, charakterystyczne gołoborza, a także na Łysicę - najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.), należący do Korony Gór Polskich. Dalej trasa biegnie przez przełęcz św. Mikołaja, Łysą Górę oraz Nową Słupię - gdzie czeka między innymi Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Szlak nie należy do szczególnie wymagających, jednak zapewni nam atrakcyjną podróż pełną pięknych i interesujących zakątków. Na spacer powinniśmy przeznaczyć od 5 do 6 godzin. 


Zanim jednak wyruszymy, powinniśmy zatrzymać się na chwilę w samej Świętej Katarzynie. Co ciekawego będziemy mogli tu zobaczyć? W miejscowości na pewno warto zajrzeć do Muzeum Minerałów i Skamieniałości znajdującego się przy ul. Kieleckiej 20. Niewielkie prywatne muzeum może pochwalić się największą oraz zdecydowanie najpiękniejszą tego typu kolekcją w całym kraju. Podczas zwiedzania będziemy mogli zobaczyć ponad tysiąc okazów minerałów, kamieni szlachetnych oraz skamieniałości pochodzących z całego świata. Wśród najciekawszych eksponatów czekających na nas w muzeum należy wymienić między innymi stukilogramowy zrost kilku kryształów górskich z Arknasas, będący najprawdopodobniej największym tego typu obiektem w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują także piękne plastry i geody agatów, ametystów i cytrynów brazylijskich o półmetrowej średnicy. Na wystawie znajdziemy nie tylko liczne formy skalne naturalnego pochodzenia, ale także kamienie szlifowane, rzeźby, fasetowane oczka jubilerskie oraz biżuterię.


Atrakcyjne noclegi w Świętej Katarzynie: 


Domki Milo z kominkiem

Domki Milo z kominkiem

Święta Katarzyna, ul. Żeromskiego

Domki Święta Katarzyna 10
Drewniana EkoChatka

Drewniana EkoChatka

Św. Katarzyna, ul. Spacerowa

Domki Św. Katarzyna 9.5


Sprawdź takę inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze muzea w Świętokrzyskiem


  • Ruiny Zamku w Bodzentynie


Ciekawym miejscem na krótką jednodniową wycieczkę w okolicy Kielc będzie także Bodzentyn - oddalony 29 kilometrów od Kielc. To niewielkie miasto jest przede wszystkim jednym z najstarszych ośrodków miejskich w województwie świętokrzyski. W czasach średniowiecza Bodzentyn był także jednym z najważniejszych miejsc na mapie regionu. Prawa miejskie otrzymał już w 1355 roku, a w okresie od XV od XVIII był centrum okolicznego rzemiosła oraz handlu. Natomiast w XIX wieku w mieście rozwijał się przemysł - funkcjonowała tu cegielnia, kuźnie, fabryka porcelany, a także zakłady sukienne. Odwiedzając Bodzentyn powinniśmy przede wszystkim zajrzeć do najciekawszej okolicznej atrakcji - ruin średniowiecznego zamku. Po twierdzy wznoszącej się niegdyś na skarpie pozostały jedynie fragmenty ścian z resztkami katuszy herbowych, oknami oraz portal bramy wjazdowej. Tworzą one jednak interesujących widok. Zamek w Bodzentynie został wzniesiony w XIV wieku. Na przestrzeni lat pełnił między innymi funkcję rezydencji biskupów krakowskich. 


Zaglądając do Bodzentyna warto udać się także na spacer po dwóch rynkach - Głównym i Dolnym - a także przyjrzeć się Zagrodzie Czernikiewiczów. Drewniany zabytek jest przykładem małomiasteczkowej architektury. Jest on całkowicie wyposażony w sprzęty gospodarskie, meble oraz naczynia. Zagroda stanowi jeden z oddziałów Muzeum Wsi Kieleckiej i jest jedynym przykładem rolniczej zagrody małomiasteczkowej zachowanym na Kielecczyźnie.


Atrakcyjne noclegi w Bodzentynie:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy


Zobacz także: Najciekawsze ruiny w Polsce


  • Opactwo Cystersów w Wąchocku


Jednym z najciekawszych, a także najbardziej charakterystycznych miejsc znajdujących się w okolicy Kielc jest niewątpliwie słynny Wąchock. Niewielkie miejscowość położona około 48 kilometrów na północny wschód od Kielc słynie przede wszystkim z serii niewybrednych żartów. Co ciekawe posiada swojego sołtysa piastującego honorowe stanowisko obsadzane podczas tradycyjnych wyborów. Humorystyczne skojarzenia nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto wybrać się do Wąchocka. W miejscowości znajduje się interesujący zabytek. XIII-wieczny gmach opactwa cystersów jest jednym z najstarszych tego typu budynków w Polsce. Kompleks klasztorny składa się z romańskiego kościoła św. Floriana oraz romańskich i gotyckich zabudowań klasztornych i gospodarczych. Na szczególną uwagę we wnętrzu kościoła zasługują między inny rzeźbione głowice XIII-wiecznych kolumn oraz barokowe freski pokrywające ściany świątyni.


Atrakcyjne noclegi w okolicy: 


Hotel Europa

Hotel Europa

Starachowice, ul. ul. Radomska

Hotele Starachowice 10
Noclegi Zacisze

Noclegi Zacisze

Starachowice, ul. ul. Radomska

Noclegi pracownicze Starachowice 7.6


Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy 


  • Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach


Decydując się na wypad do Bodzentyna lub Wąchocka, warto wziąć pod uwagę ewentualne przedłużenia wycieczki. Ciekawym pomysłem będzie bowiem wizyta w Starachowicach. Miasto znajduje się jedynie 50 kilometrów od Kielc i oferuje nam możliwość zwiedzania interesującego miejsca. W Muzeum Przyrody i Techniki znajdującym się na terenie dawnej huty będziemy mogli zobaczyć kilka wystaw oraz wnętrza przemysłowe z zachowanym wyposażeniem. Na szczególną uwagę zasługują przedmioty pochodzące z II połowy XIX wieku oraz Wielki Piec z całym ciągiem technologicznym pochodzącym z 1899 roku. Dzięki wystawom muzealnym zapoznamy się z tradycjami górniczymi i hutniczymi miasta oraz odkryjemy historię Fabryki Samochodów Ciężarowych STAR (zobaczymy tu między innymi jedyne polskie papamobile wykorzystane podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 roku). Natomiast na wystawie paleontologicznej zobaczymy modele dinozaurów, a także oryginalne tropy znalezione w okolicach Starachowic.


Atrakcyjne noclegi w okolicy:



Sprawdź także inne atrakcyjne noclegi w okolicy

Następny artykuł Cysterskie Kompozycje...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!