Olgierd Bierwiaczonek - malarstwo

Olgierd Bierwiaczonek - malarstwo

Retrospektywna, pierwsza pośmiertna wystawa malarstwa Olgierda Bierwiaczonka (1925 – 2002), to najnowsza propozycja Muzeum Śląskiego w Katowicach. Ekspozycję będzie można zwiedzać do II połowy czerwca 2007 roku.

Na wystawie zgromadzono ponad 100 reprezentatywnych obrazów, z różnych okresów twórczości artysty. Wybrano je spośród obfitej spuścizny tego niezwykle pracowitego malarza.

Bierwiaczonek malował tradycyjnie, techniką olejną, na płótnie, niekiedy podobraziem była tektura lub deska. W centrum zainteresowań artysty zawsze znajdował się człowiek, stąd najwięcej w jego twórczości portretów. Są one naturalne, pozbawione wszelkiej pozy i sztuczności, oddające psychologiczną prawdę postaci. Najczęściej są to bardzo osobiste, pełne ciepła i liryzmu wizerunki bliskich artyście osób, przede wszystkim jego pięciorga dzieci. Bierwiaczonek jest ponadto autorem imponującej galerii portretów swoich kolegów plastyków oraz wielu znanych osób ze środowiska artystycznego Katowic – pisarzy, poetów, aktorów, muzyków, historyków sztuki.

Obok portretów znaczące miejsce w twórczości Bierwiaczonka zajmują martwe natury. Interesowały go motywy najprostsze, zwykłe przedmioty otaczające go w codziennym życiu – samowar, czajnik, filiżanki, wazon siwak z pędzlami, skrzypce, owoce i najbardziej ukochane przez niego suche bukiety. Rzadziej malował pejzaże, kompozycje figuralne i akty kobiece.

Izabela Kania, kurator wystawy, pisze: „Piękne w swojej prostocie i bezpretensjonalności portrety, martwe natury i pejzaże Bierwiaczonka powstały dzięki dokładnej i wnikliwej obserwacji natury, która była jego główną inspiracją. A obrazy inspirowane naturą są ponadczasowe. Nigdy nie epatował wielkim formatem, wrzaskliwym kolorem czy wulgarnym tematem. Przeciwnie – w jego obrazach panuje ład i cisza, wewnętrzny spokój i harmonia. Malarstwo Bierwiaczonka jest wyciszone, charakteryzuje się szlachetną materią malarską i wielką wrażliwością kolorystyczną. Te cechy powodują, że najlepszym miejscem do obcowania z nim jest wnętrze zacisza domowego”.

źródło: www.muzeumslaskie.pl

Następny artykuł Junior Boys - jedyny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!