Olsztyński teatr już po remoncie!
Po trzech latach Teatr im. Stefana Jaracza odzyskał dawny blask! Właśnie zakończył się remont siedziby, a wielkie otwarcie zaplanowano już na 8 listopada.
Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie powstał 1925 roku. Do zakończenia wojny wystawiano tu niemieckojęzyczne sztuki, a poza tym również opery i operetki. Po blisko dziewięćdziesięciu latach istnienia, przyszedł czas na generalny remont budynku, podczas którego nie uniknięto niespodzianek.
Zobacz inne miejsca w Olsztynie, które warto odwiedzić, wejdź:
Most zakochanych
Ławeczka z Mikołajem Kopernikiem
Stare Miasto
Już po rozpoczęciu remontu okazało się, że zbyt słabe fundamenty uniemożliwiają realizację początkowego projektu. Z tego powodu należało go więc poprawić. W czasie trwania prac natrafiono także na elementy pierwotnego wystroju oraz malowidła na ścianach, które należycie zabezpieczono i wyeksponowano.
Po remoncie w teatrze udostępnione są trzy sale - duża, kameralna i dla przedstawień offowych. Teatr zyskał ponadto zmodernizowaną widownię, salę prób, studio nagrań i nowoczesne cyfrowe wyposażenie. Została również odtworzona kolorystyka przedwojennego wnętrza, które utrzymane jest w intensywnym fiolecie, zieleni i bordo. Nowe jest także logo teatru, nawiązujące swoim kształtem do antycznych tradycji.
Remont siedziby teatru wyniósł 43 miliony złotych, z czego połowę kosztów pokryły dotacje Unii Europejskiej.
Efekty wielkich zmian mieszkańcy Olsztyna będą mogli zobaczyć już w listopadzie. Wielkie otwarcie zostało zaplanowane na 8 listopada, a dzień później odbędzie się premiera sztuki „Damy i huzary” Aleksandra Fredry w reżyserii Julii Wernio.
Komentarze