Opłata klimatyczna w Polsce - co trzeba wiedzieć?

Opłata klimatyczna w Polsce - co trzeba wiedzieć?

Wyjazdy urlopowe wiążą się z wieloma wydatkami – w tym również opłatami klimatycznymi, jakie turyści zobowiązani są wnieść podczas pobytu w znanych kurortach oraz uzdrowiskach. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tych opłat.

Opłata klimatyczna jest rodzajem podatku, który obowiązuje w kurortach turystycznych. Urlopowicze muszą ją płacić wtedy, gdy przebywają w nich dłużej niż 24 godziny. Warto wiedzieć, że to potoczna nazwa opłaty miejscowej lub uzdrowiskowej.

Według ustawy opłatę miejscową wnosi się w miejscowościach wyróżniających się korzystnymi warunkami klimatycznymi oraz pięknymi krajobrazami, a także mających status obszaru ochrony uzdrowiskowej. Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu i to nie tylko od turystów, którzy przyjechali w celach wypoczynkowych, ale też od osób przebywających na przykład na szkoleniach.

 

Zobacz: 5 najbardziej widokowych miejsc w Polsce. Gdzie się wybrać?


Drugim rodzajem opłaty klimatycznej jest opłata uzdrowiskowa, którą pobiera się od osób przebywających w miejscowościach znajdujących się na obszarach mających status uzdrowiska. Wnoszą ją wszyscy, którzy przyjechali w celach zdrowotnych, wypoczynkowych, turystycznych i szkoleniowych, a w wybranym miejscu zatrzymują się na dłużej niż na dobę.

 

Zobacz noclegi w polskich uzdrowiskach:

Art Apartament

Art Apartament

Krynica Zdrój, ul. Jarosława Dąbrowskiego

Apartamenty Krynica Zdrój 10
 Kolorowe Pola Boutique

Kolorowe Pola Boutique

Polanica-Zdrój, ul. Chopina

Pensjonaty Polanica-Zdrój 9.9


Czy opłata klimatyczna jest obowiązkowa?


Z powyższego wynika, że opłata klimatyczna jest obowiązkowa dla wszystkich osób, które w kurortach turystycznych przebywają dłużej niż dobę. Ale i od tej zasady są wyjątki!

Warto wiedzieć, że nie wszyscy muszą wnosić opłatę klimatyczną. Ulgi określa ustawa i obejmują one między innymi osoby przebywające w szpitalach, niewidomych wraz z przewodnikami a także grupy zorganizowane uczniów. Własne ulgi mogą wprowadzić również gminy, na terenie których znajdują się kurorty i uzdrowiska.

Ile wynosi opłata klimatyczna?


Wysokość opłaty klimatycznej określa we własnym zakresie każda gmina. Ustawa reguluje jedynie górne stawki, jakich nie można przekroczyć. W roku 2021 wynoszą one: 2,41 zł dla opłaty miejscowej, 4,66 zł dla opłaty uzdrowiskowej i 3,39 dla opłaty miejscowej w miejscowościach, które mają status obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Dla wygody turystów inkasowaniem opłaty klimatycznej zajmują się właściciele obiektów noclegowych, u których się zatrzymują. Opłatę taką najczęściej wnosi się w całości zaraz po dokonaniu formalności związanych z przyjazdem.

Zobacz noclegi w polskich uzdrowiskach:
Apartamenty Kudowa

Apartamenty Kudowa

Kudowa-Zdrój, ul. Zdrojowa

Apartamenty Kudowa-Zdrój 7.2
Zakątek Ciszy

Zakątek Ciszy

Polańczyk, ul. Spacerowa

Kwatery i pokoje Polańczyk 9.9


Wysokość opłaty klimatycznej w wybranych miejscach


Przed przyjazdem do wybranego miasta warto sprawdzić, ile wynosi tam opłata klimatyczna za dobę pobytu. Postanowiliśmy nieco ułatwić to zadanie, przedstawiając wysokość opłat w wybranych miejscowościach wypoczynkowych, które cieszą się największą popularnością wśród turystów.

Wybrane miejscowości nad Morzem Bałtyckim:

Wybrane miejscowości w górach:
  • Białka Tatrzańska (opłata miejscowa) – 1,30 PLN
  • Bukowina Tatrzańska (opłata miejscowa) – 1,30 PLN
  • Duszniki-Zdrój (opłata uzdrowiskowa) – 2,00 PLN (dzieci w wieku 0-12 lat), 4,00 PLN (osoby od 13. roku życia)
  • Karpacz (opłata miejscowa) – 2,40 PLN
  • Krynica-Zdrój (opłata uzdrowiskowa) – 4,40 PLN
  • Muszyna (opłata uzdrowiskowa) – 0,00 PLN (dzieci w wieku 0-7 lat), 2,00 PLN (dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat), 4,40 PLN (osoby w wieku 19 lat i więcej)
  • Polanica-Zdrój (opłata uzdrowiskowa) – 4,00 PLN
  • Polańczyk (opłata uzdrowiskowa) – 1,50 PLN
  • Rabka-Zdrój (opłata uzdrowiskowa) – 1,60 PLN (dzieci w wieku 0-6 lat), 3,10 PLN (od 7. roku życia)
  • Solina (opłata miejscowa) – 1,00 PLN
  • Szczyrk (opłata miejscowa) – 2,35 PLN
  • Szklarska Poręba (opłata miejscowa) – 2,40 PLN (opłata nie obowiązuje za dzieci w wieku 0-2 lata)
  • Ustroń (opłata uzdrowiskowa) – 4,00 PLN
  • Wisła (opłata miejscowa) – 1,00 PLN (do 17. roku życia oraz uczniowie i studenci w wieku 18-25 lat), 2,00 PLN (od 18. roku życia)
  • Zakopane (opłata miejscowa) – 2,00 PLN

Uwaga! Przedstawione stawki dotyczą wysokości opłaty klimatycznej za jeden dzień pobytu.

Następny artykuł Polacy stawiają na krajowe...

Komentarze (5)

Sara

Czy do opłaty klimatycznej potrzeba dane takie Jak pesel? Jadąc na Hel, osoba j której planuje wypoczynek chce pesel wraz z nazwiskami. Nie ukrywam, ze trochę się boje przekazywać tak wrażliwe dane :/ proszę o pomoc

Nocowanie.Pl

Nie znaleźliśmy informacji o tym, by od wniesienia opłaty uzdrowiskowej konieczny był nr PESEL. Tak jak pisaliśmy w artykule, taką opłatę zazwyczaj wnosi się po przyjeździe na miejsce, podczas zameldowania w obiekcie noclegowym. Aby wyjaśnić tę sytuację, najlepiej skontaktować się z Urzędem Miasta w Helu, do którego przedsiębiorca wpłaca później opłatę uzdrowiskową.
Niektóre miejscowości nad morzem pobierają widzę niepeawnie takie opłaty np. W Rewie takie sytuacje są nawet w prywatnych domoch. Gdzie wsumie nie ma warunków pobytowych, ale nocuja turystów. dlaczego w takim razie nikt tego nie kontroluje?

Nik

Na co idą te pieniądze? Czy na przykład na cele związane z ochroną środowiska? Czy NIK może zbadać tę sprawę?

Krystyna

Dlaczego nie można uiścić opłaty klimatycznej kartą lub dokonać przelewu na wskazane konto?

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!