Opolskie dla turystów. Co warto zobaczyć?

Opolskie dla turystów. Co warto zobaczyć?

O tym, jak piękna i wyjątkowa jest Polska, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Cisza i spokój, liczne możliwości aktywnego spędzania czasu, atrakcje i zabytki, wypoczynek nad wodą - to i o wiele więcej znajdziemy w praktycznie każdym regionie. Nie da się ukryć, że polscy turyści lubią odkrywać nieznane i pełne tajemnic miejsca. Obecne czasy, w których się znajdujemy, spowodowały, że dużym zainteresowaniem cieszą się mniej oblegane miejsca, w których kontakt międzyludzki jest ograniczony. W tym przypadku doskonałym pomysłem na weekendowy lub dłuższy wyjazd, może okazać się region Opolszczyzny, który powinien polubić dosłownie każdy. W tym artykule przedstawimy Wam miejsca, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym regionie. Gdzie warto się wybrać? Sprawdźmy!

O wyjątkowości Opolszczyzny świadczy bez wątpienia fakt, że nie jest to może region zbytnio oblegany, jednak na pewno fantastyczny pod każdym względem, jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcyjność turystyczną. Niewątpliwym atutem, który przyciąga turystów jest bez wątpienia lokalizacja - blisko Dolnego Śląska i granicy niemieckiej. Region województwa opolskiego wyróżnia się także wspaniałymi zabytkami, licznymi atrakcjami przyrodniczymi, dzięki czemu stanowi doskonałe miejsce na krótki wypoczynek podczas weekendu lub doskonały pomysł na wyjazd na kilka godzin poza miasto. Na pewno nie będą się tu nudzić rodziny z dziećmi, osoby starsze, czy grupy znajomych. Odkrywanie Polski warto rozpocząć od miejsc naprawdę wyjątkowych, a Opolszczyznę z powodzeniem można zaliczyć właśnie do tej kategorii.


Warto zaznaczyć, że praktycznie każda miejscowość w województwie opolskim stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego regionu. Jeśli przyjechaliśmy tu swoim prywatnym samochodem, to aż grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam cały ten region. Aktywni, młodzi, osoby starsze, rodziny z dziećmi - tu na pewno każdy znajdzie się coś dla siebie i to zarówno podczas krótkich, weekendowych wyjazdów, jak i podczas długich urlopów. Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się nad tym, co województwo opolskie ma niezwykłego do zaoferowania, to spieszymy z podpowiedzią.


Sprawdź również: Opolskie - najlepsze atrakcje dla dzieci


Co warto wiedzieć o województwie opolskim?


Przystępując do prezentacji miejsc, które koniecznie warto odwiedzić podczas wypoczynku w województwie opolskim, warto nieco lepiej przyjrzeć się najważniejszym informacjom, związanym właśnie z tym regionem. Województwo opolskie jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce, bo o powierzchni 9412 km2, zamieszkiwanym przez około milion mieszkańców. Pomimo małej powierzchni, kryje w sobie wiele tajemnic i wyjątkowych miejsc, które z powodzeniem można odwiedzać, zarówno zimą, jak i latem. Z turystycznego punktu widzenia, należy zaznaczyć, że Opolszczyzna cieszy się zainteresowaniem praktycznie przez cały rok. Najpopularniejszym miastem województwa jest stolica polskiej piosenki, czyli Opole. Poza nim, chętnie odwiedzane są również Nysa, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Prudnik, czy Brzeg. Poza wspaniałymi zabytkami i miejscami służącymi wypoczynkowi, podkreślić należy również wspaniały klimat regionu i niezwykłą przyrodę, którą możemy tu podziwiać m.in. w 4 parkach krajobrazowych, zlokalizowanych na obszarze regionu. Opolszczyzna posiada również doskonale rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną - m.in. dla tych powodów, każdego roku tysiące turystów wybiera właśnie ten region na miejsce swojego wypoczynku. Są to zarówno krótkie, weekendowe wyjazdy, jak i długie - tygodniowe urlopy. Jeśli do tego wszystkiego dodamy jeszcze sprzyjającą aurę, to otrzymamy naprawdę wyjątkowe miejsce na wakacje lub wypoczynek w innym miesiącu.


Oprócz tego należy również podkreślić świetną infrastrukturę, gospodarkę, miejsca pracy i możliwość kontynuowania edukacji. Opolszczyzna jest po prostu regionem, w którym się dobrze żyje. Jeśli zaplanowaliśmy urlop właśnie tu, to na pewno nie będziemy się nudzić. Podczas urlopu na Opolszczyźnie każdy powinien znaleźć coś dla siebie – niezależnie od wieku czy zainteresowań. Oczywiście głównym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu będzie zwiedzanie okolicznych zabytków. Jednak cicha i spokojna Opolszczyzna oferuje także inne formy spędzania urlopu. Przebywając w okolicy, warto pomyśleć o aktywnym wypoczynku. Wyprawa na szlak pieszy lub rowerowy pozwoli nam lepiej poznać uroki krainy, ale przede wszystkim dobrze wpłynie na nasze samopoczucie oraz kondycję.


Przeczytaj również: 5 najlepszych kąpielisk w województwie opolskim


Co warto zobaczyć w województwie opolskim?


Jeśli mamy do dyspozycji sporo czasu, to podczas wypoczynku na Opolszczyźnie, powinniśmy zobaczyć wszystko, co najlepsze i najpiękniejsze. Jeśli mamy do dyspozycji swój prywatny samochód, to tym lepiej. Wiele atrakcji jest od siebie oddalonych, a przemieszczanie się w ten właśnie sposób, pozwoli odkryć jak najwięcej. Możemy być pewni tego, że w województwie opolskim nikt nie powinien się nudzić - po mile spędzonym czasie podczas zwiedzania zabytków, będziemy mieć okazję do podziwiania i poznawania wielu niezwykłych miejsc i pięknej przyrody. Co w związku z tym warto zobaczyć i gdzie się wybrać? Sprawdźmy!


  • Wizyta w Opolu


Rozpoczynamy od najpopularniejszego miejsca regionu i stolicy województwa. Opole, przez wiele osób, jest kojarzone przede wszystkim ze stolicą polskiej piosenki, oprócz tego jest porównywane również do włoskiej Wenecji, można śmiało rzec, że jest jej odpowiednikiem. W Opolu nikt nie powinien się nudzić - bogactwo zabytków, liczne atrakcje, doskonale rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna.


Opole, co warto podkreślić, jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W związku z tym posiada także wiele ciekawych zabytków. Warto obejrzenia jest gotycka świątynia - Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, Kościół Świętej Trójcy z barokowym wnętrzem czy Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha – najstarsza opolska świątynia. A oprócz tego Wieża Piastowska, Wieża Zamku Górnego, Ratusz – wybudowany na wzór florenckiego pałacu Vecchio oraz neogotycka wieża ciśnień. Miłośnicy przyrody również znajdą tu coś dla siebie - na terenie miasta znajdziemy pomniki przyrody, takie jak chociażby: Obszar Chronionego Krajobrazu „Las Grudzicki”, użytki ekologiczne „Dolina Strugi Lutnia”, „Grudzicki Grąd” i „Łąki w Nowej Wsi Królewskiej”, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe „Kamionka w Groszowicach”, „Kamionka Piast”, „Kamionka Odra”, „Żwirownie w Malinie” oraz „Dolina Odry”, a także stanowiska dokumentacyjne „Groszowickie Skały” i „Skarpa w Malinie”.


Punktem obowiązkowym na pewno będzie tutejszy amfiteatr i Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz Muzeum Polskiej Piosenki, które funkcjonują właśnie w amfiteatrze. Do Opola warto pojechać o każdej porze roku. Najwięcej turystów odwiedza miasto w sezonie, gdy odbywają się różne imprezy kulturalne, a przede wszystkim Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Jeśli zdecydujemy się na wypoczynek w Opolu latem, musimy być przygotowani na to, że spotkamy tam tłumy turystów. Spacer po tym mieście na pewno będzie dla każdego prawdziwą przyjemnością.

 

 

Opolanka Restauracja & Hotel

Opolanka Restauracja & Hotel

Opole, ul. ul. Dworska

Hotele Opole 9.8
Noclegi U Daniela

Noclegi U Daniela

Opole, ul. Księdza Jerzego Popiełuszki

Kwatery i pokoje Opole 9.7

 

 


Już dziś zarezerwuj dla siebie nocleg w Opolu


  • Wizyta na Górze Świętej Anny


Zmieniamy nieco klimat i z popularnego miasta, pełnego zabytków, przenosimy się w miejsce pełne ciszy i spokoju i jednocześnie gwarantujące niezwykłe przeżycia, jeśli chodzi o widoki i odkrywanie tego fantastycznego regionu, jakim jest Opolszczyzna. Góra Świętej Anny, bo o niej mowa, jest najwyższym wzniesieniem grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej, posiadająca wysokość 408 m n.p.m. Warto również podkreślić, że na szczycie wzniesienia znajduje się wieś o tej samej nazwie, co tylko powinno podkreślić niezwykły charakter wypoczynku w tym miejscu. Wśród miejsc wartych odwiedzenia na Górze Świętej Anny, na pewno będzie tutejsza bazylika i sanktuarium z figurą św. Anny Samotrzeciej. W sezonie letnim warto się wybrać na spacer kwitnącą aleją czereśniową, która przyciąga tłumy fotografujących. Nie może się również obyć bez wizyty w tutejszym parku krajobrazowym, który to obejmuje tereny o bogatej rzeźbie, licznie występują tu chronione gatunki grzybów i roślin. W tym miejscu na pewno każdy odkryje piękno województwa opolskiego.






Sprawdź oferty noclegów na Górze Świętej Anny


  • Wypoczynek nad Jeziorem Nyskim


W województwie opolskim znajdziemy również wiele wspaniałych akwenów, które gwarantują udany wypoczynek nad wodą w sezonie letnim. Gwarantujemy, że na Opolszczyźnie na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Z wyjazdów nad jeziora i kąpieliska, co warto podkreślić, korzystają głównie mieszkańcy większych miast. Dużo łatwiej jest zaplanować tego typu wyjazd, z tego względu, że prawie każde kąpielisko znajduje się w niedalekiej odległości od dużych miast, od których odległość wynosi około 50 km.


Kąpieliska w województwie opolskim to przede wszystkim różnorodne formy i możliwości spędzania wolnego czasu. Jedna część osób korzysta z uroków plażowania, inni lubią uprawiać sporty wodne, spacerować, czy po prostu zwiedzać. Na pewno obowiązkowym punktem podczas wypoczynku w regionie Opolszczyzny będzie wizyta nad Jeziorem Nyskim. Jezioro Nyskie  (Głębinowskie) to zbiornik retencyjny powstałoy w roku 1971. Część brzegu jeziora zajmują piaszczyste plaże z odpowiednio zagospodarowanym zapleczem turystycznym.


 W jeziorze można łowić szczupaki, sandacze, leszcze i płocie. Jezioro Nyskie jest także ciekawym miejscem dla ornitologów, ponieważ można spotkać tu wiele gatunków ptaków np. rzadko spotykany ostrygojad czy brodziec pławny.

 

 

Ośrodek Wodnik

Ośrodek Wodnik

Głębinów, ul. Głębinów

Domki Głębinów 8.9
Koniczynka

Koniczynka

Nysa, ul. Głębinów

Kwatery i pokoje Nysa 10
Pod Bocianem

Pod Bocianem

Nysa, ul. Złotogłowice

Kwatery i pokoje Nysa 10

 

 


Oto najlepsze oferty noclegów nad Jeziorem Nyskim


  • Podróż dla miłośników historii


Ta propozycja powinna szczególnie ucieszyć miłośników historii i odkrywania niezwykłych miejsc. Podkreślić należy, że wszystko odbywa się na malowniczej trasie, pełnej niezwykłych turystycznych przeżyć. To nic innego, jak podróż szlakiem Zamków, pałaców i ks. Jana Dzierżona. Trasa ta swój początek bierze w Opolu i przebiega przez Niewodniki, Narok i Popielów i kończy się w Karłowicach. Na szlaku zobaczymy między innymi: XIX-wieczny pałac Wichelhausów otoczony parkiem, nieco starszy pałac rodziny von Bress, kościół pw. św. Floriana oraz kościół Najświętszej Maryi Panny z końca XIX wieku, oraz drewniany kościół z XVII wieku. W Karłowicach znajdziemy natomiast dom księdza dra Jana Dzierżona – konstruktora nowoczesnego ula szafkowego. W miejscowości znajduje się także gotycki zamek z XIV wieku, kościół św. Michała Archanioła z XVIII wieku oraz Aleja 200-letnich dębów. Trasa ta ma długość 26 kilometrów i bez problemu powinniśmy pokonać ją pieszo. Dla wizyty w tylu niezwykłych miejscach warto jest w związku z tym się poświęcić i pokonać ten dystans.


Poznaj: 7 pomysłów na wakacyjny weekend na Opolszczyźnie


  • Wizyta w Juraparku Krasiejów


Ta propozycja powinna szczególnie ucieszyć najmłodszych turystów i ich rodziców. To jeden z najpopularniejszych i największych tego typu parków w Polsce. Jego niezwykłym atutem jest fakt, że znajduje się zaledwie 20 km od Opola. W tym nowoczesnym parku rozrywki zobaczyć można gigantyczne dinozaury ustawione wzdłuż 1,5 kilometrowej ścieżki edukacyjnej. Park dysponuje ok. 200 modelami gadów i płazów co czyni go największym dinoparkiem w Europie. Kolejną atrakcja parku jest Tunel Czasu, który przenosi zwiedzających w czasy kiedy nic jeszcze nie istniało – nawet Ziemia! Prehistoryczne Oceanarium przenosi zaś w świat podwodnego życia ogromnych gadów, które można podziwiać w ich naturalnej wielkości. Do atrakcji zaliczyć tu możemy również Pawilon Paleontologiczny, Park Rozrywki czy Kino Emocji Cinema 5D. W parku prowadzone są również warsztaty paleontologiczne oraz lekcje muzealne. JuraPark Krasiejów jest miejscem w którym nauka przeplata się z zabawą, dlatego może zainteresować dzieci oraz rodziców.



Pensjonat Ostoja

Pensjonat Ostoja

Turawa, ul. Pływacka

Apartamenty Turawa 9.7
Pirat

Pirat

Turawa, ul. ul. Strażacka

Domki Turawa 10
Agroturystyka Tęcza

Agroturystyka Tęcza

Rzędów - Turawa, ul. Zielona

Agroturystyka Rzędów - Turawa 9.6




Tutaj znajdziesz oferty noclegów w Krasiejowie


  • Wizyta w Małej Panwi - prawdziwej perełce Opolszczyzny


Wizyta w tym miejscu, szczególnie w sezonie letnim, na pewno będzie obfitować w wiele wspaniałych przeżyć związanych z aktywnym wypoczynkiem. Spływ kajakowy po Małej Panwi, zwanej przez wielu “opolską Amazonką” pozwoli poznać region z nieco innej strony. To, co bez wątpienia zachwyca w tym miejscu to niezwykły krajobraz. Spływy rozpoczynają się w okolicy Krupskiego Młyna, pośrodku lasu. Początkowo płyniemy po dość płytkiej rzece, wśród powalonych drzew. Szczególnego charakteru to miejsce nabiera na odcinku od Staniszczy Małych, gdzie przepływamy pośród łąk i pastwisk. Cisza i spokój - gwarantowane. Różnorodność krajobrazu podczas spływu w tym miejscu jest naprawdę duża. Sama Mała Panew posiada dużą bazę agroturystyczną, która proponuje swoim gościom, nie tylko spływy kajakowe ale i nocleg, ognisko, mecz w paintbala czy lot balonem.


Sprawdź popularne oferty noclegowe w Krupskim Młynie i Staniszczach Małych


  • Wizyta w Starobrawskim Parku Krajobrazowym


Wizytę w wyjątkowych miejscach województwa opolskiego, kończymy na Starobrawskim Parku Krajobrazowym, który to jest miejscem niezwykłym z wielu powodów. Charakteru temu miejscu nadają niezwykłe leśne alejki spacerowe, tutejszy pomnik śpiącego lwa. Właśnie w tym miejscu odnajdziemy również fragmenty 250-letniego pomnika „Starego Fryca”, opuszczoną „Świątynię Matyldy”, czy też rotunda w “Ciemnych Gankach”, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem miłośników fotografii.






Poznaj oferty noclegowe w Pokoju


Mamy nadzieję, że wizyta na Opolszczyźnie będzie pełna niezwykłych przeżyć. Region obfituje w wiele fantastycznych miejsc, które warto odkrywać nie tylko letnią porą. Pewne jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniała przyroda, niezliczone szlaki turystyczne w lasach to prawdziwy raj dla miłośników wypoczynku w ciszy i spokoju. Charakter wielu miejsc podkreślają poniemieckie zabudowania. Klimat tu panujący pozwoli spędzić urlop w wyjątkowej atmosferze. Przekonaj się osobiście, jak wyjątkowe dla turystów potrafi być województwo opolskie.


Następny artykuł Wyciągi narciarskie w dobie...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!