Ostatnia ostoja Piastów. Dlaczego warto odwiedzić Brzeg?
Podczas podróżowania po Polsce, bardzo często lubimy odkrywać miejsca, wyróżniające się historią. Chętnie odwiedzamy zamki, pałace, kościoły, czy takie zabytki, w których niegdyś rozgrywały się istotne dla naszego kraju wydarzenia. Chyba każdy wie, że początki naszego państwa związane są z panowaniem pierwszej dynastii Piastów. Poznaj miasto i miejsca, które niegdyś stanowiły ich ostatnią ostoję.
Myślisz historia i swoimi myślami najczęściej wybiegasz do dobrze znanych polskich miejscowości, takich jak Kraków, czy Warszawa, które są chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne i grupy osób, które chcą zaczerpnąć dużej dawki polskiej historii. Okazuje się jednak, że są inne, równie wspaniałe miasta, oferujące wiele wspaniałych zabytków, których losy są ściśle związane z początkiem polskiej państwowości.
Do mniej znanego, ale z pewnością równie wyjątkowego miasta należy zaliczyć Brzeg, znajdujący się na Opolszczyźnie. Czym się wyróżnia? To właśnie to miasto stanowiło “ostatnią ostoję” dynastii Piastów, którzy byli pierwszą dynastią rządzącą naszym krajem.
Wizyta w tym mieście pozwoli zaczerpnąć odpowiedniej dawki historii i jednocześnie odkryć zabytki, które z pewnością mało kto zna. Nie da się ukryć, że w bardziej popularnym regionie i miejscowościach byłyby chętnie odwiedzane przez turystów. A tak, masz niepowtarzalną możliwość, by odwiedzając Brzeg, obcować ze wszystkim, co najpiękniejsze i bezpośrednio związane z historią Polski.
Brzeg - najważniejsze informacje
Zanim przystąpimy do prezentacji miejsc, które warto odwiedzić, przebywając w Brzegu, warto się skupić na kilku najważniejszych faktach, ściśle związanych z tym pięknym miastem na Opolszczyźnie.
Brzeg jest miastem, który historycznie znajduje się na Dolnym Śląsku na skraju Równiny Grodkowskiej, będącej częścią Niziny Śląskiej. Miasto liczy około 35,3 tys. mieszkańców. Przez Brzeg przepływa Odra, co urozmaica w dużej mierze lokalny krajobraz.
Przywilej lokacyjny Brzeg uzyskał w 1248 roku. Pewnego rodzaju symbolem tej pięknej miejscowości jest Zamek Piastów Śląskich, który przez wielu turystów określany jest mianem Śląskiego Wawelu. Jest to jednocześnie największa nekropolia Piastów w Polsce. Tuż obok, w przyzamkowym kościele św. Jadwigi spoczywa aż 43 przedstawicieli tej dynastii.
Brzeg oferuje jednak o wiele więcej wspaniałych zabytków, niż tylko wspomniany Zamek Piastów Śląskich. Wizyta w tym mieście idealnie sprawdzi się jako propozycja na weekendową wycieczkę o każdej porze roku.
Zobacz również: 5 pomysłów na jednodniowe wycieczki w województwie opolskim
Śladami śląskich Piastów - czyli co warto zobaczyć w Brzegu?
Zwiedzanie Brzegu warto rozpocząć od najpopularniejszej budowli, która została wspomniana wyżej. Zamek w Brzegu to piękna budowla książęca charakterystyczna dla renesansu. Obiekt zwany jest często Śląskim Wawelem a jego powstanie datuje się na XIII w. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj portal bramy wjazdowej, gdzie na górnym rzędzie nad pierwszym piętrem znajdują się rzeźby 12 pierwszych władców polskich oraz niżej piastowskich książąt śląskich.
Obecnie swoją siedzibę ma tu Muzeum Piastów Śląskich, które kryje w sobie rzeźbę i malarstwo śląskie, zaznajomić się tu można z dziejami Piastów Śląskich oraz historią miasta. Obiekt proponuje zwiedzającym zapoznanie się z wystawami stałymi i czasowymi dotyczącymi tej tematyki.
Uwagę każdego turysty, który planuje wypoczynek w Brzegu, na pewno zwrócą niezwykłe świątynie. W przyzamkowym kościele św. Jadwigi spoczywa 43 przedstawicieli śląskich Piastów, a w barokowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego można podziwiać brzeską pietę. Przedstawia ona Matkę Boską z Jezusem Chrystusem na kolanach. Tę świątynię odwiedzają przede wszystkim przyszłe mamy, spodziewające się dziecka.
Po wizycie w świątyniach, warto jest wybrać się na spacer po Starym Mieście, na którym znajduje się między innymi odnowiony ratusz z Wielką Salą Stropową czy Salą Rajców. Od kilku lat w mieście odbywa się Festiwal Tanga. Wtedy na ulicach i dziedzińcach zamkowych króluje argentyński taniec.
Sprawdź także: Opolskie dla turystów. Co warto zobaczyć?
Warto podkreślić, że ratusz, który znajduje się na Starym Mieście jest budowlą niezwykłą. Od 1572 roku nigdy nie został już zniszczony. Nigdy nie spłonął, nawet podczas II wojny światowej ominęły go większe zniszczenia, dlatego jest to bardzo cenny obiekt, a poza tym posiada wspaniałe wnętrza jak Wielką Salę Stropową czy Salę Rajców.
Przechadzając się po ulicach Brzegu, na pewno zwrócimy uwagę na piękne, średniowieczne kamienice, które posiadają ślepe okna, czyli imitacje otworów okiennych malowane na fasadach.
Każdy, kto będzie potrzebował ciszy i spokoju oraz oddechu od codziennych spraw, na pewno znajdzie je w Brzegu. Wystarczy podkreślić, że w Brzegu znajdziemy aż 100 ha parków, skwerów i terenów zielonych. Warto odwiedzić m.in. Park Nadodrzański - z Bramą Odrzańską, Park Centralny z pięknymi fontannami, a także Park Chrobrego z amfiteatrem. Wskazana będzie tu również wizyta na malowniczych alejkach i promenadzie, rozciągających się nad Odrą.
Pewne jest to, że w tym mieście każdy, nie tylko miłośnik historii, powinien znaleźć tu dla siebie coś naprawdę interesującego.
Już dziś zaplanuj swój wypoczynek i zarezerwuj swój nocleg w Brzegu
Jeśli lubisz odkrywać niezwykłe miejsca w Polsce, to Brzeg powinien być dla Ciebie naprawdę idealną propozycją!
Komentarze