Ostrzeżenie przed wichurami. Niebezpieczne zjawiska pogodowe w całym kraju!

Ostrzeżenie przed wichurami. Niebezpieczne zjawiska pogodowe w całym kraju!

Tegoroczna zima już po raz kolejny pokazuje wszystkim, że potrafi być nieprzewidywalna. Po krótkotrwałym ociepleniu, czeka nas kolejny powrót zimy, w tym wichury i burze śnieżne. Praktycznie w całej Polsce mogą pojawić się utrudnienia komunikacyjne oraz przerwy w dostawie energii.

Zimę w 2022 roku można określić, jako swego rodzaju sinusoidę. Jednego dnia mamy do czynienia z piękną zimą i lekkim mrozem, by w kolejnych pojawiły się zjawiska, których w Polsce doświadczaliśmy raczej rzadko. Chyba mało kto pamięta ostatni raz, kiedy w styczniu pojawiła się burza z piorunami, która kojarzona jest raczej z upalnymi dniami w sezonie letnim. Do tego silne wiatry, powodujące uszkodzenia w infrastrukturze oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenia, które będą obowiązywać na terenie całej Polski.


Sprawdź koniecznie: Pogoda na luty 2022 w Polsce, w górach, nad morzem


Na Bałtyku silny sztorm!


Pomimo pięknej i słonecznej aury, z którą mamy obecnie do czynienia w wielu miejscowościach nadbałtyckich, nadchodzące godziny i dni, mogą przynieść dynamiczne zjawiska pogodowe na całym wybrzeżu. IMGW wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed sztormem, który może osiągnąć w porywach nawet 10 stopni w skali Beauforta


Ostrzeżenia obowiązują w strefie przybrzeżnej Polski oraz w województwach:


- zachodniopomorskim, w ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego;


- pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, dla Żuław i Zalewu Wiślanego.


Z pewnością zainteresuje Cię treść tego artykułu: Niezwykłe znalezisko nad Zalewem Wiślanym we Fromborku. Co to takiego?


W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (533 cm) mogą pojawić się gwałtowne wahania i wzrosty poziomów wody do górnej granicy strefy stanów wysokich oraz powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.





Sprawdź oferty noclegów nad morzem


W górach możliwy halny!


Za sytuację pogodową, z którą obecnie mamy do czynienia, odpowiada przede wszystkim niż Marie. W sobotę i niedzielę do głosu dojdzie niż Nadia, który może spowodować jeszcze większe zniszczenia.


Prognozuje się, że porywy wiatru w wielu miejscach w Polsce mogą osiągać nawet 100 km/h, w porywach do 115 km/h. Zdecydowanie trudniej będzie w regionach górskich - w wyższych partiach gór, porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 150 km/h. Odradzamy w związku z tym wędrówki w wyższe partie gór. Jeśli mamy w planach górskie spacery, to najbezpieczniej będzie robić to w dolinach górskich.


W górach czyhają naprawdę różne niebezpieczeństwa. Przeczytaj: Lawiny w górach. Co warto o nich wiedzieć i jak się zachować?



Petrus

Petrus

Karpacz, ul. Obrońców Pokoju

Wille Karpacz 9.6


Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w górach


Niebezpiecznie zjawiska pogodowe w całym kraju!


Niż Marie i Nadia namieszają w pogodzie w każdej części Polski. Przyniosą zarówno opady śniegu, przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, a na południu także przejściowo deszcz marznący, powodujący gołoledź. Stopniowo będzie się wzmagać wiatr, w porywach nawet do 75-80 km/h.


Wieczorem w sobotę nad północno-zachodnią część Polski wkroczy aktywny front chłodny z porywami wiatru do 90 km/h.


Najgwałtowniejszych zjawisk możemy się spodziewać w nocy z soboty na niedzielę i początkowo w niedzielę - ostrzega IMGW. Bardzo silne porywy wiatru mogą sięgnąć 110 km/h.


Uważajmy na siebie, niezależnie od tego, gdzie planujemy spędzić najbliższy weekend!



Następny artykuł Regulamin Turysty portalu...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!