Outsourcing w obiekcie noclegowym
Jednym z najważniejszych zadań właściciela obiektu noclegowego jest sprawne i efektywne zarządzanie. Powinien sprawić, by prowadzone przez niego miejsce nie tylko podobało się turystom, ale i generowało zyski. Wiele osób uważa, że zapewni im to tylko pełna kontrola, ale coraz więcej przedsiębiorców działających w branży turystycznej skłania się ku outsourcingowi.
Outsourcing – czym właściwie jest?
Pojęcie outsourcingu dla niektórych może brzmieć trochę obco, jednak jego zasady są wszystkim całkiem dobrze znane. Jest to korzystanie z usług zewnętrznych firm, którym zleca się wykonywanie konkretnych zadań w obiekcie noclegowym. Ma się on całkiem dobrze w dużych sieciach hotelowych, ale coraz chętniej sięgają po niego także właściciele mniejszych obiektów noclegowych.
Niektórzy mogą pomyśleć, że outsourcing to wpuszczenie na swoje podwórko obcych i częściowa utrata kontroli nad obiektem. Jednak zwolennicy tego rozwiązania stawiają ważne pytanie: „Jeśli ktoś może zrobić coś lepiej i taniej, dlaczego mu na to nie pozwolić?” Coraz więcej przedsiębiorców z branży turystycznej głębiej zastanawia się nad tą kwestią i decyduje się na wprowadzenie outsourcingu w różnych obszarach swojej działalności, jak na przykład:
- Usługi sprzątania. Specjaliści zaznaczają, że zatrudnianie własnego personelu sprzątającego ma sens głównie w przypadku bardzo małej skali działalności. Kiedy w grę wchodzi wiele pokoi czy kilka apartamentów warto przekalkulować koszty i zastanowić się nad zaangażowaniem profesjonalnej firmy sprzątającej. Wtedy nie trzeba myśleć o takich kwestiach jak chociażby ubezpieczenie i ZUS pracownika czy koszty eksploatacji sprzętu.
- Pralnia. Obecnie coraz więcej właścicieli obiektów noclegowych rezygnuje z własnych pralni na rzecz usług zewnętrznych. Ich opłacalność zależy między innymi od ilości rzeczy, które są przeznaczone do prania oraz takich czynników jak koszt energii elektrycznej, wody i detergentów.
- Restauracja. W przypadku większych obiektów noclegowych, jak na przykład pensjonaty, dodatkowym plusem w ofercie są posiłki. Jednak nie każdy właściciel obiektu sprawdzi się w roli restauratora, dlatego coraz częstszym rozwiązaniem jest wydzierżawianie restauracji innym przedsiębiorcom.
- Prowadzenie profili w social mediach. W dzisiejszych czasach należy być obecnym w internecie oraz mediach społecznościowych. Jednak poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości wymaga umiejętności, z których „zwykli” użytkownicy nie zdają sobie sprawy, a efektem ich braku są kryzysy, o których mówi cała Polska. Warto więc mieć specjalistę, który poprowadzi firmowe profile w social mediach, jako że jego zatrudnianie na cały etat bywa nieopłacalne, coraz popularniejszy staje się outsourcing.
Oprócz tego z outsourcingowych usług korzysta się w takich obszarach jak ochrona, księgowość czy wsparcie IT. Specjaliści zaznaczają, że można po nie sięgać do obsadzania stanowisk, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu z klientem.
Prowadząc własny obiekt noclegowy należy skupiać się na wielu rzeczach. Zobacz, czy nie popełniasz podstawowych błędów, wejdź: 6 błędów popełnianych przez właścicieli i managerów obiektów noclegowych
Kiedy sięgać po outsourcing?
Właściciele obiektów noclegowych sięgają po outsourcing z jednego ważnego powodu – aby dokonać oszczędności. Dlatego zanim zostanie podpisana umowa z firmą zewnętrzną, należy wszystko dobrze policzyć. Warto się nad tą kwestią głębiej pochylić, gdyż korzystając chociażby z usług zewnętrznej firmy sprzątającej, średniej wielkości obiekt może poczynić kilkunastoprocentowe (lub większe) oszczędności.
Jednak chęć oszczędności to nie jedyny moment, kiedy warto sięgać po outsourcing. Przedsiębiorcy często zmagają się z brakami kadrowymi, stają więc przed dylematem, czy powinni zakasać rękawy, czy też lepiej zlecić to specjalistom? Trudno samemu wykonywać wszystkie prace, dlatego w tym przypadku zatrudnienie kogoś z zewnątrz to rozsądna decyzja.
Outsourcing sprawdza się również w przypadku obiektów, które mają nierówne obłożenie. Mimo że działają cały rok, to duża liczba pokoi zajęta jest tylko w niektórych terminach. W związku z tym mało opłacalne jest zatrudnianie większego personelu – w razie potrzeby właściciele korzystają z outsourcingu.
Jak widać, umiejętne korzystanie z outsourcingu może przynieść właścicielowi obiektu noclegowego szereg korzyści, w tym najważniejszą – więcej czasu dla gościa.
fot. rawpixel.com / Pexels.com CC0
Komentarze