Pałac w Kopicach - wyjątkowe miejsce z historią śląskiego Kopciuszka w tle

Pałac w Kopicach - wyjątkowe miejsce z historią śląskiego Kopciuszka w tle

Rozmaite podróże wypełnione są najczęściej odkrywaniem pięknych i popularnych miejsc. Najczęściej są to zabytki i takie atrakcje, które mają związek z historią miejscowości, czy danego regionu. Jeśli Twoje plany wyjazdowe są związane z Ziemią Opolską, to wiedz, że w tym pięknym regionie jest z czego wybierać. Jednym z obowiązkowych punktów powinien być pałac w Kopicach. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Każdy moment jest dobry, by odkrywać magiczne miejsca w Polsce. Niezależnie od tego, czy planujecie dłuższy, czy krótszy wyjazd, to każdy moment jest dobry, by zobaczyć popularne atrakcje w Polsce. Jeśli zdecydowaliście się na noclegi na Opolszczyźnie, to podczas zwiedzania tych najpopularniejszych miejsc, obowiązkowym punktem powinien być Pałac w Kopicach. To miejsce szczególne, związane ze “śląskim Kopciuszkiem”


Zobacz: Opolskie dla turystów. Co warto zobaczyć?


Pałac w Kopicach - najważniejsze informacje


Pałac Kopice to miejsce szczególne na mapie województwa opolskiego. Mimo, że od lat popada w ruinę, to cieszy się dużym zainteresowaniem turystów. Jego historia sięga XIX wieku. Z zewnątrz wygląda, jak miejsce z bajki, a tak naprawdę jest w bardzo złym stanie i można go zobaczyć tylko z zewnątrz i to tylko z pewnej odległości, z racji, że obiekt jest pilnowany przez firmę ochroniarską - 24 godziny na dobę.



fot. matowski / zdjecia.nocowanie.pl

Historia o “śląskim Kopciuszku” - dlaczego pałac Kopice to miejsce szczególne?


Wszystko się rozpoczęło w 1783 roku, kiedy zdecydowano się przekształcić starą siedzibę w klasycystyczną rezydencję. Heinrich Kasper był inicjatorem tego projektu, a architektem odpowiedzialnym za przebudowę był Hans Rudolph. Kilka dziesięcioleci później, w 1859 roku, Hans Ulrich von Schaffgotsch zakupił pobliskie tereny w Kopicach dla swojej młodej żony Joanny, która pochodziła z ubogiej rodziny i miała trudne życie.


Joanna była nazywana śląskim Kopciuszkiem. Cztery lata później, ówcześni właściciele zlecili kolejną modernizację. Rozległe stawy otaczały budowlę, a także powstał ogród zimowy, sad, oranżeria oraz ogrody kwiatowe i warzywne. Całe to miejsce tętniło życiem. Przed pałacem, zwanych "pałacem na wodzie", znajdowały się dywany kwiatów o pięknych wzorach i kolorach. 

 

Poznaj: TOP 5 legend o popularnych turystycznych miejscach w Polsce. Znasz je wszystkie?


Jednak pałac to nie był jedyny element. Całość była uzupełniona ogromnym parkiem krajobrazowym o powierzchni ponad 60 hektarów. W parku wzniesiono kilka charakterystycznych miejsc, takich jak posąg bogini Nike, świątynia Diany, kaplica rodziny Schaffgotschów i sztuczne ruiny. Do roku 1945 rezydencja była własnością wcześniej wspomnianych właścicieli. Po wojnie pałac jeszcze przez kilka lat zachował swój dawny blask. Niestety, w ciągu lat wyposażenie było kradzione, a budynek niszczał. Później służył jako magazyn zboża.


Trudne losy Pałacu w Kopicach - czy uda się go odbudować?


W dniu 7 października 1956 roku w Kopicach wybuchł pożar, który strawił pałac. Na miejsce przybyli strażacy z różnych stron, ale niestety zmagali się z problemem braku wody w pobliskim stawie, który został wcześniej opróżniony. Akcja gaśnicza trwała przez całą dobę, a z pałacu pozostały jedynie grube, kamienne mury. Szacuje się, że straty wyniosły prawie pół miliona złotych. Prowadzono śledztwo w sprawie podpalenia, ale nie udało się ustalić żadnych informacji. Sprawa została zamknięta, choć było wiadomo, że podpalenie pałacu było zorganizowane przez specjalistów, gdyż ognisko pojawiło się jednocześnie w czterech miejscach.



fot. jur4 / zdjecia.nocowanie.pl

W 1990 roku pałac został nabyty od gminy Grodków przez krakowskiego biznesmena, Andrzeja Koca, który planował przywrócić mu dawny blask. Niestety, te plany nie zostały zrealizowane, a nowy właściciel nigdy nie pojawił się w Kopicach. Po tych wydarzeniach pałac stopniowo przemienił się w zarośnięte śmietnisko, a cenne przedmioty zniknęły. Pojawiały się okazjonalne próby przywrócenia pałacu do życia, ale wszystko kończyło się tak szybko, jak się zaczynało.


Odkryj: Mało znane pałace w Polsce! Poznaj miejsca, które Cię zachwycą!


Obecnie Pałac w Kopicach jest otoczony ogrodzeniem i niedostępny dla turystów. Jest stale monitorowany i chroniony przez całą dobę. Nie jest znane, czy ktoś podejmie się trudu odbudowy tego zabytkowego obiektu.


Pałac w Kopicach - jak dojechać?


Pomimo tego, że pałac Kopice nie jest udostępniony do zwiedzania, to warto wiedzieć, jak dojechać w to niezwykłe miejsce. Jadąc od Opola, należy kierować się drogą 385, w kierunku miejscowości Kopice. To właśnie, przy tej drodze znajduje się ten popularny i piękny pałac. Kierując się od strony Grodkowa, w Kopicach, tuż za sklepem, musicie skręcić w prawo.


Sprawdź noclegi w Kopicach:



Pokoje Do Wynajęcia

Pokoje Do Wynajęcia

Jasienica Dolna, ul. Mańkowice

Agroturystyka Jasienica Dolna 9.6
Wynajem Pokoi Stanisław Retman

Wynajem Pokoi Stanisław Retman

Brzeg, ul. ul. Pierwszej Brygady

Kwatery i pokoje Brzeg 9.7



Pomimo tego, że pałac nie jest udostępniony do zwiedzania, to warto go zobaczyć - przynajmniej przez chwilę, z zewnątrz. Pamiętajcie, że w niedalekiej odległości znajduje się pałac w Mosznej, który poleca się na każdą porę roku.



Zdjęcie główne: fot. Henryk Niestrój / AdobeStock, CC0

Następny artykuł Noc Kultury 2024. Wyjątkowe...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!