Zamek został wzniesiony w XVII wieku dla marszałka koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i miał służyć celom obronnym. Na początku wieku XVIII Szwedzi zniszczyli pałac i jego otoczenie. Odbudową obiektu zajęły się rody Sieniawskich i Czartoryskich. Na przełomie wieku XVIII i XIX następuje szczyt rozwoju pałacu, za sprawą Izabeli i Adama Czartoryskich. Rozpoczynają oni działalność kulturową w pałacu, gromadząc w nim znakomitych architektów, malarzy i muzyków. W 1801 roku zostaje tutaj otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Narodowe, gdzie gromadzone są liczne prace naukowe. Syn Izabeli i Adama- Paweł Czartoryski, zostaje skazany na śmierć z powodu udziału w powstaniu listopadowym. W celu uniknięcia wyroku ucieka do Paryża a majątek Czartoryskich przechodzi w ręce rosyjskie. Od 1862 roku znajdowały się tam naukowe placówki rolnicze, których kontynuacją jest obecnie działający Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
Muzeum Czartoryskich w Puławach otwarte jest codziennie w godzinach:
9.00-17.00 w sezonie letnim (1 kwietnia – 30 września)
8.00-16.00 w sezonie zimowym (1 października – 31 marca)
* W sezonie letnim udostępnione są do zwiedzania obiekty parkowe (Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Dom Aleksandryjski).
* W poniedziałki obiekty parkowe nieczynne.
Muzeum jest nieczynne: 24, 25, 31 grudnia; 01, 06 stycznia; w Niedzielę Wielkanocną; Boże Ciało;01, 11 listopada.
Od 2017 roku Muzeum Czartoryskich w Puławach stało się samodzielną placówką podległą Miastu Puławy. W ramach zwiedzania możemy obejrzeć wystawę stałą „Ojczyzno! Niechaj cię uwiecznię”. Organizowane są tam również wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Nigdzie na żadnej stronie w internecie ani informacji nie ma podanych godzin zwiedzania parku, zamku i świątyni w Puławach. Gdzie mogę to znaleźć? Dziękuje