Auschiwtz-Birkenau to były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady. Obecnie jest to miejsce pamięci, ale też muzeum udostępnione do zwiedzania. Wizyta w tym miejscu to wyjątkowa i cenna lekcja przykrej historii.
Warto jest zwiedzić dwie części byłego obozu – zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau. Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau, jednak niektóre budynki są wyłączone ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne).
W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg. Wszystko to można zobaczyć na własne oczy.
Turyści, którym zależy na poznaniu historii, powinni zdecydować się na spacer z przewodnikiem. Jeśli jednak to o wiele za mało- warto skorzystać z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie, a pomiędzy byłymi obozami kursuje wahadłowy autobus przeznaczony dla osób indywidualnych zwiedzających w tzw. turach.
Drogę pomiędzy byłymi obozami można pokonać pieszo (ulicami: Leszczyńskiej i Wyzwolenia), przechodząc przez teren przyobozowy, na którym w okresie okupacji znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe i warsztaty, magazyny, biura i zaplecze techniczne obozu, będące miejscami pracy i śmierci więźniów. Warto zobaczyć zachowane pozostałości po kilku bocznicach kolejowych i rampach, na które przywożono pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu i gdzie esesmani dokonywali selekcji.
Muzeum można zwiedzać we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.
Godziny otwarcia:
- 8:00 - 14:00 grudzień
- 8:00 - 15:00 styczeń, listopad
- 8:00 - 16:00 luty
- 8:00 - 17:00 marzec, październik
- 8:00 - 18:00 kwiecień, maj, wrzesień
- 8:00 - 19:00 czerwiec, lipiec, sierpień
* powyższe godziny dotyczą wejścia na teren Muzeum. Czas pozostania na terenie to półtorej godziny po ostatniej godzinie rozpoczęcia zwiedzania (np. w lutym to godzina 17.30, w czerwcu 20.30).
Odradzam każdemu zostałem oszukany na bilety o wartości 250 zł
Oceniam informacje i obsługę muzeum Auschwitz. Informacje na stronie są bardzo słabe. Nie ma informacji na temat biletów indywidualnych tylko ogólne powiadomienie, że można wejść za darmo.
Kpina są ceny i w ogóle zarabianie pieniędzy na takim miejscu.
Brak Pana Sebastiana (przewodnika) to jakieś nieporozumienie. To jedyny przewodnik który traktował swoją pracę z sercem, niestety nie podobało się to. Po 6 latach chciałem tam wrocic z synem i liczyłem, że Pan Sebastian bedzie nadal przewodnikiem, niestety już tam nie pracuje, został zwolniony za to , że oddawał się swojej pracy bardziej niż inni przewodnicy.
Będąc przejazdem wraz z żoną chcieliśmy zwiedzić muzeum, zakupując bilety wcześniej. Odmówiono nam wejścia z braku miejsc na daną godzinę. Brak zrozumienia i szacunku dla emerytów , którzy być może mieli jedyną okazję do zwiedzenia muzeum. Sabina i Bogusław Mejna z Pomorza.