Pierwszą inicjatorką kościoła była Prudencja de domo Ligęza Ostrogska-Zasławska, która nowo powstałą świątynię planowała oddać w opiekę franciszkankom. Kościół został wzniesiony przez muratora Jana Cangera z Tyrolu i dekoratora Jana Falconiego w stylu późnego renesansu w latach 1644–1649, nawiązywał do tzw. renesansu lubelskiego .
Na początku świątynia nosiła wezwanie św. Michała Archanioła, św. Jana Chrzciciela i św. Barbary. Ostateczne finansowanie budowy kościoła przypadło jednak w udziale jej szwagrowi - Jerzy Sebastian Lubomirski, który wskutek wygranego sporu z mężem Prudencji, Dominikiem Ostrogskim-Zasławskim objął w posiadanie rzeszowskie dominium. W efekcie fasada późnobarokowa wykonana w latach 1705–1707 według projektu architekta nadwornego architekta Lubomirskich - Tylmana z Gameren) znacznie zmieniła obraz kościoła.
Kościół początkowo wzniesiony został jeszcze w stylu zanikającego już odrodzenia, przez pochodzącego z Austrii muratora Jana Cangera. Prosty budynek bez wież (najprawdopodobniej widoczny na niesygnowanym rysunku Tylmana z Gameren) nawiązywał do typowego dla tego okresu późnego renesansu lubelskiego, choć W Tatarkiewicz budowli tej nie zalicza nawet do grupy kościołów analogicznych. Budynek cechowała konstrukcja lekka, wysmukła, wyraźne odcięcie wąskiego prezbiterium od naw. Jak się też wydaje, ze względu na późniejszą metrykę jest w formie bardziej przejrzysty, doskonalszy, dojrzalszy stylowo.
Przebudowa Lubomirskich nadała kościołowi cech typowych dla architektury rozwiniętego baroku, typowych dla II. poł. XVII wieku. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj w fasadę wkomponowano dwie wieże, całości budynku nadając harmonijny charakter. Zabieg ten miał na celu optyczne powiększenie świątyni - z zewnątrz wygląda ona jako świątynia trzynawowa (do każdej nawy miał prowadzić jeden portal), podczas, gdy w rzeczywistości jest to konstrukcja jednonawowa z otaczającymi kaplicami.
Twórca zastąpił również wcześniejsze budowle drewniane murowanymi - zaprojektował symetrycznie odchodzące od kościoła budynki kolegium i klasztoru, czyniąc z kościoła dominantę i centrum kompozycji. W ten sposób fasada miała długość 180 m, co czyniło ją najdłuższą jednolitą stylowo kompozycją w ówczesnej Rzeczypospolitej. W najbardziej rozbudowanej formie założenie obejmowało dodatkowo bursę szkolną (od strony ulicy ks. F. Dymnickiego), oraz konwiktu szlacheckiego (od strony ulicy R. Alsa). Całość była wpasowana dokładnie pomiędzy ulicy 3 Maja a nasyp i mury miejskie, częściowo widoczne od strony ulicy Słowackiego. Obecnie, po wielu przebudowach zespół klasztorny w znaczącym stopniu zachował swój pierwotny wygląd.
Msze święte i Nabożeństwa:
Porządek Mszy św.
Dni powszednie:
6:30, 7:30, 12:00, 17:30, 18:30
Niedziele:
6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:15, 13:30, 18:30
Nieszpory:
18:00
Święta (w dniach pracy):
6:30, 7:30, 9:30, 12:00, 15:30, 17:00, 18:30
Zmiana tajemnic w I niedzielę miesiąca godz. 7:30
Nowenna do NMP Nieustającej Pomocy każda środa godz. 18:00
Koronka do Miłosierdzia Bożego w piątek o godz. 15:00, w niedziele o godz. 17:45
Duszpasterze:
Ks. Proboszcz Władysław Jagustyn - wyświęcony 1977 r.
mgr lic. prałat kanonik gremialny Kapituły Katedralnej, wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, wicedyrektor Fundacji na Rzecz Budowy Regionalnego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży, Kapelan Rzemiosła Diecezji Rzeszowskiej, Kapelan Towarzystwa Miłośników Lwowa i KPW., duszpasterz Armii Krajowej, duszpasterz Inwalidów Wojennych, Kapelan NZOZ Asklepios.
Wikariusze:
Ks. mgr Piotr Stawasz - ur. 1974r., Kołaczyce, wyświęcony w 2000r., wikariusz od 2011r., katecheta w ZSM Nr 1, opiekun grupy biblijnej, kapelan na Oddziale Paliatywnym w Rzeszowie,
Ks. Piotr Kura - wyświęcony w 1999 r., katecheta w I LO, opiekun ministrantów i KSM,
Ks. Krystian Winiarski - wyświęcony w 2009r., katecheta w Gimnazjum Nr 2 i III LO, opiekun oazy, Odnowy w Duchu Świętym i grupy młodzieżowej Focolari
Ks. Tomasz Nowak - Redaktor Radia VIA, Rzecznik Prasowy Kurii Diecezjalnej, Korespondent KAI
Dodatkowi katecheci:
Ks. mgr Dariusz Mikrut - katecheta w III LO (z Parafii bł. Karoliny);
Ks. Rafał Brej - katecheta w I L0;
Ks. Stanisław Szczepanik - katecheta w III LO;
mgr Barbara Szczygieł - nauczyciel dyplomowany, w parafii katechizuje od 1998 r., Gimnazjum Nr 2., przedszkole, moderatorka Ruch Światło - Życie.